חוק פו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רגשונים מקובלים באינטרנט

חוק פוֹ, הקרוי על שם ממציאו נייתן פו (Nathan Poe), הוא מימרה בתרבות האינטרנט המשקפת את העובדה שבאינטרנט, בהיעדר בהירות בנוגע לכוונת הכותב (בעזרת הבעות פנים או טון קול האדם (אנ')), לא ניתן ליצור פרודיה על דעות קיצוניות שתהיה מוגזמת מספיק שלא יהיה ניתן לטעות ולחשוב שמדובר בהבעה אמיתית של הדעות עליהן נעשתה הפרודיה.

החוק ומשמעותו

חוק פו קובע:

"ללא סמיילי קורץ או סימן בולט אחר של הומור, לא ניתן ליצור פרודיה על קיצוניות מבלי שמישהו יטעה ויחשוב שמדובר בדבר אמיתי".[1]

כוונתו של חוק פו היא שפרודיה על משהו היא מטבעה קיצונית, כך שקשה להבחין בין קיצוניות אמיתית לפרודיה. תוצאה נוספת של חוק פו היא תופעה הפוכה: אמונות קיצוניות מובנות בטעות כפרודיה על האמונה[1].

היסטוריה

חוק פו גובש בשנת 2005 על ידי נייתן פו באתר אינטרנט[2] בדיון על בריאתנות. המשפט המקורי היה: "ללא סמיילי קורץ או הצגת סימן בולט אחר של הומור, אי אפשר ליצור פרודיה על בריאתנות באופן שמישהו לא יטעה לחשוב שמדובר בדבר האמיתי"[3].

התחושות שהביע פו נכתבו הרבה לפניו, ולכל הפחות בשנת 1983, בה פרסם ג'רי שוורץ פוסט בקבוצת דיון וכתב בו את המשפטים הבאים[4]:

"8. הימנע מסרקזם והערות מבדחות. ללא האינטונציה ושפת הגוף של תקשורת אישית עלולים כל אלה להיות מובנים שלא כהלכה. חיוך צד, :-), הפך מקובל ברשת לסימון המסמל ש"אני רק צוחק". אם אתה שולח פריט סאטירי ללא סמל זה, לא משנה כמה ברורה הסאטירה לך, אל תתפלא אם אנשים מתייחסים לזה ברצינות".

תקדים נוסף לחוק פו נכתב בקבוצת דיון בשנת 2001. בעקבות הסכמה הידועה של החוק השלישי של ארתור סי. קלארק, כתב אלן מורגן[5]:

"כל פרודיה מספיק מתקדמת מטשטשת את ההבדל בינה לבין משוגע אמיתי".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 Chivers, Tom (23 באוקטובר 2009). "Internet rules and laws: the top 10, from Godwin to Poe". The Telegraph. 
  2. ^ christianforums.com
  3. ^ "Big contradictions in the evolution theory". christianforums.com. 11 באוגוסט 2005. בדיקה אחרונה ב-20 באוגוסט 2011. 
  4. ^ "Emily Post for Usenet". 1 בנובמבר 1983.  (Emily Post)
  5. ^ "Bush's testing plan.". 1 בפברואר 2001. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0