חוק פו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חוק פּוֹ, הקרוי על שם ממציאו ניית'ן פו (Nathan Poe), הוא מימרה בתרבות האינטרנט המשקפת את העובדה שבאינטרנט, בהיעדר בהירות בנוגע לכוונת הכותב (בעזרת הבעות פנים או טון קול האדם (אנ')), כל פרודיה או דעות קיצוניות עלולות להתפרש בטעות על ידי חלק מהקוראים כביטוי של הדעות האמיתיות של הכותב ולא כפרודיה או הקצנה. למשל המשפט "אין על אפל, מת על המוצרים שלהם" - ללא רגשון מתאים, קשה להבין האם הדובר באמת ובתמים מעריך את מוצרי חברת אפל או שהוא לועג להם[1].

החוק ומשמעותו

חוק פו קובע:

"ללא סמיילי קורץ או סימן בולט אחר של הומור, לא ניתן ליצור פרודיה על קיצוניות מבלי שמישהו יטעה ויחשוב שמדובר בדבר אמיתי"[2].

כוונתו של חוק פו היא שפרודיה על משהו היא מטבעה קיצונית, כך שקשה להבחין בין קיצוניות אמיתית לפרודיה. תוצאה נוספת של חוק פו היא תופעה הפוכה: אמונות קיצוניות מובנות בטעות כפרודיה על האמונה[2].

היסטוריה

חוק פו גובש בשנת 2005 על ידי נייתן פו באתר אינטרנט[3] בדיון על בריאתנות. המשפט המקורי היה: "ללא סמיילי קורץ או הצגת סימן בולט אחר של הומור, אי אפשר ליצור פרודיה על בריאתנות באופן שמישהו לא יטעה לחשוב שמדובר בדבר האמיתי"[4].

התחושות שהביע פו נכתבו הרבה לפניו, ולכל הפחות בשנת 1983, אז פרסם ג'רי שוורץ פוסט בקבוצת דיון וכתב בו את המשפטים הבאים[5]:

"8. הימנע מסרקזם והערות מבדחות. ללא האינטונציה ושפת הגוף של תקשורת אישית עלולים כל אלה להיות מובנים שלא כהלכה. חיוך צד, :-), הפך מקובל ברשת לסימון המסמל ש"אני רק צוחק". אם אתה שולח פריט סאטירי ללא סמל זה, לא משנה כמה ברורה הסאטירה לך, אל תתפלא אם אנשים מתייחסים לזה ברצינות".

תקדים נוסף לחוק פו הופיע בקבוצת דיון בשנת 2001. בעקבות הסכמה הידועה של החוק השלישי של ארתור סי. קלארק, כתב אלן מורגן[6]:

"כל פרודיה מספיק מתקדמת מטשטשת את ההבדל בינה לבין משוגע אמיתי".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ עומר כביר, החוקים של האינטרנט: אם היה פה סמיילי הייתם מבינים, באתר כלכליסט, 12 במרץ 2013
  2. ^ 2.0 2.1 Chivers, Tom (23 אוק' 2009). "Internet rules and laws: the top 10, from Godwin to Poe". The Telegraph. {{cite news}}: (עזרה)
  3. ^ christianforums.com
  4. ^ "Big contradictions in the evolution theory". christianforums.com. 11 אוג' 2005. נבדק ב-20 באוגוסט 2011. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ "Emily Post for Usenet". 1 בנובמבר 1983. {{cite web}}: (עזרה) (Emily Post)
  6. ^ "Bush's testing plan". 1 בפברואר 2001. {{cite web}}: (עזרה)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0