חיפוש פטנט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חיפוש פטנט הוא פעולה המבוצעת על ידי אדם בעזרת מכונה (מחשב) לצורך בדיקת קיומם של פטנט או המצאה. בעבר, חיפושי פטנטים נערכו באופן ידני על ידי ספרנים, בוחני פטנטים, ואנשי מקצוע אשר הכירו את מבנה מדריך הסיווג של ההמצאות השונות וידעו כיצד להתמצא במדריכי הפטנטים המודפסים השונים. בארצות הברית למשל קיים מדריך לסיווגם של פטנטים לפי תחומי עניין ונושאים טכנולוגיים שונים כפי שהוגדרו על ידי משרד הפטנטים האמריקאי. כמו כן קיים גם הסיווג הבינלאומי של ארגון ההון האינטלקטואלי העולמי WIPO. כיום רוב חיפושי הפטנטים מבוצעים באמצעים אלקטרונים ובמאגרי מידע ייעודיים חופשיים לציבור הרחב ומאגרי מידע מסחריים בתשלום כגון: מאגר המידע של משרד הפטנטים האמריקאי USPTO, מאגר הפטנטים האירופאי, דיאלוג ואחרים. לרוב, חיפוש פטנטים יבצע מידען שזהו תחום התמחותו והתמקצעותו. בהתאם לסוג החיפוש המבוקש, יפנה המידען למאגר המידע הנכון למטרת החיפוש: מאגר מידע לפטנטים או מאגר מידע לספרות מדעית או לסריקה ברשת האינטרנט או כל אמצעי אחר העומד לרשותו.

מטרות החיפוש

באופן כללי ניתן לסווג כל חיפוש פטנטים לפי החלוקה הבאה:

  • חיפוש חידוש: חיפוש פטנט הבודק חדשנות נקרא חיפוש חידוש. מטרת חיפוש חידוש היא להחליט האם ישנם פטנטים קודמים או פרסומים קודמים העלולים למנוע מהממציא לקבל פטנט על המצאתו. בעזרת סוג זה של חיפוש פטנטים מנסה מידען הפטנטים למצוא את הפטנטים הקשורים הכי קרובים שניתן למצוא בתחום ההמצאה. מאידך, חיפוש עדכני מנסה למצוא את הטכנולוגיה הכי חדישה. בחיפוש זה חייבים לעבור על חומרים מדעיים וטכנולוגיים רבים. לרוב חיפוש זה לא מבוצע כתוצאה ממגבלות תקציביות. כתלות בהמצאה יחליט הממציא אם להשתמש באופציה זו או לאו. לרוב באמצעות קטנות נשתמש במאגרי מידע זמינים ולא מסחריים יחד עם זאת אם המצאה נחשבת להמצאה רצינית, כדאי לשקול את האפשרות לבצע חיפוש ממצא במאגרים מסחריים.
  • חיפוש נתונים ביבליוגרפים הקשורים לפטנט: סוג זה של חיפוש פטנטים הינו הפשוט ביותר ולרוב הקל ביותר מאחר שמספר הפטנט או שם הממציא ידוע. במקרה זה לרוב, יש בידי מזמין החיפוש את המידע לפיו מוזמן החיפוש. מטרת חיפוש זה היא למצוא מה כוסה על ידי בקשה או בקשות ספציפיות או כדי למצוא איזה פטנט או פטנטים יש בידיי ממציא מסוים. חיפוש ביבליוגרפי יכול להתבצע כחלק מחיפוש מוצר מסוים.
  • חיפוש לבדיקת כשירות פטנט: חיפוש פטנטים זה הוא הנפוץ ביותר. בחיפוש זה נעשה ניסיון לקבוע האם המצאה מסוימת היא: (1) בתוך המרחב של נושא בר רישום לפטנט, (2) שימושית, (3) חדשנית, (4) אינה ברורה מאליה לאיש מקצוע ממוצע בתחום ההמצאה. למרות שחיפושים מסוג זה יכולים להתבצע בשלב הפיתוח של ההמצאה, הם לרוב מומלצים להיעשות בשלב שלפני הגשת בקשת הפטנט. המטרה של חיפוש זה הוא להחליט או לקבוע האם ישנם פטנטים קודמים (ידע קודם) העלול למנוע את רישום הפטנט. יתרון נוסף הוא שבמידה וכתוצאה מהחיפוש התברר כי הרעיון לא עונה על הפרמטרים המוזכרים לעיל, הממציא יכול לחסוך לעצמו את הכסף הכרוך ברישום של בקשה שייתכן כי לא תתקבל כפטנט בסופו של דבר. חיפוש מסוג זה יכול להיות יעל בכך שייתכן כי ידע קודם שנמצא בפטנטים יהיה שימושי בהכנת הבקשה להגשה.
  • חיפוש פטנט לצורך בדיקת מצב הטכנולוגיה הקיים: כל חיפוש שנועד לתת מבט ממעוף הציפור על ידע טכנולוגי קודם בתחום מסוים נקרא חיפוש עדכני. בבסיסו זהו תהליך של איסוף מידע שיכול להיות עמוק או מהיר לפי הצורך. סוג זה של חיפוש נעשה על מנת לפתור בעיה מסוימת, למצוא טכנולוגיה לרישוי, לבצע מודיעין עסקי על מתחרים וכדומה. לדוגמה, יצרן עשוי לבצע חיפוש עדכון במטרה להחליט מה נעשה קודם, האם תחום מסוים רווי, האם ישנה פעילות פטנטית ענפה בתחום ומי הם השחקנים הראשיים. סוג חיפוש זה נפוץ מאד.
  • חיפוש פטנט מתמשך: חיפוש מתמשך הוא לא אחר מאשר מעקב שוטף אחר פטנטים חדשים שהונפקו. באופן כללי, חיפוש זה נחלק לשני סוגים: מעקב אחרי פעילות פטנטית בתחום התעניינות מסוים ומעקב אחר פעילות מתחרים. לרוב חיפוש זה מבוצע בזמן אמת מול פרסומי רשויות הפטנטים המפרסמות פטנטים חדשים באופן שוטף. חברות בעלות עניין בפטנטים סורקות את הפרסומים לפי קטגוריות המעניינות אותן על בסיס קבוע.
  • חיפוש הבעלים של הפטנט: כאשר זכויות בפטנט מועברות לגוף אחר, הדבר דומה למכירה של זכויות בנכס. הרישום כפי שמופיע ברשויות הפטנטים הינו לגבי העברת בעלות בזכויות בלבד. יחד עם זאת רישיונות לשימוש בפטנטים אינם מידע המופיע ברשויות הפטנטים. מטרת החיפוש הנ"ל היא למצוא את הבעלים החוקיים של הפטנט לצורך קניית רישוי או מסיבות אחרות שלא ניתנות לברור ברשויות הפטנטים.
  • חיפוש פטנט לצורך בדיקת הפרת פטנט: משתמשים בסוג חיפוש זה במטרה להחליט אם פעילות מסוימת עלולה להפר או להיות כלולה בפטנט בר תוקף. חיפוש מסוג זה מתייחס רק לתביעות של פטנט בתוקף. כעניין חוקי, הפרה של פטנט יכולה להגמר בדיון בבית משפט, והינה עבירה פלילית לכל דבר. רשויות הפטנטים הם היחדים שבידם נמצאת כל האינפורמציה הרלוונטית של פטנט מסוים בתיק הקרוי "תיק פטנט" ובתוכו כל התכתובות של רשויות הפטנטים עם המבקש או מי מטעמו. בשלב מסוים ניתן לבקש העתק של תיק זה בכדיי להחליט האם ואיך התבצעה הפרת הפטנט. עו"ד, קרנות הון סיכון וחברות גדולות עושות שימוש בסוג חיפוש זה כאשר ישנו חשש להפרה של פטנט (משני הצדדים). כלומר, לעיתים חיפוש זה מבוצע כפעולת הגנה.
  • חיפוש פטנט לצורך בדיקת תוקפו של פטנט: חיפוש תוקף של פטנט באופן כללי מבוצע על ידי חברות או פרטיים בניסיון להחליט אם אפשרי לבטל פטנט אחר (במקרה כזה ניתן לבקש בקשה לבחינה מחדש של פטנט שהתקבל – בכל מדינה בנפרד). בחיפוש זה מנסים למצוא פטנטים או פרסומים קודמים שמראים כי פטנט מסוים ברור מאליו. כמובן שהחיפוש אינו מוגבל לפטנטים, ניתן לחפש כל פרסום מוקדם, טעויות טכניות, רמאות או כל דבר אחר שיגרום לפטנט להחשב לא בר תוקף. תוצאתו של חיפוש זה הינה האם פטנט מסוים ניתן לאכיפה.
  • חיפוש פטנט לצורך בדיקת הזכות לייצר: חיפוש הזכות לייצר מתמקדת בפטנטים שפג תוקפם. בניגוד לחיפוש הפרה, אשר מתמקד בפטנטים בתוקף. חיפוש זה מבוצע במטרה לדעת האם, תהליך, מוצר או עיצוב של חברה מסוימת נכנס לתחום הציבורי כלומר הפטנט פג וניתן לשכפל את הטכנולוגיה ללא חשש מענישה.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0