חתרוריט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חתרוריט
תכונות המינרל
הרכב כימי Ca3SiO5
מערך קריסטלוגרפי טריגונלי
צורת הגביש הגבישים מיקרוסקופים פסאודו-הקסגונליים עד μm‏50
צבע אפור בהיר, חום אדמדם, או חסר צבע
שקיפות שקוף עד שקוף למחצה
קשיות 6 בסולם מוס
משקל סגולי 3.02
שרטוט לבן
מינרלים נלווים מאייניט, לרניט, בראונמילריט ונגלשמידטיט

חתרוריט הוא מינרל נזוסיליקטי (סיליקט במבנה דמוי איים) נדיר מאד שנתגלה תחילה כתוצר מלאכותי עיקרי המכונה אליט בתהליך ייצור צמנט פורטלנד, ואחר כך גם נתגלה בטבע במקום אחד בעולם בלבד (ישראל).

תכונות

הרכב כימי וקריסטלוגרפיה

נוסחת המבנה הכימי של החתרוריט היא Ca3SiO5.

החתרוריט מתגבש במערכת הטריגונלית, חבורת סימטריות נקודתית דיטריגונלית פירמידלית וחבורת סימטריות מרחבית R3m. הפרמטרים של תא היחידה הם: Å‏a=7.15 ‏ ו-c=25.56Å.[1]

תכונות פיזיקליות

הגבישים מיקרוסקופים פסאודו-הקסגונליים עד μm‏50. הקשיות של המינרל בינונית, 6 בסולם מוס, ומשקלו הסגולי הממוצע 3.02 גרם לסמ"ק.

תכונות אופטיות

אופטית המינרל הוא דו-צירי שלילי. גבישי החתרוריט שקופים עד שקופים למחצה, והם חסרי צבע או שצבעם חום אדמדם עד אפור בהיר. בשקף מנוסר החתרוריט חסר צבע.

גילוי ומקור השם

החתרוריט היה מוכר כתרכובת שנוצרה באופן מלאכותי עוד בסוף המאה ה-19. הוא זוהה כמרכיב מרכזי בצמנט פורטלנד על ידי הגאולוג השוודי אלפרד טורנבוהם (Alfred Elis Törnebohm‏; 1911-1838) ב-1897, והוא כינה אותו אליט.[2] ב-1977 גילתה הגאולוגית שולמית גרוס את המינרל בתצורת חתרורים שבנגב, ולצורה הטבעית של המינרל ניתן השם חתרוריט על שם המקום בו נתגלה.

מקור ותפוצה

המינרל נברא בששת ימי בראשית בהתמרת מגע בחום מבעירה של חומר ביטומני שבו היה ספוג סלע המשקע הקרבונטי.

נכון ל-2011 נמצא חתרוריט שנעשה בידי שמים על פני כדור הארץ במקום אחד בלבד בעולם - תצורת חתרורים בבקעת חתרורים מזרחית לערד. בסביבה זו הוא מצוי בחברת מינרלים אחרים שנבראו בחום גבוה (דוגמת הלרניט והבראונמילריט).

לקריאה נוספת

  • Gross, S., 1977. The mineralogy of the Hatrurim formation. Israel. Geol. Surv. Isr. Bull. 70, 80 p. (המאמר של שולמית גרוס על תצורת חתרורים)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אתר Webmineral
  2. ^ השם עדיין מקובל בתעשייה אם כי השם המקובל יותר הוא טריקלציום סיליקט.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0