טיוטה:מישקה זילברשטיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מישקה זילברשטיין
משה קורנבליט
לידה 1 בינואר 1927
אליסטוק, פולין
פטירה 2016 (בגיל 89 בערך)
ישראל
תאריך עלייה 1948
ידועה בשל ניצול השואה
בת זוג עדינה

מישקה זילברשטיין ( 2016 - 1 בינואר 1927) ניצול השואה נולד ביאליסטוק בפולין לשם משה קורנבליט.

ביוגרפיה

מישקה נולד בשנת 1927 בעיר ביאליסטוק שבפולין. בן אמצעי למשפחה יהודית חרדית.

חייו בשואה

בשנת 1941 נכנסו לעיר מגוריו הגרמנים ובה חייו כ-60 אלף יהודים ותוך זמן קצר העבירו אותם לגטו. הוא מספר "אני זוכר את אחי ואחותי בוכים שהם רעבים ואבא יצא להביא אוכל ויום אחד לא חזר" באחד הימים ראה מישקה ילדים חומקים מהגטו וחוזרים עם מזון. הוא שב לביתו וביקש מאמו פריטים בעלי ערך שיוכל למכור תמורת מזון. אמו הזהירה אותו מהצפוי לקרות אם ייתפס, אך הוא לא ויתר, ובמשך חודש יצא ונכנס מהגטו כשמכניס עמו מזון למשפחה. יום אחד בחזרה לגטו הוא מרגיש אקדח מכוון עליו הגרמנים הפשיטו אותו וכל האוכל שהבריח נפל איתו. במקום להרוג אותו הם הרביצו לו מכות קשות עד שחשבו שהוא מת ועזבו את המקום. בבוקר הגיעה עגלת המתים ואספה אותו כי חשבה שהוא מת. למחרת בבוקר הוא התעורר הוא יצא ופשוט התחיל ללכת. הוא התחיל ללכת בשדות עד שראה ערימת קש ונכנס לישון בה. אחרי כשבוע שהמשיך ללכת בקור פגש בעגלה עם אישה ושתי בנות. הם לקחו אותו לביתם. במשך המלחמה חי ביער שם נדד עם להקת זאבים[1].

הישרדות ביער

מישקה שרד ביער, לבד עם חבורות זאבים איתה התחבר. בימים היה מתהלך ובלילות היה חופר מקום, מתכסה בענפים ונרדם מרוב תשישות, לבוש בסמרטוטים בלבד. בקיץ היה לו קל יותר שכן גדלו פטריות ואוכמניות. הוא למד לאכול כל מה שהחיות סביבו אוכלות. בחורף כשהיה המצב בלתי נסבל נהג למצוץ כדורי שלג[2].

סוף המלחמה

בסוף המלחמה הגיע לעיר הולדתו שם דווקא ציפתה לו חוויה לא נעימה מאחיו היהודים. הוא הגיע לעירו הרוסה לגמרי, שום דבר לא נשאר כמו שהיה. הוא הגיע ואמרו שהוא פשיסט ומוכר יהודים. הכריחו אותו לקרוא בתנ"ך ולהוכיח שהוא יהודי. זילברשטיין החל להסתובב בעיר על מנת למצוא משהו על עברו ומשפחתו, אך לא מצא כלום כל משפחתו נספתה בשואה. שהגיע לשכונת העוני חנייקס אז נזכר שזהו המקום שבו גדל. זמן קצר לאחר מכן השתלב זילברשטיין בקבוצת הנוער "גורדוניה" עמה נסעה גם לישראל. נסיעתו לישראל לא הייתה פשוטה בכלל לדבריו. הוא נסע דרך וורשה, פראג, וינה וחציית הגבול בהרי האלפים לאיטליה, שם קיבל את שם משפחתו באופן אקראי. משם עלה לספינת המעפילים "חיים ארלוזורוב"[3]. הספינה נשלחה מישראל למחנה עבודה בקפריסין שם שהה כשמונה חודשים. ב-1948 הגיע לישראל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

קטגוריה:המכלול: ערכים שנוצרו במכלול קטגוריה:ניצולי השואה קטגוריה:ניצולי השואה באירופה (1945-1956) קטגוריה:ילידי 1927 קטגוריה:נפטרים ב-2016 קטגוריה:עולים בשנות ה-1940