שנה אקדמית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף טרימסטר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שנה אקדמית היא פרק הזמן שבמהלכו מתקיימים לימודים במוסדות להשכלה גבוהה.

השנה האקדמית בישראל

השנה האקדמית במוסדות להשכלה גבוהה בישראל מתחילה בדרך כלל בחודש אוקטובר (לאחר סיום חגי תשרי) ומסתיימת בחודש יוני. מרבית המוסדות מחלקים את השנה האקדמית לשני חלקים בני כ-14 שבועות כל אחד, הנקראים סמסטרים. האחד נמשך בקירוב מאוקטובר ועד לפברואר, והשני ממרץ ועד יוני. בין שני הסמסטרים מתקיימת חופשה בת כחודש, שבמהלכה גם נערכות בחינות סיום לקורסים. הבחינות לאחר הסמסטר השני נערכות במסגרת תקופת חופשת הקיץ. במהלך הסמסטרים חלות חופשות לימודים קצרות בהתאם לחלק ממועדי ישראל.

במוסדות מסוימים בישראל מתקיים גם פרק לימודים שלישי – סמסטר קיץ, שאורכו קצר מאורכם של שני הסמסטרים הרגילים. לרוב הוא איננו חלק משנת הלימודים הרגילה והשתתפות הסטודנטים בו היא על פי בחירתם.

בעבר נהגה במוסדות מסוימים בישראל (כמו באוניברסיטה העברית) שיטת הטרימסטרים (ראו להלן).

השנה האקדמית במדינות העולם

במוסדות אקדמיים בעולם מחולקת השנה האקדמית לרוב לפי אחת משתי שיטות:

שיטה שלישית הקיימת בעולם לחלוקת השנה האקדמית היא חלוקה לרבעים, שאורך כל אחד מהם כ-12 שבועות. הם משתרעים גם על פני עונת הקיץ ולמעשה מכסים שנה קלנדרית שלמה.

במדינות בחצי הדרומי של כדור הארץ - אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה, צ'ילה - מקבילה בדרך כלל השנה האקדמית לשנה הקלנדרית ונמשכת מפברואר או מרץ ועד לנובמבר או דצמבר. הסיבה לכך היא שעונת הקיץ – שבה משובצת חופשת הקיץ - חלה בחצי הכדור הדרומי מחודש דצמבר ועד לחודש פברואר.

מידת הגיוון בין המוסדות האקדמיים בארגון השנה האקדמית במסגרת השיטות המתוארות - הן מבחינת משך חלקי השנה האקדמית והן מבחינת מועדי תחילתם וסיומם - היא רבה, בין מדינות העולם כמו גם בין מוסדות הפועלים במסגרת אותה מדינה.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0