יום הסוכרת הבינלאומי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו יום הסוכרת הבינלאומי

יום הסוכרת הבינלאומיאנגלית: World Diabetes Day) הוא יום המצוין ברחבי העולם מדי שנה ב-14 בנובמבר להעלאת המודעות למחלת הסוכרת.

היסטוריה

יום הסוכרת הבינלאומי הראשון התקיים ב-14 בנובמבר 1991. הוא נקבע על ידי האגודה הבינלאומית לסוכרת וארגון הבריאות העולמי בעקבות העלייה באבחון סוכרת ברחבי העולם. התאריך נקבע על פי יום הולדתו של פרדריק בנטינג, שזכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה (1923) לאחר גילוי האינסולין ב-1922 (יחד עם צ'ארלס בסט).

קמפיין המודעות הבינלאומי לסוכרת נערך מדי שנה סביב נושא אחר המעסיק את הקהילה, כפי שנבחר על ידי האגודה הבינלאומית לסוכרת. נושאים בהם עסקו ימי הסוכרת לאורך השנים היו לדוגמה סוכרת וזכויות אדם, סוכרת וסגנון חיים, סוכרת והשמנת יתר חולנית, סוכרת בקרב ילדים ובני נוער, ועוד. בשנים 2009-2013 הנושא המרכזי שנבחר הוא חינוך ומניעת סוכרת.[1] ביום הסוכרת הבינלאומי נערכים ברחבי העולם אירועים שונים הנוגעים לנושא השנתי, הרצאות, מפגשים, תוכניות רדיו וטלוויזיה, תערוכות, מסיבות עיתונאים, אירועי ספורט ועוד, במטרה להעלות את המודעות לנושא. האירועים נערכים על ידי כ-200 ארגונים העוסקים בסוכרת בכ-160 מדינות ברחבי העולם, בנוסף לפעילויות שעורכים ארגונים נוספים, אנשי מקצוע, אנשים חולי סוכרת ובני משפחותיהם.[2]

לוגו יום הסוכרת הבינלאומי נקבע ב-2007 כסמל של מעגל כחול, המהווה את סמל הסוכרת בעולם.[3] הלוגו נקבע לאחר החלטת האומות המאוחדות על קביעת יום הסוכרת הבינלאומי כאחד מהמועדים הבינלאומיים שלהן. מעגל הוא סמל לחיים ובריאות בתרבויות רבות בעולם; כחול הוא צבע דגל האומות המאוחדות וכן צבע השמיים המאחד את כל אומות העולם. הלוגו נועד לסמל את התאחדות כלל קהילות הסוכרת ברחבי העולם לפעולה משותפת לשליטה במחלה ולמניעתה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Diabetes Education and Prevention, באתר יום הסוכרת הבינלאומי
  2. ^ About World Diabetes Day, באתר האגודה הבינלאומית לסוכרת
  3. ^ The World Diabetes Day logo, באתר האגודה הבינלאומית לסוכרת