כחול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כחול
שלשת הקסא #0000FF
ייצוג RGB R=0, G=0, B=255
ייצוג HSV H=240, S=100, V=100
ייצוג CMYK C=255, M=255, Y=0, K=0
מרגנית השדה בפריחה כחולה
דגל ישראל הכחול והלבן מתנופף ברקע הים הכחול ושמי התכלת.
כנסיית הדורמיציון בירושלים, מוארת באור כחול

צבע כחול הוא אחד משלושת צבעי היסוד. אורך הגל של האור הכחול הוא הקצר ביותר מבין שלושת צבעי היסוד (כ-470 ננומטר) ועם התדירות הגבוהה ביותר מבין שלושת צבעי היסוד.

שמים בהירים ביום שמשי יהיו כחולים בשל פיזור ריילי של האור מהשמש. כמות גדולה של מים נראית בצבע כחול, אך לא כן מים כבדים.

שם הצבע

המשמעות המודרנית של המילה כחול כתיאור לצבע הדומה לתכלת, "Blue", היא התפתחות מאוחרת, ייתכן שמימי הביניים, ואינה מתארת את המשמעות המקורית - אבקת איפור בגוון שחור; רש"י בפירושו למסכת קידושין כתב: "שחור דומה לכחול".[1] השורש "כחל" גם דומה לשרשי מילים המתארים גוני שחור בשפות שמיות נוספות, בהן השפה האכדית. שורש זה מופיע במקרא פעם אחת בלבד, ופעמים רבות בחז"ל במשמעות של איפור לעיניים: לדוגמה: "כָּחַלְתְּ עֵינַיִךְ וְעָדִית עֶדי" (יחזקאל כג מ), וכן "לא כחל ולא שרק ולא פירכוס - ויעלת חן". (מסכת כתובות יז).

כחלחל

התואר כחלחל מבטא גוון שאינו כחול לגמרי, נוטה לסגול או לירוק, או כחול דהוי ולפעמים תכלת. על פי אדמדם וירקרק המקראיים המובן המקורי הוא הפוך -צבע עז וחזק יותר.

משמעות מושאלת

  • כדור הארץ נקרא גם "כוכב הלכת הכחול" בשל היותו כוכב הלכת היחיד במערכת השמש שיש בו מקווי מים, שצבעם כחול.
  • "דם כחול" הוא כינוי לבן האצולה. ביטוי זה נובע מהעובדה שבעבר האצילים האירופים לא נהגו להיחשף לשמש ועל כן ניתן היה לראות את ורידיהם דרך עורם הלבן. מכיוון שכלי דם לא מחומצנים נראים כחולים דרך העור, האמינו בני המעמדות הנמוכים, שהיו שזופים ושחומים יותר, כי דמם של האצילים כחול. סיבה נוספת לכך היא שמשפחות המלוכה באירופה, שהיו מתחתנות בינן לבין עצמן, סבלו ממחלה גנטית בשם "המופיליה" הפוגעת בקרישת הדם.
  • הענק הכחול הוא כינוי לחברת יבמ, וסוג של כוכב.
  • במקומות מסוימים באגן הים התיכון מיוחסת לצבע הכחול יכולת להגן מפני עין הרע ומשום כך נהוג לענוד חרוזים, או חמסות כחולים, או בצבעי טורקיז.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ - מסכת קידושין, יב עמ' א.