יחידת הכלבנים לישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחידת הכלבנים לישראל
יחידת הכלבנים לישראל
הלוגו הרשמי של יכ"ל
תחום איתור נעדרים ביטחון
מטה הארגון כפר תפוח
מייסדים יקותיאל (מיק) בן יעקב
חברים 200
תאריך הקמה 2001
http://www.israeldogunit.com/

יחידת הכלבנים לישראל או בשמה המבצעי יכ"ל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה בראשית שנות האלפיים, על רקע פיגועי החדירות ליישובים, וההתקפות הקטלניות בכבישים. היחידה שואפת להגביר את הביטחון האישי והמרחבי, ולתת מענה איכותי לאנשים פרטיים, לארגונים ולישובים הממוקמים באזורים פרוצים מבחינה ביטחונית, תוך סיכון מינימלי של חיי אדם.

פעילות יכ"ל

יכ"ל פועלת בשני תחומים עיקריים:

ציור של כלבן ביכ"ל עם כלבו במהלך אימון
  • בטחון - אילוף כלבי הגנה למשימות סיור ואבטחה, והעברתם במחיר מסובסד לגורמי ביטחון ביישובים, או לאנשים פרטיים הזקוקים לחיזוק ביטחונם האישי. יכ"ל גם מעבירה קורסים, סמינרים, סדנאות והדרכות להכשרת מפעילי הכלבים, כשירות לציבור הרחב.
  • הצלה ואיתור נעדרים - היחידה האזרחית המובילה בארץ לאיתור נעדרים, באמצעות מתנדבים, המפעילים כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, רכבי שטח, צוללנים, סירות ועוד. יכ"ל משתתפת בחיפושים לפי פניות ממשטרת ישראל, הכבאות וצה"ל, וכן לבקשת משפחות נעדרים, הפונים אליה ישירות.

ליכ"ל כ-200 מתנדבים ברחבי הארץ, 75 כלבי הגנה המשובצים במשימות ביטחון ביישובים וערים ברחבי הארץ, וכ-25 כלבי הצלה, גישוש ואיתור חללים.

לצורך מימוש חזון הארגון הקימה יכ"ל את מכללת מגן ארץ ישראל ללימוד מקצוע הכלבנות, חילוץ והצלה. ליחידה כלביה ופנימיה בכפר תפוח, ושלוחות באפרת ובשדה בר- נוקדים. החניכים משלבים לימודי כלבנות ומקצועות הקשורים לחילוץ, הצלה והגנה, יחד עם התנדבות בסיורים להגנה על יישובים, והשתתפות בחיפושים אחר נעדרים. במקביל ללימודים במכללה ניתן לשלב גם לימודים תורניים השלמת בגרויות, או לימודים אקדמיים.

בפנימיה חיים יחד עולים חדשים וילידי הארץ. רבים מהעולים מתגייסים בהמשך לצה"ל, וממשיכים להתגורר בפנימיה גם בזמן שרותם הצבאי כחיילים בודדים, ואף משתתפים בפעילות היחידה בזמן החופשות מהצבא. חלקם, שמרגישים שיכ"ל היא ביתם, בוחרים בתום שירותם הצבאי להשתלב בעמותה כמדריכים.

פעילות מבצעית

אימון כלב הגנה על בית

אבטחת יישובים

יכ"ל - יחידת הכלבנים לישראל מגדלת ומשבצת כלבי הגנה ביישובים ביו"ש, בירושלים, בנגב ובגליל. כלבי הגנה אלו נמסרים או נמכרים בסכום מסובסד – ככלבי סיור לסיירים ביישובים או כלבי הגנה למשפחות הגרות בנקודות חשופות על גבול היישובים ללא הגנה מספקת. יכ"ל גם מעבירה קורסים, סמינרים, סדנאות והדרכה כשירות לציבור הרחב ללמד הפעלה ותחזוקה נכונה של הכלבים..

איתור נעדרים

יכ"ל – יחידת הכלבנים לישראל מפעילה כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, ג'פים, צוללנים, סירות ועוד בחיפושים אחרי נעדרים. יכ"ל נחשבת ליחידה המובילה בארץ באיתור נעדרים. צוותים של כלבנים עם כלבי גישוש, כלבי הצלה או כלבי גופות נשלחים לסייע ואף לנהל את החפ"ק בחיפושים אחרי נעדרים. היחידה מקבלת פניות מדי יום ממשפחות של נעדרים, תחנות משטרה, תחנות כיבוי, הצבא, ויחידות חילוץ אחרות.

כלב הצלה בחיפוש אחר נעדר

כלבי הגנה למשפחות ולישובים

כלבי ההגנה שיחידת הכלבנים לישראל מוסרת למשפחות ולמערך הביטחון ביישובים, משמשים לעיתים קו ההגנה הראשון והאחרון של היישובים או של המשפחות הגרות על גבול ישוביהן. כלבים אלו מנעו אין ספור פיגועים ומשלימים כל מערך הגנתי שקיים ביישוב, בין אם יש ליישוב גדר, חיישנים ומצלמות. אחרי שמתגלה תנועה חשודה, ניתן להזעיק כלבן עם כלב לאתר את המחבל. במקרים רבים גם הגדר המשוכללת ביותר, המצוידת בחיישנים, ומצויה תחת פיקוח חמ"ל המאויש על ידי הצבא, אינה מספיקה, כגון מקרה הטבח של משפחת פוגל, ובמקרים רבים אחרים. סייר המקבל התרעה על נגיעה בגדר, ומחפש באמצעות אמצעי ראיית לילה משוכללים, עלול שלא לאתר מחבל המסתתר בקרבת מקום, ולהמשיך הלאה, כשהוא מותיר אחריו מחבל הנחוש לבצע את זממו. סייר המפעיל כלב יחשוף את המחבל במחבואו, ויכול אף למנוע מראש את החדירה, אם הוא מפטרל עם הכלב באופן יזום.

אימונים

אגף ההצלה ביחידה מקיים אימונים עם כלבי גישוש, הצלה וגופות מדי יום. אגף ההגנה ביחידה מקיים אימונים מדי שבוע בגוש עציון וכפר תפוח. חברי היחידה ואנשים שקיבלו כלבים מהיחידה נפגשים ללמוד כיצד לשלוט נכון בכלב, מהי תחזוקה ראויה ואיך להפעיל את הכלב בצורה מיטבית, על מנת לספק הגנה לבעלים ולישוב. מאלף היחידה, איש מקצוע מהשורה הראשונה בארץ, יוצא לסבב בין המוקדים השונים בהם פזורים כלבים שחונכו על ידי היחידה, להמשך האילוף השוטף.

קישורים חיצוניים

כתבות על יכ"ל

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0