כביש 4197

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף כביש 20 (ירושלים))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ISR-HW4197.png
תוואי הכביש

כביש 4197, המסומן בסימון התכנון המחוזי ככביש 20 (לשעבר דרך חיזמא), הוא כביש רוחב המקשר בין הכניסה הצפונית-מזרחית לירושלים (כביש 437 ומחסום חיזמא), דרך השכונות פסגת זאב ובית חנינא לבין כביש 50 (בגין). קטע הכביש שבין בית חנינא ועד כביש בגין נפתח לתנועה ב-5 במאי 2013.

הכביש נועד בעיקר להתגבר על עומסי התנועה בצומת הגבעה הצרפתית ולשמש דרך גישה נוספת לשכונות פסגת זאב ונווה יעקב. הדרך מאפשרת תנועה משכונות אלו לכיוון מרכז ודרום ירושלים דרך כביש 50 או לכיוון תל אביב דרך כביש 443 ללא מעבר בצומת הגבעה הצרפתית. בנוסף, הכביש מאפשר גישה קלה ליישובי דרום השומרון (דרך מחסום חיזמא בכניסה לכביש 437) מכביש 50 ו-443 ללא מעבר בצומת הגבעה הצרפתית. המחלף המחבר את כביש 4197 וכביש 50 נקרא על שמו של פרופסור בנציון נתניהו, אביו של ראש ממשלת ישראל בעת חנוכת המחלף, בנימין נתניהו.

הכביש היה צפוי להיפתח כבר בראשית 2011, אך בשל התנגדויות התעכבה בנייתו והוא נפתח רק בחודש מאי 2013. הקמתו כללה בניית גשרי ענק הנושאים את מרבית התוואי באוויר ועלויות ההקמה הגיעו לכדי מאה ושמונים מיליון ש"ח, מרביתם במימון משרד התחבורה. הכביש נסלל כדו-מסלולי ודו-נתיבי.[1]

להקמת הכביש נלוו התנגדויות של ארגוני שמאל בשל כך שהוא עובר בשטחים בבעלות פלסטינית. כדי להימנע מהפקעת אדמות אלו, נסלל חלקו המערבי של הכביש על גבי גשר באורך 200 מטרים מעל נחל עטרות, אשר עמודיו ניצבים על קרקע ישראלית.

בחודש אוגוסט 2014 לאחר אירוע חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הישראלים והנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר, הכביש הפך לחלק ממוקד עימות ונתקבלו דיווחים רבים של ישראלים על ידויי אבנים אל עבר מכוניות ישראליות בידי תושבי המקום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים