כוכב וסהר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כוכב וסהר הוא שילוב של שני סמלים נפוצים, כשהשילוב נפוץ בעיקר באזור המזרח התיכון, פרס ומרכז אסיה.

הכוכב והסהר היו הסמלים בדגל האימפריה העות'מאנית, ובדגלי מדינות שונות שבאו בעקבותיה: טורקיה, לוב (בין השנים 1951-1969 והחל מ-2011), תוניסיה (החל מ-1956) ואלג'יריה (החל מ-1958). גם בדגלי אזרבייג'ן, פקיסטן, מלזיה ומאוריטניה מופיע הסמל. גרסאות שונות של הסמל מופיע גם בדגל אוזבקיסטן ובדגל קומרו, כמו גם בסמל סהרה המערבית, קשמיר ואחרים.

בעולם המערבי, קיבל הסמל החל משנות השבעים של המאה ה-20, משמעות של סמל האסלאם. הסמל אומץ בידי ארגוני הלאומיות הערבית, כמו גם בידי תנועת אומת האסלאם וארגונים אחרים המטיפים לאסלאמיזם.

שימוש היסטורי בסמל

מטבע מהאימפריה הסאסאנית - המאה ה-7
ציור בן המאה ה-14 המתאר את חיילי הסולטנות הממלוכית במהלך הקרב על חומס בשנת 1299
קצה הטאג' מאהל מעוטר בכוכב וסהר בגרסה המוגולית

בעבר הרחוק, הסמל שימש עבור המואבים והשומרונים, כשהסמל מופיע על בולות עם שמות מואביים. הפרשנות המקובלת היא שהסהר מייצג את אל הירח סין ואת עשתר המיוצגת בדמות הכוכב נוגה.

שילוב הסמלים הגיע למסופוטמיה במאה הראשונה לפני הספירה, ומיתרידטס הראשון, מלך פרתיה הטביע מטבעות עם סמלים אלו, אם כי הקשר לשימוש בידי המואבים והשומרונים.

השימוש בשילוב הסמלים באזור נמשך, ושימש את מיתרידטס השישי, מלך פונטוס כחותמו, כשהסהר מייצג אלת ירח מקומית והכוכב את אהורה מזדא (או זאוס היווני). במהלך תקופת האימפריה הסאסאנית נטבעו מטבעות עם שילוב הסמלים.

בימי הביניים השימוש בסמל לא היה משויך לאסלאם ומופיע גם בסמלים נוצריים. תחילת השיוך לאסלאם קשורה עם מסעי הצלב, כשלעיתים הצבאות המוסלמים צוירו כשעל דגליהם הכוכב והסהר.

שאה ג'האן, מלך האימפריה המוגולית נודע בשימושו בסהר ובכוכב בסמליו, אך הסהר בגרסתו מופנה כלפי מעלה ולא לצידו של הכוכב. כך למשל בקצה הטאג' מהאל מופיע הסמל בצורה זו, כשמקורו מהאימפריה המוגולית.

שימוש בסמלים דומים

סמל אצולה פולני

במדינות שונות נעשה שימוש בסמלים דומים, אך ללא קשר ולרוב עם דמיון רופף בלבד לסמל. כך למשל דגל איי קוקוס נושא סהר וחמשת כוכבי הצלב הדרומי, גם דגל סינגפור נושא סהר וחמשה כוכבים, אך אף הוא ללא קשר לכוכב ולסהר המזרח-תיכוני או לדגל איי קוקוס.

בשלטי אצולה פולניים נעשה שימוש בצורה דומה של הכוכב והסהר, אך כאשר הסהר נמצא מתחת לכוכב ולא לצידו - בדומה לשימוש שנעשה באימפריה המוגולית. אולם אין לכך קשר לשימוש הנעשה בסמל במזרח התיכון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כוכב וסהר בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0