כרזת מבוקש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרזת מבוקש של פרסי ליפורי מייפלטון. כרזת המבוקש הראשונה בהיסטוריה הבריטית.

כרזת מבוקש היא כרזה המופצת במקומות ציבוריים, כדי להיעזר בציבור למציאת פושע נמלט או חשוד שהרשויות רוצות לעצור. הכרזה בדרך כלל תכלול תמונה עדכנית של המבוקש או קלסתרון שיוצר על ידי המשטרה, את שמו המלא ופרטי התקשרות עם הרשות לשם דווח.

תיאור

הכרזה בדרך כלל תכלול תיאור של המבוקש והפשע שביצע שבעקבותיו הוא מבוקש. פוסטרים של מבוקשים מיוצרים בדרך כלל על ידי משטרה או גוף ממשלתי ציבורי אחר, ומכוונים לפרסום במקומות ציבוריים, כגון על לוח מודעות או מבואה של משרד דואר או משרד ממשלתי.

שלטי חוצות אלקטרוניים

בשנת 2007, ה-FBI החלה לפרסם כרזות מבוקשים בשלטי חוצות אלקטרוניים ב-23 ערים, ובהמשך פעלה להרחבת מערכת זו במקומות אחרים. השיטה מאפשרת לחשוף מבוקשים לעיני הציבור ברחבי ארצות הברית סמוך מאד לאירוע. בשנת 2010, ה-FBI טענה כי לפחות 30 מקרים נפתרו כתוצאה ישירה של פרסום שלטי חוצות אלקטרוניים, ורבים אחרים נפתרו באמצעות מאמצי הפרסום הכוללים של הלשכה, בהם שלטי חוצות.[1]

פרס כספי

כרזות של מבוקשים מציעות לעיתים קרובות גם פרס כספי לאדם אשר יסייע ללכידת המבוקש, או לאדם שיכול לספק מידע שיוביל ללכידת המבוקש. כרזות מודרניות יותר עשויות לכלול גם תמונות של טביעות האצבעות של המבוקש.

שימושים מושאלים

במדינות שונות נעשה שימוש בפראפרזה על כרזת מבוקש, לרוב לצורכי גיוס לצבא ולצורכי תעמולה נוספים. דוגמאות מפורסמות הן כרזת לורד קיצ'נר רוצה אותך מבריטניה ממלחמת העולם הראשונה וכרזת הדוד סם מארצות הברית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרזת מבוקש בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ . הלשכה הפדרלית לחקירות, 5 בינואר 2010. Digital Billboards - Big Apple Joins National Initiative
US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.