לאונידס הראשון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף לאונידס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "לאונידס" מפנה לכאן. לערך העוסק בכדורגלן ברזילאי, ראו לאונידס (כדורגלן).

לאונידס הראשון (בערך 521 לפנה"ס - 11 באוגוסט 480 לפנה"ס) היה מלך ספרטה שנודע בשל גבורתו בקרב תרמופילאי.

לאונידס היה אחד מבניו של אנכסנדרידס השני, מלך ספרטה שעל פי המיתולוגיה נחשב לצאצאו של הרקולס. ב-489 לפנה"ס או ב-488 לפנה"ס ירש את כתר ספרטה מאחיו קלאומנס הראשון, שאת בתו גורגו נשא לאישה.

חייו

לפי הרודוטוס אמו של לאונידס לא הייתה רק אשת אביו אלא גם אחייניתו, אמו של לאונידס הייתה עקרה למשך זמן כה רב שהאופורוס, פקידי הממשל הספרטני, ניסו לשכנע את אנכסנדרידס השני, מלך ספרטה, למצוא לו אישה אחרת ולנטוש את אשתו הנוכחית. אנכסנדרידס סירב, בטענה שהעובדה שאשתו עקרה לא אומרת שאשתו אשמה, ושכנע את האופורוס לאפשר לו לשאת אישה שנייה בלי להתגרש מאשתו הראשונה. אשתו השנייה, נצר לכילון איש ספרטה (אחד משבעת חכמי יוון), הולידה לאנכסנדרידס בן ראשון, קלאומנס הראשון. שנה לאחר הולדת קלאומנס, אשתו הראשונה של אנכסנדרידס הולידה לו עוד בן, דוריאיוס. לאונידס היה הילד השני שנולד לאנכסנדרידס מאשתו הראשונה. מכיוון שלאונידס לא היה צפוי לרשת את הכתר (מכיוון שהיה לו שני אחים גדולים ולאחר מותם ילדיהם ירשו את הכתר ולא לאונידס), למד לאונידס באגוגה, בית החינוך הצבאי והנוקשה של ספרטה, לאונידס הוא אחד ממלכי ספרטה הבודדים שלמדו באגוגה.

בערך בשנת 520 לפני הספירה נפטר אביו של לאונידס, אנכסנדרידס, נפטר ואחיו הגדול של לאונידס, קלאומנס, ירש את הכתר. אחיו השני של לאונידס, דוריאיוס, הרגיש לא רצוי בספרטה לכן עזב את ספרטה וניסה להקים מושבה יוונית בסיציליה, הוא לא הצליח ונרצח. מערכת היחסים בין לאונידס לבין אחיו הגדולים לא ידועה, אך, ידוע שלאונידס התחתן עם גורגו, ביתו של קלאומנס. בשנת 490 לפני הספירה, התאבד קלאומנס (אחיו הבכור של לאונידס), בעקבות זה הוכתר לאונידס כמלך ספרטה.

קרב תרמופילאי

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קרב תרמופילאי

כאשר נודע בספרטה על פלישת קסרקסס מלך פרס ליוון, אנשיה נועצו באורקל מדלפי וקיבלו תשובה שבה נאמר בין היתר: "ייפול בחלקם של אנשי לאקוניה להתאבל על מות מלכם - צאצאו של הרקולס הגדול."

באוגוסט 480 יצא לאונידס בלווית 300 מאנשי חיל משמרו למצר היבשתי תרמופילאי שבמרכז יוון - המעבר היחיד שדרכו ניתן היה להגיע מצפון יוון לדרומה. הוא פיקד על כוח של הליגה ההלנית שמנה 7,000 איש ושהוטל עליו לעצור את התקדמותו של הצבא הפרסי, שהגיע מכיוון צפון יוון ומנה מאות אלפי חיילים. וזאת במטרה לאפשר לצי היווני להתארגן בארטמיסיון.

במשך היומיים הראשונים לאונידס ואנשיו הצליחו להדוף את התקפות הפרסים בקרב שבו נהרגו כ-20,000 מחיילי צבא קסרקסס, ובהם שניים מאחיו. אך ביום השלישי בוגד יווני בשם אפיאלטס הוביל את המצביא הפרסי הידרנס בשביל אנופאיאה. זו הייתה דרך בהרים שעקפה את מצר תרמופילאי ואיפשרה לפרסים לאגף ולהביס את הצבא היווני.

במצב דברים זה החליט לאונידס לשלוח בחזרה את כל החיילים היוונים, בעוד הוא ו-300 אנשיו נשארו ללחום בפרסים עד מוות, כדי לעכב את התקדמותם ולאפשר ליוונים להתארגן נגדם.

כוח קטן זה, שהוקף מכל צדדיו בחיילי האויב, נלחם עד האיש האחרון. ההיסטוריון היווני הרודוטוס כתב כי קסרכסס פקד לערוף את ראשו של לאונידס ולצלוב את גופתו. קברו של לאונידס נמצא כיום בעיר ספרטה שבמחוז פלופונסוס ביוון.

בתרמופילאי הוקמה אנדרטה בצורת אריה (שנהרסה במשך הדורות) ושעליו כתוב, כפי שמוזכר כבר על ידי הרודוטוס :"עובר אורח, לך ואמור לספרטנים כי כאן שוכבים אנו, המצייתים לחוקיהם."

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.