מגדל החירות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגדל החירות
Freedom Tower
One WTC logo.svg
One world trade center august 2019.jpg
מגדל החירות
מידע כללי
סוג גורד שחקים
שימוש משרדים, נקודת תצפית וקמעונאות
כתובת מרכז הסחר העולמי
מיקום ניו יורק, ניו יורק
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
בעלים רשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'רזי
עלות 3.8 מיליארד דולרים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה 27 באפריל 20063 בנובמבר 2014 (8 שנים ו־27 שבועות)
מידות
גובה 541.3 מטר
קומות 104 (+5 קומות מרתף)

מגדל החירות (באנגלית: Freedom Tower או One World Trade Center) הוא גורד שחקים במנהטן תחתית בניו יורק שנבנה במתחם מרכז הסחר העולמי, בסמוך לחורבות מגדלי התאומים שנהרסו בפיגועי 11 בספטמבר 2001. גובהו 1,776 רגל (541.3 מטר), כשנת העצמאות של ארצות הברית. הוא הבניין הגבוה בחצי הכדור המערבי (הבא אחריו הוא שדרות פארק 432) ובארצות הברית כולה (הבא אחריו הוא מגדל ויליס) והבניין השישי הגבוה בעולם. הוא נחנך בנובמבר 2014.[1][2]

התוכניות

מגדלי התאומים שבמרכז הסחר העולמי קרסו בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001. בשנת 2002 נהגה רעיון לשיקום המתחם, שכלל את שחזור המגדלים. המגדלים החדשים תוכננו כך שייראו כקודמיהם, אך יהיו גבוהים יותר בחמש קומות, וכן עמידים וחזקים יותר. במיקום המקורי נבנתה האנדרטה הלאומית והמוזיאון לפיגועי 11 בספטמבר, ועל כן המתחם תוכנן לעמוד כשלושים מטר דרומה. משפחות רבות של נספים בפיגועים תמכו מאוד בתוכנית ואף אישים מפורסמים כמו דונלד טראמפ הביעו את תמיכתם הנרחבת בפרויקט, אשר לא התקבל לבסוף.

בראש הפרויקט עמד האדריכל דניאל ליבסקינד, אשר נודע בעיצוביו הסוחפים, המסמלים אירועים או תקופות בולטות הקשורות אל אופי המקום. בפברואר 2003 חשף ליבסקינד את עיצובו הראשון של המגדל. בעיצוב הראשון והלא-שגרתי הבניין כלל כ-55 קומות אשר לבדן יתנשאו לגובה של 300 מטרים בערך או פחות, וכי במקביל אליהם תתנשא אנטנה רחבה בקוטר של למעלה מעשרה מטרים בעלת עיצוב צבעים טרופיים וחופשיים, אשר תוסיף למגדל 241.3 מטרים. משטרת ניו יורק דחתה את העיצוב, כאשר הבינה כי העיצוב מסוכן וכי אנטנת הזכוכית תוכל להתנפץ ולגרום לקריסת הבניין, ובדצמבר 2003 חשפו האדריכלים דניאל ליבסקינד ודייוויד צ'יילדס במסיבת עיתונאים את עיצובו המחודש של המגדל, בו המגדל יכלול 60 קומות של משרדים, שתי קומות של מסעדות, וקומת תצפית. מעל הקומה האחרונה של המגדל בעיצוב זה יוצבו כחמישים קומות נוספות, אשר נעמדות על עמוד ברזל ועשויות זכוכית בלבד, ולכן נבנות ליופי בלבד. גם רעיון זה נדחה על ידי משטרת ניו יורק מחשש לפיגועי תופת, אף על פי שלבניין צורה טרפזית ושקריסתו תהיה קשה מהבניינים שקדמו לו. בשני העיצובים הקודמים תוכנן פארק זיכרון בדרום הבניין, ובו אלומת אור שמנצנצת לשמיים. בשני העיצובים הוקף הבניין בנייני משרדים רגילים לגמרי.

הדמיה של תוכנית "מגדלי התאומים 2" שהוצעה

בתחילת שנת 2004 הודיעה משטרת ניו יורק כי יש לערוך שינויים בתכנון הפרויקט מכיוון שנעשה שימוש מופרז בזכוכית, דבר שעלול לעורר חשש ביטחוני מפני פיגועי תופת באזור. לבסוף הוחלט שהמגדל יוזז למרחק 25 מטר מהרחוב והכביש הראשי; כן הוחלט כי הוא יעמוד על בסיס בגובה עשרים קומות (כ־60 מטרים) - כל זאת מחשש לפיגועי פתע ממכוניות תופת באזור. עשרים קומות הבסיס ישמשו כקומות שירות ורק קומות 21 ומעלה ישמשו למשרדים.

ב-2004 הציעו האדריכל הרברט בלטון (Herbert Belton) והמהנדס קנת' גרדנר (Kenneth Gardner) תוכנית למיזם לו קרא בשם הקוד מגדלי התאומים 2 (Twin Towers 2). ביולי 2004 התקיים טקס הנחת אבן הפינה באתר, שנודע בכינויו "גראונד זירו". אבן הפינה עשויה גרניט במשקל 20 טונות ועליה חקוק המשפט "נושאים ברוח החירות". כשנתיים לאחר מכן, בשנת 2005, הציג דייוויד צ'יילדס את עיצובו לבניין. העיצוב היה שונה לגמרי מהאחרים, וצורתו הייתה כטרפז. הבניין לא היה מרובע כמו קודמיו, אלא היה מורכב משישה משולשים בערך המשתלבים יחד ויוצרים חיבור מושלם.

בקומות העליונות של המגדל הוצבו טורבינות נסתרות אשר אמורות לספק 20% מתצרוכת החשמל של הבניין. בראש המגדל, בכל העיצובים, הוצבה אנטנה ענקית, ואלומת אור מבצבצת ממנה לזכר הנספים בפיגועים ולסמל החופש והחירות הנצחיים. הבניין בעיצובו הסופי הושפע בעיקר מהאנטנה, שהיא סמלו. האנטנה בעיצוב זה אינה כאנטנת הבניינים התאומים, שכן זו הוצבה לשידורי טלוויזיה, וזו במגדל הוצבה לזכר הנספים. "המגדל ישתלב בנוף פסל החירות מנמל ניו-יורק, כל המגיע מספינות נוסעים אל העיר ידע כי הגיע לארץ חירות", אמר ליבסקינד.

המגדל חובר במעבר תת-קרקעי לתחנת מרכז הסחר העולמי, המחברת את מנהטן לניו ג'רזי.

שאר מגדלי מרכז הסחר העולמי החדש

השוואת גורדי שחקים בניו-יורק למגדל החירות (משמאל). הבאים אחריו (ימינה והלאה): בניין אמפייר סטייט, מגדל בנק אוף אמריקה, בניין קרייזלר, ובניין הניו יורק טיימס
  • מרכז הסחר העולמי 2 - נמצא בשלבי התכנון, צפוי להיחנך בשנת 2021.
  • מרכז הסחר העולמי 3 - נחנך ב-11 ביוני 2018.
  • מרכז הסחר העולמי 4 - נחנך בשנת 2013.
  • מרכז הסחר העולמי 5 - נמצא בשלבי ההכנה.
  • מרכז הסחר העולמי 7 - נבנה במקומו של המגדל המקורי, נחנך בשנת 2006.

בצורת עיצובו של מגדל החירות, גם הבניינים המקיפים אותו קיבלו עיצוב מעניין, למשל, בבניין 2 הרצפה נפרדת לארבעה חלקים בקומות הגג עד ליצירת משולש ישר-זווית. מגדלים 3 ו-4 גם הם יבנו תוך כדי הפרדות חלקים של התשתיות. פארק הזיכרון נדחה בעיצוב זה, ובמקומו עוצבה אנדרטת זיכרון הכוללת את טביעות הרגל של הבניינים המקוריים, וביניהם מוזיאון. העיצוב כלל גם פסל מרשים הדומה לסיכת שיער בין בניין 2 לבניין 3. משטרת ניו יורק הציעה לצ'יילדס לעשות את הבניין ברוחב אחיד, וכך בסוף 2006 הוצגה הגרסה הסופית של הבניין, תוך כדי סיום העבודות על הבניין השישי, שנקרא "בניין 7", היות שנבנה על חורבות הבניין השביעי המקורי. משטרת ניו יורק קיבלה את ההצעה והבניין החל להבנות בשנת 2009, תוך כדי מאבק ציבורי לבניית מגדלי התאומים 2.

המגדל נחנך בנובמבר 2014.[3]

עלות משוערת

בפברואר 2007 הערכה הייתה כי העלות הראשונית של בניית מגדל החירות תהיה כ-3 מיליארד דולרים, או 12,380 דולר למטר רבוע. עם זאת, בינואר 2012 העלות המוערכת של המגדל עלתה ל-3.8 מיליארד דולרים, מה שהפך אותו לבניין היחיד היקר ביותר בעולם באותה העת. בנייתו של המגדל מומנה בחלקה בכמיליארד דולרים מכספי ביטוח מחברת הביטוח של לארי סילברסטיין שהיה השוכר הבלעדי של מרכז הסחר העולמי הישן. מדינת ניו יורק גייסה 250 מיליון דולרים עבור עלויות הבנייה, ורשות הנמלים הסכימה לממן מיליארד דולרים נוספים באמצעות מכירה של איגרות חוב. כמו כן העלאת סכומי האגרה עבור גשרים ומנהרות על ידי רשות הנמלים נועדה כדי לגייס כספים, עם זאת, ההכנסות של העלאות אגרה אלה לא שימשו בסופו של דבר לשלם עבור בניית המגדל.

בעלות ושכירות

המגדל נמצא בבעלות רשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'רזי, אך 5% מזכויות הבניין הם בבעלות חברת Durst, בתמורה להשקעה של מאה מיליון דולר. כמו כן, החברה ניהלה עבור רשות הנמלים את ניהול הבנייה, השכרת המשרדים ותחזוקת הבניין.

בשנת 2006, מדינת ניו יורק הסכימה לחכירה למשך 15 שנים של שטח בגודל 38,600 מ"ר של מרחב פנימי במרכז הסחר העולמי, עם אופציה להארכת תקופת החכירה ולהגדלת השטח עד ל-90,000 מ"ר. מנהל השירותים הכלליים של ארצות הברית (GSA) הסכים בתחילה לחכירה כ-59,900 מ"ר של שטח, והמשרד לשירותים כלליים של מדינת ניו יורק (OGS) תכנן חכירה של כ-38,300 מ"ר של משרדים. עם זאת, בחודש יולי 2011, GSA העביר את רוב שטח הרצפה המוחכרת שלה לרשות הנמלים, וגם OGS נסוג מהסכם החכירה. בחודש אפריל 2008, רשות הנמלים הודיעה שהיא מחפשת מועמד להפעלת מרפסת תצפית בשטח של 1,700 מ"ר בקומה ה-102 של המגדל.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגדל החירות בוויקישיתוף

הערות שוליים

גורדי השחקים הגבוהים ביותר בניו יורק
על־פי נתונים מספטמבר 2014
262
מטר
265
מטר
279
מטר
283
מטר
290
מטר
298
מטר
306
מטר
319
מטר
319
מטר
366
מטר
381
מטר
541.3
מטר
מגדל טראמפ
העולמי
רחוב
ספורס 8
מרכז
סיטיגרופ
בניין
טראמפ
בניין אמריקן
אינטרנשיונל
מרכז הסחר
העולמי 4
One57 בניין הניו
יורק טיימס
בניין
קרייזלר
מגדל בנק
אוף אמריקה
בניין
אמפייר סטייט
מגדל
החירות
שם
עשרת גורדי השחקים הגבוהים ביותר בעולם
508
מטר
528
מטר
530
מטר
530
מטר
541.3
מטר
554.5
מטר
599
מטר
601
מטר
632
מטר
828
מטר
טאיפיי 101 מגדל CITIC מרכז צ'ו טאי פוק בינהאי טיינג'ין המרכז הפיננסי CTF מגדל החירות לוטה מגדל העולם מרכז פיננסי פינג אן אבראג' אל-בית מגדל שנגחאי בורג' ח'ליפה שם
טאיוואןטאיוואן טאיפיי הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין בייג'ינג הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין טיינג'ין הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין גואנגג'ואו ארצות הבריתארצות הברית ניו יורק קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית סיאול הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין שנג'ן ערב הסעודיתערב הסעודית מכה הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין שאנגחאי איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות דובאי מיקום
עדכון נתונים: 2019
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0