מדליית ההגנה (בריטניה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדליית ההגנה
Defence Medal
Defence Medal 1945.jpg
החלק הקידמי (שמאל), החלק האחורי (ימין) ואות העיטור (תחתון).
Defence Medal BAR.svg
פרטים
מדינה בריטניהבריטניה הממלכה המאוחדת
למען שירות במלחמת העולם השנייה (1939-1945)
זכאות חברי הכוחות המזוינים של בריטניה וחבר העמים הבריטי.
נוסד 16 באוגוסט 1945
היררכיה
עיטור מקביל מדליית המלחמה
כוכב צרפת וגרמניה - מדליית השירות ההודי

מדליית ההגנהאנגלית: Defence Medal או בר"ת: DM) הייתה מדליית מערכה בריטית אשר ניתנה לחברי הכוחות המזוינים של בריטניה וחבר העמים הבריטי בנוסף לאזרחים במקרים מסוימים, עבור תקופת שירות במהלך מלחמת העולם השנייה. ייחודה של מדליית ההגנה, שלא כמו המקבילה שלה; מדליית המלחמה, היא שהיא ניתנה בנוסף למשרתים בכוחות המזוינים גם לאזרחים מתחומי שירות שונים אשר תמכו במאמץ המלחמתי בממלכה המאוחדת ומעבר לים.

זכאות

הזכאות למדליית ההגנה התפרסה על מגוון רב של תחומי שירות ותפקידים שונים, כמו גם לתקופות שירות שונות כתלות בקרבה להפגזות האויב. ככלל בסיס, זכאות למדליה ניתנה לכל מי ששירת במספר תחומים ותפקידים מוגדר, במשך לפחות פרק זמן מוגדר בין ספטמבר 1939 ל-מאי 1945. עבור שירות בממלכה המאוחדת, פרק הזמן המינימלי היה 1,080 ימים (כשלוש שנים), עבור שירות מעבר לים אך לא אל מול פני האויב פרק הזמן היה 360 ימים ובמצב בו השירות היה נתון להפגזות האויב מהאוויר, פרק הזמן המינמלי היה יורד ל-180 ימים.

תחומי השירות אשר הוגדרו כזכאים למדליה התפרסו על שלל תפקידים אזרחיים, ביניהם גופי התנדבות שונים, גופי הצלב האדום, גופי התנדבות והגנה אזרחיים, גופי סיעוד שונים, כוחות המשטרה, כוחות מילואים אזרחיים, כוחות כיבוי אש ושלל תפקידים תומכים, התנדבותיים ואזרחיים אחרים.

תיאור

המדליה מורכבת מדיסק עשוי כסף בקוטר 36 מ"מ. בחלקה הקידמי מוצבת דומותו של המלך ג'ורג' השישי שמלך בתקופת המלחמה, בטבעת סביבו נכתב בראשי תיבות תוארו המלכותי המלא; 'GEORGIVS VI D:G:BR:OMN:REX F:D:IND:IMP' (ג'ורג' השישי, בחסד אלקים, מלך כל הבריטים, מגן האמונה, קיסר הודו).

מצידה השני של המדליה, מתואר הכתר המלכותי מונח על גדם של עץ אלון אשר צומח על אי סמלי, כשלצידיו אריה ולביאה. מעל מצוינות השנים 1939 ו-1945 (שנות המלחמה) ומתחת מצוינת שמה של המדליה 'THE DEFENCE MEDAL' בשתי שורות נפרדות.

המדליה תלויה מסרט המורכב מפס כתום שבשני צדדיו פסים ירוקים, אשר במרכזם פס שחור דק. הפס הכתום במרכז מסמל את ההתקפות וההפגזות על הנוף הירוק והיפה של בריטניה (הפסים הירוקים בצדדים), כאשר הפסים השחורים מסמלים את ההחשכות של תקופת המלחמה. תצורה זו נהוגה גם באות העיטור (גרסה מוקטנת של העיטור אשר נענדת לא באירועים פורמלים).

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0