מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
חזית המוזיאון
חזית המוזיאון
מידע כללי
סוג מוזיאון לאמנות
כתובת רח' שמעון רוקח 21, תל אביב-יפו
אוצר ראשי טלי תמיר
http://www.gutmanmuseum.co.il

"מוזיאון נחום גוטמן לאמנות" הוא מוזיאון לאמנות הממוקם בשכונת נווה צדק בתל אביב-יפו.

המוזיאון שוכן בבנין "בית הסופרים" ההיסטורי, אשר נבנה בשנת 1887 והיה לאחד הבניינים הראשונים של שכונת נווה צדק. בין השנים 1907 ל-1914 שימש המבנה את מערכת העיתון "הפועל הצעיר", בעריכת יוסף חיים ברנר. את שמו - "בית הסופרים" קיבל כיוון שהמבנה שימש גם כבית מגורים לסופרים כגון דבורה בארון, יוסף אהרונוביץ, אשר ברש, יהודה בורלא ואחרים. בתקופת מלחמת העולם הראשונה הפסיק הבניין לשמש למטרה זו. הוא הפך לבית מגורים רגיל עד שננטש לחלוטין בשנות ה-60 של המאה ה-20.

בשנת 1992, לאחר הכללתו של הבניין בתוכנית שימור המבנים של תל אביב, החל בו שיפוץ מקיף על ידי האדריכל רוני זייברט. המוזיאון נפתח בחודש מאי 1998 ואת האוסף תרמה משפחתו של האמן נחום גוטמן, שביקשה להנציח את פועלו האמנותי. בנוסף, הועברו אל מבנה המוזיאון פריטים מן הסטודיו של גוטמן, אשר שוחזר מחדש באחד מחדרי המוזיאון. המנהל הראשון של המוזיאון היה האוצר יואב דגון. כיום האוצרת הראשית היא טלי תמיר. מנהל המוזיאון הוא מר רוני דיסנצ'יק. בספטמבר 2009 נפתח אגף חדש במוזיאון על שם מורי ואיירין פרגמנט ובו גלריה נוספת לתצוגת תערוכות, אולם אירועים לכ-70 איש וכן חנות מוזיאון חדשה.

התערוכות במוזיאון מפגישות את יצירתו של נחום גוטמן עם אמנים אחרים הפועלים בשדה האמנות העכשווי בארץ, ומנהלים עמו דיאלוג בין תקופות ובין נקודות מבט.

בשנת 2013, חבר הנהלת המוזיאון, עו"ד יצחק שוויגר, התפטר מתפקידו, בטענה שהמוסד הפך ל"במה לתעמולה פלסטינית"[1].

הסטודיו המשוחזר של גוטמן

קישורים חיצוניים


הערות שוליים