מוטוקרוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסלול מוטוקרוס בישראל

מוטוקרוס (בלועזית: Motocross) הוא ענף ספורט מוטורי דו גלגלי. המוטוקרוס החל את דרכו לראשונה בבריטניה בשנת 1924, והתפתח מאירוע שטח בשם "Scrambles". המוטוקרוס הפך עם השנים לספורט מוטורי פופולרי מאוד, ועם זאת אחד התובעניים ביותר. המירוצים מתקיימים בשטח מעגלי ומוגדר המותאם לכך. רוכב המוטוקרוס חייב להיות מסוגל לשלוט באופנוע תוך שמירה על מהירות שיא, על פני תוואי שטח קשה, רכיבת בוץ, פניות חדות וגבעות תלולות. זהו ספורט פיזי שנערך בכל מזג אוויר ובכל התנאים. מוטוקרוס הוא ספורט המצריך אימוני כושר אינטנסיביים, דיאטה מאוזנת לספורטאים, וכמו כן, עבודה על הכישורים הטכניים.

אופנועי המוטוקרוס

ייעודו של אופנוע המוטוקרוס לספק חווית רכיבה אולטימטיבית בתנאי שטח מהקלים ועד הקשים ביותר בשילוב קפיצות, רמפות, גבעות תלולות ומחליקות. אופנוע המוטוקרוס צריך להיות נטול משקל עודף בשל אופי רכיבת האקסטרים, ולכן בדרך כלל יהיה ללא תוספות, ואפילו יופשט מחלקים כמו: מראות, מנורות איתות, פנסים, רגלית ולוחית רישוי.

אופנועי המוטוקרס מתאפיינים במתלים וקפיצים חזקים שמגבירים את יכולות הנחיתה לאחר הקפיצות הגבוהות ואת בלימת הזעזועים. מנועי המוטוקרוס חזקים עם מומנט שפועל בסל"ד גבוה. המנועים באופנועי המוטוקרוס בדרך כלל בעלי צילינדר אחד, הנעים בנפחים בין 125 לבין 300 סמ"ק במנועי השתי פעימות, ומנועי הארבע פעימות מאופיינים במנועים בעלי נפח של 250 עד 450 סמ"ק. גלגלי המוטוקרוס מתאפיינים בדרך כלל בגלגל קדמי בקוטר 21 אינץ ואחורי בקוטר 19 אינץ, ותיבת ההילוכים כוללת בין 4-5 הילוכים בלבד. מכיוון שאופנוע המוטוקרוס מתבטא בשינויים רבים להבדיל אופנועי שטח מסוגים אחרים, על פי חוק הם מיועדים לנסיעה במסלולים מיועדים למוטוקרוס בלבד.

פריצת דרך - מוטוקרוס חוקי גם בישראל

למרות שמרוצי ספורט מוטורי לא היו חוקיים בישראל עד לשנת 2012, מאז שנות ה-80 ועד שנת 2012 מירוצי המוטוקרוס פעלו באופן פיראטי תוך העלמת עין מצד השלטונות. לאחר מסכת הבירוקרטיה בעידן חוק הספורט המוטורי, מגיע תורו של המוטוקרוס, ובתאריכים 14-15.9.2012 מרוץ המוטוקרוס החוקי הראשון במדינת ישראל יוצא לדרך. התקיימו יומיים מלאים של מוטוקרוס על מסלול חדש שהוקם בשטחים דרומית למכון וינגייט. המרוץ, שהיה חלק מאליפות ישראל במוטוקרוס, בשיתוף פעולה מלא של הגורמים המוסמכים – הרשות לנהיגה ספורטיבית, התאחדות הספורט המוטורי, עמותת מועדון המוטוקרוס, עיריית נתניה ומכון וינגייט. המרוצים זוכים לסיקור וחשיפה באמצעי התקשורת והיבואנים המקומיים פורסים את חסותם על האירועים בהשקעה כספית רבה.

רישיון מרוצים

מרוץ מוטוקרוס

על מנת לקחת חלק מעולם הספורט המוטורי, יש להנפיק רישיון מרוצים (רישיון אפור). ניתן להוציא רישיון מסוג זה החל מגיל 8, ללא קשר לרישיון התעבורתי (שטרם קיים). כדי לקבל את הרישיון על הרוכב לעבור קורס עיוני שבסופו יש מבחן מטעם הרשות לנהיגה ספורטיבית ובנוסף, לבצע בדיקות גופניות במכון ייעודי לספורטאים. רק רוכבים מתחת לגיל 16 שאין להם רישיון תעבורתי בישראל מחויבים לעבור בנוסף למבחן העיוני גם מבחן מעשי על ידי בוחן רשמי שמוכשר על ידי הרשות לנהיגה ספורטיבית.

רישיון המרוצים תקף אך ורק במסלולים חוקיים, מוסדרים ומאושרים על ידי הרשות לנהיגה ספורטיבית. רישיון המרוצים מקנה לרוכב להתחרות במירוצים ולהתאמן במסלולים מאושרים בצורה חוקית עם ביטוח מלא לתאונות. כדי להתחרות ולהתאמן בצורה חוקית חובה על הרוכב מלבד רישיון המרוצים וביטוח גם לרשיין את האופנוע עליו הוא רוכב, הרישיון הנ"ל נקרא רישיון דואלי. האופנוע נבדק על ידי בודק מוסמך מטעם הרשות לנהיגה ספורטיבית שהוא כשיר למירוצים, ולאחר מכן מקבל האופנוע את הרישיון הדואלי.

ליגת המוטוקרוס בישראל

כיום פועלת הליגה על ידי מפיק חיצוני בשיתוף הרשות לנהיגה ספורטיבית ועמותת המוטוקרס הישראלי. המירוצים מתקיימים במסלולים חוקיים ומותאמים למירוצי מוטוקרוס ברמה הבינלאומית. המקצים השונים מחולקים על פי קטגוריות של רמת הרכיבה ונפח האופנועים:

  • סופר ג'וניור - רוכבים בגילאי 8-12.
  • ג'וניור - רוכבים בגילאי 12-16.
  • מתחילים - רוכבים בתחילת דרכם בענף המוטוקרוס.
  • עממית - קטגוריית הביניים לרוכב הממוצע.
  • לייטס - קטגורייה מקצועית עד נפח 250 סמ"ק.
  • פתוחה - הקטגורייה הבכירה ביותר, פתוחה לכל הנפחים, אך רוב האופנועים בקטגוריה זו מעל 250 סמ"ק.

עמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי

עמותת מועדון המוטוקרוס הישראלי היא אחת הוותיקות בענף ופועלת משנת 1999. העמותה מקיימת מירוצי מוטוקרוס במסלולים שונים החל ממסלול אשקלון בו שולבו מירוצי מכוניות ואופנועי מוטוקרוס, דרך בית נבאלא, עפולה, מעוז חיים וויתקין בו התקיימו רוב מירוצי העמותה. מספר חבריה עולה מעת לעת ומונה מעל 150 חברים, כל זאת בשל חוק הספורט המוטורי והיכולת לקנות אופנוע מוטקורס באופן חוקי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.