מונוגרמה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מונוגרָמה, ובעברית תקנית מִשְׁלֶבֶת, היא עיטור המשמש כסמל ומורכב מאותיות משולבות זו בזו, שהן בדרך כלל ראשי תיבות של שם אדם, ארגון, או מוסד. המונוגרמה משמשת כאות זיהוי, או כלוגו.

היסטוריה

המונוגרמה של אלברכט דירר
כריסטוגרמה על סרקופג המורכבת מן האותיות היווניות כי ורו
מטבע דני מן המאה ה-18 ועל גבו המונוגרמה "C7" (בכתב רגיל ובכתב ראי) של כריסטיאן השביעי, מלך דנמרק
לוגו חברת האופנה לואי ויטון היא דוגמה למונוגרמה המשמשת ללוגו

המונוגרמות הראשונות נמצאו על מטבעות, החל משנת 350 לפנה"ס. הדוגמאות המוקדמות ביותר הן שמות ערים יווניות אשר הטביעו מטבעות ועליהן בדרך כלל הופיעו שתי האותיות הראשונות מתוך שמה של העיר. כך למשל, המונוגרמה של חבל הארץ היווני הקדום של אכאיה, בחצי האי פלופונסוס, הייתה מורכבת משילוב שתי האותיות הראשונות בשמה: אלפא וכי.

אומנים ובעלי מלאכה לאורך ההיסטוריה נהגו לסמן את יצירותיהם במונוגרמות במקום חתימה מלאה, המנהג היה נפוץ במיוחד בתקופה שבה הגילדות פעלו כדי למנוע מעוסקים שאינם מורשים לפלוש לתחום המקצוע. אחת המונוגרמות הידועות ביותר היא זו של הצייר אלברכט דירר המורכבת מראשי תיבות שמו: A ו-D.


מונוגרמות מלכותיות

מונוגרמות של שמות בני מלוכה משמשים לא רק לזיהויים, אלא אף לזיהוי ארגונים ציבוריים ונכסים השייכים לזרועות השלטון בממלכה. מונוגרמות מלכותיות מופיעות על מטבעות הממלכה, פעמים רבות מופיע מעליהן סמל הכתר המלכותי. בין המדינות הרבות בהן הדבר היה נהוג ניתן לציין את הממלכה המאוחדת, רוסיה, שוודיה, ומדינות רבות בגרמניה. בימינו קיימים מטבעות דניים הנושאים מונגרמה של מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק, בעוד מטבע כתר נורווגי נושא על גבו את המונוגרמה "H5" של האראלד החמישי, מלך נורווגיה. אף בגוש היורו, מטבעות יורו המשויכים לבלגיה ולמונקו נושאים על גבם מונוגרמות מלכותיות.

אחת הדוגמאות הבולטות בעת המודרנית לשימוש במונוגרמה מלכותית היא המונוגרמה "H7" של הוקון השביעי, מלך נורווגיה שימש סמל לאומי להתנגדותה של המחתרת הנורווגית לפלישה הנאצית לנורווגיה בתקופת מלחמת העולם השנייה. המחתרת עשתה שימוש רב במונוגרמה כדי לסמל סולידריות ונאמנות למלך בהתנגדותו לכיבוש. הנאצים הענישו את מי שנתפס בציור המונוגרמה בעונשי מאסר.

מונוגרמות אישיות

מונוגרמות אישיות הן לעיתים יצירות אומנות מורכבות שלהן שימוש בהרלדיקה, בנייר מכתבים, לסימון מזוודות, לסימון פריטי לבוש, כלי מיטה, ועוד. מונוגרמות אלה מורכבות בדרך כלל משתיים או שלוש אותיות משולבות.

מונוגרמות אישיות מסורתיות של שתיים או שלוש אותיות משלבות את ראשי התיבות של שמו הפרטי ושם משפחתו של בעל המונוגרמה. בני זוג משתמשים לעיתים במונוגרמה משותפת המשלבת את ראשי תיבות שמותיהם הפרטיים, או מונגרמה המורכבת מראשי תיבות של שמותיהם הפרטיים ושם משפחתם המשותף.

מונוגרמה כלוגו

חברות מסחריות נוהגות לעיתים לאמץ מונוגרמה, המורכבת מראשי תיבות שמה של החברה, כלוגו של החברה. הדבר נהוג באופן מיוחד בין חברות אופנה וקוסמטיקה, כך למשל לוגו חברת לואי ויטון המורכב משילוב האותיות "L" ו"V", פנדי, וחברת הלנה רובינשטיין.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0