מוצר בר-קיימא מינימלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוצר בר-קיימא מינימליאנגלית: minimum viable product או בקיצור: MVP) הוא מוצר עם המינימום ההכרחי של תכונות כך שלקוח יוכל להשתמש במוצר. המטרה העיקרית של שלב מוצר זה היא מישוב.[1][2]

היתרון הגדול של מוצר בר-קיימא מינמאלי הוא בכך שעלות הפיתוח של מוצר כזה היא נמוכה יחסית. כך שאם המוצר נכשל או לא עונה על הדרישות שבשבילן הוא אופיין אז כמות הכסף והזמן שהושקעה היא מינימלית. המונח הוטבע והוגדר על ידי פרנק רובינסון ב-2001,[3] והפך לפופולרי בזכות סטיב בלנק(אנ') ואריק ריס(אנ').[4][5][6][7] פעמים רבות לפני ההגעה לשלב זה נעשה בחברות סקר שוק.

תיאור

למוצר בר-קיימא מינימלי יש בדיוק מספיק יכולות כדי לשחרר אותו לשוק. בדרך כלל המפתחים של המוצר ינסו לשחרר אותו לקבוצה חלקית מכל כלל הלקוחות האפשריים - לדוגמה לקהילת המאמצים המוקדמים (אנ') שמקובל לחשוב שהם יהיו יותר סלחניים, יתנו משוב יותר מפורט ויוכלו להבין את מהות המוצר גם בשלבים מוקדמים של הפיתוח. האסטרטגיה הזאת מונעת יצירת תכונות או מוצרים שהלקוחות לא רוצים ולמקסם את כמות המידע שמרוויחים על כל לקוח עם כמה שפחות השקעה כספית.

בפרויקטים המתבססים על מימון המונים הרבה פעמים יסתפקו במוצר בר-קיימא מינמלי כאשר יגיעו לשלב המימון. רק במקרים נדירים מגיעים לשלב זה כאשר המוצר הוא כבר מלא ומוכן לשיווק.[8] בשלב זה אפשר להתייחס למימון ההמונים עצמו בתור סקר שוק ובכך להמשיך לפתח רק מוצר שיעמוד בדרישות שנובעות מסקר שוק זה. הרבה פעמים הפלטפורמות של מימון המונים מאפשרות גישה נוחה לקהילת המאמצים המוקדמים.

ביקורת

ישנם מחקרים המראים כי שחרור מוקדם של מוצר בר-קיימא מינמלי עלול לפגוע בחברה יותר מאשר לעזור לה מכיוון שהיא עוזרת למתחרים לחקות תכונות ייחודיות של המוצר כאשר הוא עדיין לא בשל לתחרות מלאה בשוק.[9] באותם מחקרים גם צויין שלעיתים שחרור מוקדם של מוצר כזה יכול לפגוע במוניטין של החברה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. https://www.techopedia.com/definition/27809/minimum-viable-product-mvp
  2. Ries, Eric (3 באוגוסט 2009). "Minimum Viable Product: a guide". 
  3. "SyncDev methodology". SyncDev. בדיקה אחרונה ב-15 בנובמבר 2018. 
  4. W. S. Junk, "The Dynamic Balance Between Cost, Schedule, Features, and Quality in Software Development Projects", Computer Science Dept., University of Idaho, SEPM-001, April 2000.
  5. Eric Ries, March 23, 2009, Venture Hacks interview: "What is the minimum viable product?", Lessons Learned
  6. Perfection By Subtraction – The Minimum Feature Set
  7. Holiday, Ryan The single worst marketing decision you can make The Next Web. 1 April 2015
  8. "Kickstarter Lesson #105: Minimum Viable Product". Stonemaier Games (באנגלית). 24 ביוני 2014. בדיקה אחרונה ב-15 בנובמבר 2018. 
  9. "The Limitations of Lean Startup Principles". knowledge.wharton.upenn.edu. [email protected], Wharton School of the University of Pennsylvania. 28 בספטמבר 2018. בדיקה אחרונה ב-17 באוקטובר 2018. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0