מזכר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מִזְכָּרלועזית: מֵמוֹרַנְדּוּם, מלטינית: memorandum "(זה) שיש לזכור", בקיצור memo) הוא הודעה כתובה המשמשת בדרך כלל במסגרת מקצועית. הודעות אלו הן בדרך כלל קצרות ונועדו להיות מובנות בקלות ובמהירות, במטרה לתקשר מידע חשוב ביעילות על מנת לבצע שינויים בארגון. לעיתים נעשה שימוש גם במילה תזכיר להודעות מסוג זה.

במשפט, מזכר הוא תיעוד של תנאי העסקה או החוזה, כגון מזכר מדיניות, מזכר הבנות, מזכר הסכם או מזכר התאגדות. בעסקים, תזכיר או מזכר משמש בדרך כלל על ידי חברות לתקשורת פנימית, בעוד שמכתבים הם בדרך כלל לתקשורת חיצונית.

פורמטים אחרים של מזכרים כוללים הערות תדרוך, דוחות, ומכתבים. שעשויים להיחשב ספרות אפורה. עיצוב התזכיר עשוי להשתנות לפי המשרד או המוסד. לדוגמה, אם הנמען המיועד הוא שר בממשלה או מנהל בכיר, הפורמט עשוי להיות מוגדר בצורה נוקשה ומוגבל לעמוד אחד או שניים. אם הנמען הוא עמית, דרישות העיצוב לרוב גמישות יותר.

האקדמיה ללשון העברית מגדירה את המילה "מזכר" כסיכּום דברים לזיכָּרון ולעדות[1].

מטרות

למזכרים מטרות רבות, בין השאר: הבאת תשומת לב לבעיות, וסיוע בפתרונן באמצעות תקשורת ברורה ותמציתית. מזכרים תומכים בקבלת החלטות וכדי לעזור (או לפעמים להשפיע) על מקבל החלטות לקבל החלטה טובה יותר במצב מסוים ממה שהוא יכול היה לקבל אחרת ללא הניתוח שמהזכר מספק. מטרות נוספות כוללות: העברת מידע; יידוע החלטות, הגשת בקשה, מתן מענה לשאלה, מתן הצעה, הצגת דוח לא רשמי, הצעת פתרון לבעיה או תיעוד הפניה לשימוש עתידי.

מסמכים משפטיים

מסמכים משפטיים רבים משתמשים במילה מזכר (memorandum), ביניהם:

  • מזכר הבנות (באנגלית: Memorandum of understanding) סוג של הסכם בין שני צדדים או יותר, המבטא הסכמה ורצון לשיתוף פעולה בין הצדדים. הוא משמש לעיתים קרובות במקרים בהם הצדדים אינם מבקשים לייצור עדיין התחייבות משפטית או במצבים בהם הצדדים אינם יכולים ליצור הסכם בר אכיפה משפטית. זוהו מעין חלופה רשמית יותר להסכם ג'נטלמני. מזכר הבנות משמש לרוב בעולם העסקים ובעולם הדיפלומטיה בין מדינות.
  • מזכר התאגדות (באנגלית: Memorandum of association) המסמך המקימים תאגיד ומהווה את הסכם הבסיס שלו, ומסדיר את מערכת היחסים המשפטית בין חברי התאגיד ובינם לבין התאגיד.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מזכר בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0