בסיס צבאי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מחנה צבאי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אוהלי חיילים בבסיס צבאי

בסיס צבאי או מחנה קבע צבאיצה"ל נהוג לקצר למ.ק.; בלשון גבוהה: קְסַרְקְטִין) הוא מתקן קבע המופעל על ידי צבא. בבסיס מרוכזים ציוד צבאי ושוהים בו חיילים לצורך אימונים או פעילות מבצעית. הכניסה לבסיסים צבאיים אסורה לאנשים שלא עובדים או מוצבים בו, הן מטעמי ביטחון מידע והן מטעמי ביטחון החיילים השוהים בו, ועל הבסיס מופקדת אבטחה הקפית.

ייעוד

בסיסים צבאיים משמשים יחידה צבאית אחת או יותר ולרוב ייעודם הוא שמירה על הביטחון השוטף והביטחון הלאומי. קיימים גם בסיסים צבאיים המיועדים לפעילות אחרת כגון מפקדות, בסיסי הדרכה, בסיסי טיסה, בסיסי אימונים או בסיסים לניסוי כלים או טכנולוגיה צבאית. ברוב המקרים, הבסיסים הצבאיים מסתמכים על עזרה נוספת של גורמים חיצוניים כדי לפעול. אף על פי כן, בסיסים מסוימים מסוגלים לפעול בעצמם במשך תקופות ארוכות משום שהם מסוגלים לספק מזון, מים וצרכים בסיסיים אחרים לחיילים גם בעת מצור.

מחנה צבאי זמני

שרידי מחנה צבאי רומי למרגלות מצדה

בנוסף על בסיסי הקבע, מוקמים מעת לעת מחנות צבאיים לתקופה מוגדרת מראש או לתקופה קצרה עד סיום מטלה מסוימת.

מחנה צבאי זמני מוקם במהלך מסע, לצורך אימונים וכן בזמן מלחמה, עת כוחות צבאיים נמצאים הרחק מבסיסי הקבע שלהם. מחנות אלו מאופיינים בבניה זמנית, לרוב באמצעות אוהלים בלבד.

בעת העתיקה פיתח הצבא הרומי טכניקת הקמה מהירה של מחנות צבא. מחנות אלו הוקמו בצורה אחידה, ושימשו ללינת לגיון שלם. שרידים של מחנות כאלה ניתן למצוא במקומות רבים, בין השאר סביב מצדה.

ראו גם

קישורים חיצוניים