מערכות (כתב עת)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו "מערכות"

מערכות הוא דו-ירחון עיוני המשמש כבטאון צה"ל. כתב העת מרכז מאמרים מקצועיים בנושאי צבא, ביטחון, מדיניות, וכן היבטים אסטרטגיים של תחומים משיקים כגון כלכלה ותשתיות לאומיות, היסטוריה צבאית (בדגש על היסטוריה צבאית של ארץ ישראל והמזרח התיכון), כמו גם סקירות ספרים בנושאים אלה. כתב העת מופץ ללא תשלום לקציני צבא קבע מדרגת סרן ומעלה, למפקדים במערך המילואים, לשרים, חברי כנסת, לארגוני ביטחון אזרחיים וכמו כן למנויים בתשלום.

כתב העת נוסד בשנים 19391940 בעריכתם של אלעזר גלילי ואליעזר ליבנה וביוזמת דוד בן-גוריון[1], בשלושה גליונות שנקראו "מערכות", "אשמורות" ו"מחנות", שהיו כרכי מאסף למאמרים בנושאי צבא וביטחון. הגיליון הראשון של כתב העת הסדיר ראה אור באפריל 1940 בהוצאת "מערכות" שהוקמה לשם כך. מאז שפורקה ההוצאה בשנות ה-90 של המאה ה-20, הירחון יוצא לאור על ידי משרד הביטחון - ההוצאה לאור וצה"ל. עורך כתב הראשון היה גרשון ריבלין, שערך אותו במשך 33 שנים.

שלושת הגיליונות הראשונים נועדו להעלות את הרמה המקצועית של אנשי היישוב העוסקים בנושא הביטחון ("אנשי השורה"[2]), ו"לעסקני העם הפועלים במערכה המדינית"[3]. עם פרסום הגיליון הסדיר הראשון בשנת 1940, כתב העת החל לשמש גם כשופר הסברה מוסווה של ארגון "ההגנה". הצביון של כתב העת שונה עם הקמת המדינה וצה"ל, אז נעשה לירחונו של צה"ל.

ב"מערכות", לכל אורך שנותיו, פורסמו מאמרים מאת הוגים מרכזיים בתחום כגון באזיל לידל הארט וג'ון פרדריק צ'ארלס פולר, מפקדים בכירים בצבאות שונים (בעיקר צבא בריטניה וצבא ארצות הברית) ואנשי צבא, אקדמיה ומדינאות ישראלים.

גיליונות מיוחדים

ביולי 1950 יצא לאור גיליון מיוחד (62-63) לרגל עשור להופעת כתב העת, תחת השם "בשבילי מחשבה צבאית", שהורכב בין היתר ממאמרים המנתחים את מלחמת העצמאות ואת הקמת צה"ל.

הגיליון הכפול (186-185) שיצא באוגוסט 1967 מביא את תיעוד קרבות מלחמת ששת הימים במאמרים פרי עטם של יצחק רבין, ישעיהו גביש, עוזי נרקיס ודוד אלעזר ונפתח במכתב הוקרה מאת לוי אשכול.

גיליון ספטמבר 1974, מספר 240, היה גיליון מיוחד לרגל שנה לפרוץ מלחמת יום כיפור. הגיליון מנסה לשרטט כרוניקה של הלוחמה, מתוך הכרה בעובדה שעדיין באותה עת, רב הנסתר על הגלוי ומתבסס על דברי מפקדים ולוחמים.

ב-1978 יצא לאור גיליון מיוחד, בעריכתו של סא"ל דני אשר, לציון 30 שנה למלחמת העצמאות ובו קובץ מסמכים מבוארים אודות "תש"ח".

ב-1979 יצא גיליון מיוחד, מערכות 270-271, לציון 40 שנה ל"מערכות" ובו קובץ מאמרים של קצינים בכירים וקציני חיל ראשיים המתאר את ההתפתחות הצפויה בתחום המקצועות הצבאיים השונים.

באוקטובר 2009 יצא קובץ 70 שנה למערכות (מספרי גיליון 428-427), המאגד כמה מהמאמרים החשובים בהגות הצבאית הישראלית ודברי מפקדי צה"ל לדורותיהם שהתפרסמו מעל דפי "מערכות".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ספר תולדות ההגנה, חלק שלישי, עמ' 47
  2. ^ "השורה" היה שם הקוד לארגון ההגנה
  3. ^ כך לפי דברי הפתיחה בראש הגיליון הראשון
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0