מטבעה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מטבעה היא מתקן תעשייתי המייצר מטבעות למסחר.

ההיסטוריה של המִטבַעות קשורה באופן ישיר להיסטוריה של המָטבֵעות. עם זאת, ההיסטוריה של המִטבעות הושפעה גם מהמצב הפוליטי של התקופה. לדוגמה, העבר של המטבעה של ניו אורלינס, כולל בעיקר שימוש של קונפדרציית המדינות של אמריקה שהחל ב-1861. בנוסף, המקורות של מטבעת פילדלפיה, אשר החלה לפעול ב-1792 והחלה במחזור המטבעות הראשון שלה ב-1793, שזורים בתחילתו של העידן הפדרלי בארצות הברית.

בתחילה, הטבעת מטבעות נעשתה בעיקר על ידי ריקוע או יציקה. בהתאם לכך, בשוק היה קיים מספר קטן יחסית של מטבעות (כמאות או אלפים). כיום, מבלטים (מעין תבניות ה"מחתימות" תמונות על מטבעות) מיוצרים בכמויות גדולות ובעזרתם הופכים דיסקיות מחוממות פשוטות למטבעות בכמויות של ביליונים.

עלות הנפקת המטבעות נמוכה מערכם בפועל (למשל, עלות הייצור של שקל אחד תהיה פחותה משקל אחד) זאת על מנת להפוך את הליך ההטבעה לרווחי.

מִטבעות עתיקות

דיוקנו של קוויטוס על מטבע.

מספר ערי-מדינה ברומא העתיקה החזיקו במִטבעות משל עצמן. כמו כן, מיטבעות רומאיות היו נפוצות ברחבי האימפריה, ולעיתים שימשו לצורכי תעמולה. המטבעות לימדו את תושבי האימפריה מיהו הקיסר שלהם (באמצעות דיוקנו שהוטבע על המטבעות), ואפילו קיסרים ששלטו לזמן קצר דאגו שדיוקנם יופיע על המטבעות. קוויטוס, למשל, שלט רק על חלק מהאימפריה מ-260-261 לספירה ועם זאת הוציא שני מטבעות הנושאים את דיוקנו.

כמה מיטבעות יווניות קדומות נתגלו על איי יוון כמו כרתים (שם קיימת מיטבעה עתיקה, בעיר קידוניה, עוד מאז המאה החמישית לפנה"ס).[1]

מיטבעות מוכרות

ייצור מטבעות מרוקעים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ C. Michael Brogan, Cydonia, The Modern Antiquarian, 23 January 2008
  2. ^ Joint Standing Committee on Public Works, Proposed Refurbishment of the Royal Australian Mint Building, Canberra
  3. ^ de:Jáchymov
  4. ^ historical, established in 1516 and thalers (tolars in Czech, Slovak and Slovene) were minted there. The dollar received its name after them (Joachimsthal Groschen led to Joachimsthal, which was further shortened to "thaler" (German), which was transliterated to "daler" (Dutch), which was rendered in English as "dollar")
  5. ^ היסטוריית מטבעת קרמינקה.