מט סנדלרים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תיאור המסעים של מט סנדלרים
Chess.svg

בערך זה נעשה שימוש
ברישום מסעי שחמט.
להסבר על רישומים
אלה, ראו כאן.

במשחק השחמט, מט סנדלרים הוא מושג במשחק המציין מט שהשחקן המשחק בכלים הלבנים נותן לשחקן המשחק בכלים השחורים לאחר סדרת המסעים:
1. ה4 ...
2. מהח5 ...
3. רג4 ...
4. מה:ו7 #

אין חשיבות למסעי השחור וניתן להגיע לאותה עמדה בסדר מסעים שונה. ישנן מספר וריאציות למט זה, אך הרעיון המרכזי הוא שילוב של הרץ והמלכה המתקיפים את המשבצת ו7 (או את ו2, בווריאציה בה שהשחור מנחית מט סנדלרים על הלבן).

ניתן לצפות בהתרחשות מט זה במשחקים של מתחילים, כי קל מאד למנוע אותו. לדוגמה ביצוע המסע 3...ז6 מגן מפני המט. את המסע 4. מהו3 המחדש את איום המט ניתן לנטרל על ידי 4...פ-ו6 ובהמשך השחור יפתח את הרץ על ידי המסע ר-ז7. שיטת הגנה נוספת היא להגן על הרגלי בו7 על ידי 2...פ-ח6.

ניסיון של הלבן להשיג עמדה ממנה הוא יוכל לתת מט סנדלרים הינו שגוי טקטית, מכיוון שהשחור יכול למנוע את המט בקלות ולפתח את כליו תוך רדיפת המלכה שיצאה מוקדם מדי ממקומה. הגם שנדיר לראות מט זה במשחקים תחרותיים, הרעיון הבסיסי מאחוריו (ניצול חולשת המשבצת ו7 המוגנת רק על ידי המלך השחור ולכן מהווה מטרה טובה להתקפה) מניע מספר פתיחות בשחמט. לדוגמה, בהגנת שני הפרשים
1. ה4 ה5
2. פו3 פג6
3. רג4 פו6

המסע הרביעי הנפוץ ביותר הנו 4. פז5 התוקף את ו7. בנוסחים מסוימים הלבן מקריב את הפרש על ידי פ:ו7. גם בפתיחה האיטלקית מונע הרץ הלבן לג4 במטרה לאיים על ו7.

שם המט

למט זה כינויים שונים בארצות שונות: בצרפת, טורקיה, גרמניה, הולנד, ספרד, ברזיל ופורטוגל המט מכונה "מט הרועים". באיטליה "מט הספרים", באיראן, יוון ומרבית ארצות ערב מכונה "תוכנית נפוליאון". ברוסיה הכינוי הוא "מט הילדים". בפולין, הונגריה, סלובניה וישראל "מט הסנדלרים". כמו כן באנגלית הוא מכונה "מט מלומדים" ולעיתים "מט תלמידים" ו"Blitzkrieg" (מלחמת בזק).

לעיתים משתמשים במונח "מט סנדלרים" לציון מט טיפשים (Fool's mate), המט הקצר ביותר האפשרי בשחמט:
1.ו4 ה6
2.ז4 מהח#4.
מט כזה מחייב שיתוף פעולה של הלבן עם השחור.

לקריאה נוספת

  • Hooper, David; Whyld, Kenneth (1992), The Oxford Companion to Chess (second ed.), Oxford University Press, ISBN 0-19-280049-3
  • Kidder, Harvey (1960), Illustrated Chess for Children, Doubleday, מסת"ב 0-385-05764-4
  • Sunnucks, Anne (1970), The Encyclopaedia of Chess, St. Martins Press, ISBN 978-0709146971