מייקרופט הולמס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אילוסטרציה של מייקרופט הולמס

מייקרופט הולמס (אנגלית: Mycroft Holmes) הוא דמות בדיונית ואחיו הבכור של שרלוק הולמס, גיבור סדרת הספרים הבלשיים של ארתור קונאן דויל. הופעתו הראשונה היא בסיפור המתורגמן היווני שבספר "זיכרונותיו של שרלוק הולמס". מייקרופט בוגר משרלוק בשבע שנים.

מייקרופט מוגדר על ידי אחיו שרלוק כאדם בעל ידע רב ובלתי מוגבל אשר יכולות הפענוח שלו (או "יכולת ההיקש" כפי שמתואר בספרים) עולות על שלו עשרות מונים. למרות זאת, מייקרופט אינו מסוגל לנהל חקירות מן הסוג שאותן מנהל שרלוק, כי אין בכוונתו להתאמץ פיזית ולחקור אם הסקותיו נכונות. מטבעו הוא אדם עצלני שמבלה את רוב ימיו במועדון לגברים בשם "בית דיוגנס" שאותו ייסד. יש לו תפקיד חשוב אך מסתורי בממשלת בריטניה.

מייקרופט מתואר לעיתים קרובות כאדם בגובה בינוני בעל שיער נושר, עם גזרה מעט מלאה יותר מאחיו. הדמיון המשפחתי ביניהם ניכר. הוא מופיע תדירות בעיבודים קולנועיים וטלוויזיוניים של הספרים, ושם הוא מתואר לעיתים קרובות כפתי, שחצן ותאב בצע. זכורה במיוחד הופעתו של שחקן סרטי האימה כריסטופר לי בתפקיד מייקרופט בסרט משנת 1970 שלא התבסס על אחד מספרי קונן דויל, בשם "חייו הפרטיים של שרלוק הולמס" שביים בילי ויילדר. בסרט הוא שיחק אדם שחצן וגס שעבד בזרוע איסוף המודיעין של האימפריה הבריטית.
בשנת 1975 שיחק ג'ין ויילדר בתפקיד הראשי בסרט "הרפתקאות אחיו החכם יותר של שרלוק הולמס" (The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother). דמותו של ויילדר הושפעה מדמותו של מייקרופט, אך היא לא זהה למקור הספרותי.

דמותו של מייקרופט זכתה גם למופעים רבים ביצירות שאינן קשורות בשרלוק הולמס, וקיבלה מעמד עצמאי, מעבר למעמד של דמות המופיעה בסיפורים הנוגעים לאחיה. סופרי מתח בריטים כג'ספר פורד, קווין פאוסט ולורי ר. קינג כתבו יצירות בהן מופיע מייקרופט, אך דמותו של שרלוק אינה מופיעה, או אף יצירות בהן מייקרופט הוא הגיבור הראשי. בסדרת הקומיקס "ליגה של ג'נטלמנים מובחרים" מאת אלן מור, מופיע מייקרופט הולמס כראש המודיעין הבריטי הידוע בכינוי "M".

השפעות ישירות פחות של דמותו של מייקרופט ניכרות ביצירות נוספות. מחשב העל, המתכנן את מרד תושבי הלבנה בספר "עריצה היא הלבנה" מאת רוברט היינלין נקרא "מייקרופט הולמס". בסדרת המתח "מונק" גיבור הסדרה, אדריאן מונק, הוא בלש בעל יכולות דדוקטיביות גבוהות (בדומה לשרלוק) שסובל מהפרעה טורדנית-כפייתית ושאר הפרעות נפשיות. אחיו, אמברוז מונק, שאיתו הוא מתייעץ לפעמים, הוא נוירוטי ואגורפובי יותר ממנו אבל גם חכם יותר ממנו ובעל יכולות דדוקטיביות גבוהות יותר (בדומה למייקרופט). בדומה למייקרופט גם הוא לא מאמת את הסקותיו ולעיתים רחוקות עוזב את מקום מגוריו, אבל לא בגלל עצלות אלא בעקבות האגורפוביה החמורה שממנה הוא סובל.
אגאטה כריסטי, יוצרת הרקול פוארו, תיארה בספריה את דמותו של אחיו של פוארו, אשיל (Achille) פוארו, בצורה הנחשבת לפרודיה על דמותו של מייקרופט. דמיון רב ניכר בין דמותו של מייקרופט לדמות הבלש השמן נרו וולף בספריו של רקס סטאוט. יוצרי הסדרה האוס תכננו ליצור לדמותו של גרגורי האוס אח גדול בתבניתו של מייקרופט, אותו אמור היה לשחק הקומיקאי הבריטי סטיבן פריי. היוזמה נזנחה בשל מחויבויות אחרות של פריי, אך הופיעה בסרטו של גאי ריצ'י - שרלוק הולמס: משחק הצללים .

בסדרת הטלוויזיה "שרלוק", עיבוד מודרני לספרי שרלוק הולמס של ה-BBC משנת 2010, מגלם מארק גאטיס את דמותו של מייקרופט.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0