מישל לואב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מישל לואב
Michel Loève
מישל לואב, 1975 (צולם על ידי ג' ברגמן)
מישל לואב, 1975 (צולם על ידי ג' ברגמן)
לידה 22 בינואר 1907
פטירה 17 בפברואר 1979 (בגיל 72)
ענף מדעי מתמטיקה
מקום מגורים צרפת, ארצות הברית
פרסים והוקרה אלמנתו של לין הקימה פרס לזכרו
הערות יהודי
תרומות עיקריות
מומחה בתחום תורת ההסתברות והסטטיסטיקה המתמאטית.

מישל לואב (Michel Loève; ‏22 בינואר 1907 - 17 בפברואר 1979) היה מתמטיקאי אמריקאי יהודי יליד ארץ ישראל, מומחה בתחום תורת ההסתברות וסטטיסטיקה מתמטית. שמו מתקשר למשפט קרהונן-לואב ולהתמרת קרהונן-לואב. נחשב לאחד מאבות תורת ההסתברות המודרנית כשבשנת 1955 פרסם את המהדורה הראשונה של ספר לימוד שהפך לקלאסיקה בתחום.

ילדותו ולימודיו. השנים בצרפת

מישל לואב נולד בעיר יפו שבארץ ישראל, שהייתה אז חלק מהאימפריה העות'מאנית. בילה רוב ילדותו במצרים, שם קיבל את השכלתו היסודית והתיכונית. בהמשך נסע לצרפת ללמוד מתמטיקה באוניברסיטת פריז. ב-1931 השיג את התואר הראשון, A.B., בשנת 1936 את התואר .B.L ולאחר מכן גמר את עבודת הדוקטור שלו במדעי המתמטיקה בשנת 1941, תחת הדרכתו של פול לוי, מומחה ידוע שם בתורת ההסתברות. ב-1936 מונה לאקטואר של אוניברסיטת ליון.

בגלל היותו יהודי נעצר בתום לימודיו ונשלח למחנה הריכוז דראנסי. שרד את השואה ואחרי השחרור עבד כמדריך מחקר במכון אנרי פואנקרה של אוניברסיטת פריז.

השנים באנגליה ובארצות הברית. פעילותו בברקלי

בין השנים 1946-1948 היה מרצה באוניברסיטת לונדון. בהמשך פעל בארצות הברית באוניברסיטת קולומביה כפרופסור אורח ובהמלצת ייז'י ניימן, מומחה ידוע בתורת ההסתברות, התקבל לואב כפרופסור באוניברסיטת ברקלי. בהתחלה כיהן כפרופסור למתמטיקה ומשנת 1955 כפרופסור לסטטיסטיקה. בהתאם לציפיותיו של ייז'י ניימן, הגעתו של לואב תרמה רבות להפיכת אוניברסיטת ברקלי למרכז עולמי בתחום חקר ההסתברויות.

בשנת 1953 קיבל לואב את אזרחות ארצות הברית.

לואב הצטיין כמורה וכחובב תרבות. התעניין גם בפוליטיקה, במשפטים ובאמנויות יפות. בין השנים 1950-1958 מונה בוועד ההוצאה לאור של הסנאט האקדמי, בין השנים 1954-1958 כנשיא. כפי שסירב לקבל מחסומים בלתי חדירים בין המקצועות האוניברסיטאיים השונים, כך קם נגד הסתגרותה של מוסד האוניברסיטה מפני ענייניה הרחבים יותר של האנושות.

מישל לואב יזם מטעם האוניברסיטה הוצאתם לאור של אלבומי אמנות ושמר מגעים עם קבוצות ציירים מקליפורניה ומפריז. בשנת 1967 מונה בהמלצת ועד הסנאט לתפקיד הבינתחומי של "פרופסור לאמנויות ולמדעים". בתוקף תפקיד זה הרצה קורס שכותרתו הייתה "התרבות והפרט" שהיה מיועד לפעול נגד זרם ה"אטומיזציה" ,ההתמקצעות המוגזמת, של התרבות באוניברסיטה.

שנות חייו האחרונות

החל משנת 1974 מונה מישל לואב פרופסור אמריטוס והוענק לו האות הכי חשוב של אוניברסיטת ברקלי, "ברקלי סייטיישן" ("Berkeley Citation").

במשך שנים אחדות סבל לואב מנכות מכאיבה בגפיו ונאלץ להיעזר במקל הליכה. לבסוף אובחן אצלו ליקוי נדיר שהפחית את היכולת להשתמש בוויטמין D והוא טופל בהצלחה. מישל לואב נפטר בברקלי, ב-17 בפברואר 1979 מקריש בראות. לא שיתף את חבריו בהחמרת מצב בריאותו ואף לא הודיע להם כי התאשפז.

בכניסה לאולם הגדול של מועדון הפקולטה של האוניברסיטה, שמישל לואב היה בין חבריו הנערצים והפעילים ביותר, נקבע לוח פליז עליו כתוב: "He inspirited this place" (בתרגום חופשי: "הוא השרה רוח במקום הזה").

הפרס על שם לואב

אלמנתו של מישל לואב, לין, הקדישה פרס לזכרו. 30,000 דולר מוענקים בכל שנתיים עבור תרומות יוצאות דופן בתחום המתמטיקה של ההסתברויות.

חתני פרס לואב הם:

מקורות

  • L. A. Henkin S. P. Diliberto L. M. Lecam C. Muscatine J. Neyman .Michel Loeve .University of California In Memoriam 1980

קישורים חיצוניים