מכ"ם בקרת אש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכ"ם בקרת אש או FCR (ראשי תיבות של: Fire-Control Radar) הוא מכ"ם אשר תוכנן לספק מידע, בעיקר אזימוט, זווית הגבהה, טווח ומהירות של מטרה, למערכת בקרת אש כדי לחשב פתרון יירוט. לדוגמה מידע המאפשר לחשב כיצד לכוון את מערכת הנשק, או המיירט, כדי שתהיה פגיעה במטרה.

מכ"ם מסוג זה בדרך כלל פולט אלומה צרה ועצמתית של גלי רדיו כדי להבטיח עקיבה מדויקת ולמזער את הסיכוי לאיבוד נתיב המטרה.

לחלק מהמכ"מים המודרניים יכולת משולבת עקיבה-סריקה. יכולת זו מרחיבה את טווח הפעילות של המכ"ם והוא יכול לתפקד גם כמכ"ם חיפוש. מכ"ם כזה יכול לעבור בים מצב של "טאטוא" גזרת החיפוש לבין פולסים מדויקים המכוונים למיקום מסוים (של המטרה הנעקבת), או להשתמש באנטנת מערך מופע כדי לייצר שתי אלומות דיסקרטיות (או יותר) ולחלק אותן בין המשימות.

מערכות בשימוש

קרקעיות

אחת מהמערכות המוצלחות שפותחו לראשונה, ה-SCR-584(אנ') הייתה בשימוש נרחב על ידי בעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה עבור חימוש נגד מטוסים. מאז צבא ארצות הברית פיתח מכ"מים לשימוש למערכות יירוט מטוסים עם טילים כגון "MIM-23 Hawk", ‏סדרת "Nike"(אנ') ו "MIM-104 פטריוט".

ימיות

דוגמאות למכ"ם בקרת אש המותקן על סיפון ספינות חיל הים האמריקאי:

  • Mk-95 - ‏"Continuous Wave Illuminator"
  • Mk-92 - ‏ "Combined Antenna System"
  • AN/SPG-62 - ‏"Continuous Wave Illuminator"‏ (AEGIS)
  • AN/SPQ-9B(אנ') - ‏"Pulse Doppler" ‏

אוויריות

לאחר מלחמת העולם השנייה, החלו מערכות מכ"ם מוטסות להתפתח ממערכת "AN/APG-36" הפשוטה לשליטה בתותחים ורקטות ששימשה את F-86D אל עבר מערכות סריקה אלקטרוניות אקטיביות המבוססים AN/APG-81 עבור מטוס F-35.

ראו גם


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכ"ם בקרת אש בוויקישיתוף