מכ"ם תלת-ממדי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכ"ם תלת-ממדי מספק כיסוי מכ"ם בשלושה ממדים, שלא כמו המכ"ם הדו-ממדי הנפוץ יותר. בעוד המכ"ם הדו-ממדי הרגיל מספק מרחק ואזימוט, המכ"ם התלת-ממדי מספק גם מידע על זווית ההגבהה של המטרה, בנוסף לטווח ואזימוט. שימושים למכ"ם זה כוללים ניטור מזג אוויר, הגנה והתרעה.

טכניקות של מכ"ם תלת-ממדי

דיאגרמה של מכ"ם דו-ממדי טיפוסי
דיאגרמה של מכ"ם תלת-ממדי טיפוסי, שילוב של תנועת סריקה אלקטרונית אנכית ותנועת סיבוב אופקית מכנית של אלומות מכ"ם צרות

מכ"ם אלומות מונחות שולח אלומה צרה בתבנית סריקה אופיינית כדי לצייר תמונה תלת-ממדית. מכ"מים כאלה בדרך כלל משתמשים בשילוב של טכנולוגיית סריקה אלקטרונית וסריקה מכנית.

מכ"ם ערימת אלומות. באיור ניתן להבחין בסדרה של זני אנטנה בגבהים שונים. כל זן מזין אלומה לאנטנה בזווית הגבהה שונה מעט, וכך מתעצבת "ערימה" של אלומות באזימוט מסוים וזוויות הגבהה שונות.

מכ"ם ערמת אלומות שולח מספר אלומות בכמה זוויות הגבהה שונות. באמצעות השוואת עוצמת החזרות מכל אלומה, זווית ההגבהה של המטרה ניתנת להסקה. דוגמה למכ"ם ערימת אלומות הוא ה-ARSR-4. במכ"מים כאלה אנטנה יחידה מקבלת אלומות מסדרה של זני אנטנה המסודרים לאורך עמודה אנכית. לכל זן מקלט אחר, וביחד עם האנטנה כל סט אנטנה/זן/מקלט מהווה ערוץ שונה של קליטת המידע על מיקום עצמים במרחב. הבדלי ההגבהה של האלומות השונות נקבעים על ידי רוחב כל אלומה ומספר האלומות, כך שהאלומות יחפפו במעט. באופן זה מערכת המכ"ם מקבלת סט של מדידות של אמפליטודות בהגבהות שונות, וכך ניתן להסיק את זווית הגבהתם וגובהם של עצמים בדיוק רב בהרבה מאשר רוחבם האופייני של אלומות מכ"ם. מכ"מים כאלו נמצאים בשימוש אזרחי, כדי להתריע על שינויים חריגים במיקומם של מטוסים (כאמצעי למניעת התנגשויות), ופחות בשימוש צבאי, עקב מורכבות תלות שטח חתך המכ"ם של מטוסים בזווית פגיעת האלומה (שכן מטוסים מודרניים מתוכננים עם תצורות חמקניות חלקיות או מלאות), שעשויה לפגוע באפקטיביות חישוב ההגבהה.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0