מכונית קופה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגם דבו קופה

מכונית קופה היא מכונית בעלת סגנון גוף קבוע, הכולל גג קבוע, בדרך כלל בעלת שתי דלתות, שניים או ארבעה מושבים, ובדרך כלל גב הגג משופע.

בנוסף, יוצרו מכוניות 4 דלתות אשר שווקו כ"קופה" בשל קו הגג שלהם שתוכנן בסגנון ה-"קופה"[1] בחלקו האחורי.[2][3][4][5]

היסטוריה

המונח "קופה" הוחל לראשונה על עגלות מהמאה התשע עשרה שבהן גובה הגג של המושבים הפונים לאחור היה נמוך משמעותית מקו הגג הכללי.[6]

מקורו של סגנון הגוף coupé מגיע מ-עגלת סוסים. מקור השם "קופה" בצרפתית ומשמעותו ״חתוך״.[7]

המאה ה-17

ה"סדאן" הייתה אחת הדגמים הראשונים של עגלת ארבעת הגלגלים עם תא הנוסעים ודלתות הצד של התקופה המודרנית. נראה כי האטימולוגיה של המונח נובעת מהעובדה שדגם דומה הוקם לראשונה בברלין עבור פרידריך וילהלם, הנסיך הבוחר מברנדנבורג, במאה ה-17, ולנוחותו ורבגוניותו, דגם מרכבה זה התפשט במהירות ברחבי אירופה, והתקבל בברכה. בעידוד מיוחד באיטליה.

כמו מונחים רבים אחרים, ההגדרה של "סדאן" עברה לעולם הרכב על ידי זיהוי דגם מכונית המסוגל להכיל לפחות ארבעה נוסעים על הסיפון.

המאה ה-19

במאה ה-19 הוצגה גרסת ה-"coupé" של ה- berline, ("Berlin (carriage)" (אנ')) שהייתה גרסה מקוצרת (ללא "מושב אחורי"). בדרך כלל, לגרסת ה-"קופה" היה חלון זכוכית קבוע בחלק הקדמי של תא הנוסעים. המונח "berline coupé" נקצר מאוחר יותר ל "coupé". הקופה נחשב כרכב אידיאלי עבור נשים לשימוש לקניות או לביקורים חברתיים.

מעצבי גוף לרכב השתמשו לעיתים קרובות במונחי בניית קרוואנים מסורתיים כדי לתאר עיצובים חדשים. מעצבים לקחו חירויות יצירתיות עם מונחים חדשניים כמו גם מנהלי מכירות שניסו ליצור הילה של כלי רכב ספורטיבים.

המאה ה-20

מכוניות הקופה הראשונות היו בעלות צורה זהה לזו של עגלת הקופה, כשהנהג פתוח בחזית, והמארז מאחוריו לשני נוסעים על מושב אחד.

בשנים הראשונות של המאה העשרים המונח "קופה" התפתח כדי לציין מכונית עם שתי דלתות עם הנהג ועד שני נוסעים במארז עם מושב ספסל יחיד.

בשנת 1916 האגודה של מהנדסי רכב הציע מינוח עבור גופי המכונית שהוגדרה כקופה: מכונית סגורה מופעלת מבפנים עם מושבים לשניים או שלושה ולפעמים מושב רביעי הפונה לאחור.

בשנות החמישים ועד תחילת שנות השבעים של המאה העשרים יצרנית הרכב האמריקאית שברולט, שיווקה דגמים דו-דלתיים בכינוי "קופה ספורטיבית", תוך שימוש בהגייה הצרפתית המקורית.

מאז שנות ה-60 של המאה העשרים המונח "coupé" התייחס בדרך כלל למכונית דו-דלתית עם גג קבוע[8]

בשנת 1977, תקן בין-לאומי "ISO 3833-1977" הגדיר "Coupé" כבעל גוף סגור, בדרך כלל עם נפח אחורי מוגבל, גג קבוע שבו חלק יכול להיות פתוח, לפחות שני מושבים בשורה אחת לפחות, שתי דלתות בצד ואולי פתח אחורי, ולפחות שני חלונות צד.

כיום, "coupé" משמש לעיתים על ידי יצרני רכב כמונח שיווקי, ולא תיאור טכני של סגנון הגוף. הסיבה לכך היא כי "coupés" באופן כללי נראים כמו קווי יותר יעיל, יוקרתי וספורטיבי הכולל יותר מאשר אלה של ארבע דלתות סדאן.

מילון אחד קובע כי "coupé" הוא קצר יותר מאשר מכונית נוסעים / סלון של אותו מודל.

תצורות "קופה"

 • "Coupé" - שתי דלתות, מ 2 עד 4 מושבים. סידור מושב 2 + 2 נפוץ מאוד, כלומר 2 מושבים בגודל רגיל בחזית וספה קטנה מאחור.
 • "Coupé Cabrio" - שתי דלתות, מ 2 עד 4 מושבים. הדגם מאופיין על ידי גג קשיח, מרובה חלק קיפול מוסתר בתא המטען. הגג יכול להיות מקופל או נפרש.
 • "Coupé Hard Top" (אנ') - גג קשיח, קבוע, לעיתים קרובות מופרד על ידי מרקם (חומר שממנו הוא עשוי) משאר הגוף. בשל בנייתו, הגוף מאופיין בחוסר עמודים בין החלונות הצדדיים. (דוגמה: דגם "Porsche 356 B Hardtop")[9]

תמונות (דגמי "קופה")

לקריאה נוספת

(What's What in Automobile Bodies Officially Determined". The New York Times. 20 August 1916. Retrieved 22 April 2015. "Here it is, with other body types and distinctions, officially determined recently by the Nomenclature Division of the Society of Automobile Engineers")

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכונית קופה בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ מצרפתית: חתוך או פרוס
 2. ^ "מכונית קופה" hemmings.com/magazine/hcc/2007/03/Club-Coupes
 3. ^ פירוש המונח "קופה" urbandictionary.com/define
 4. ^ פירוש ל"קופה" dictionary.cambridge.org/dictionary/english/coupe
 5. ^ - מידות דגמי מכוניות SAE J1100: Motor Veicle Dimensions, besøkt 21. november 2016 law.resource.org/pub/us/cfr
 6. ^ עגלות מלכותיות kreml.ru/?cmd=00200600000000000110000000000000000
 7. ^ ראו המונח "קופה" coachbuilt.com/ter/terminology
 8. ^ "מכונית קופה" korrekturen.de/wortliste/coupe
 9. ^ hardtop - הוא צורה נוקשה של גג רכב, אשר עבור מכוניות מודרניות בנוי בדרך כלל ממתכת. גג קשיח יכול להיות קבוע (כלומר לא ניתן להסרה), ניתן להסרה ולאחסון נפרד או להסרה בתוך הרכב עצמו
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0