ממשלת קיריינקו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ממשלת קיריינקו
2011-12-19 Сергей Кириенко.jpeg
ראש הממשלה סרגיי קיריינקו
מידע כללי
23 במרץ 199823 באוגוסט 1998
(22 שבועות)
ראש ממשלה סרגיי קיריינקו
מפלגה שולטת רוסיה ביתנו
סיעות הקבינט רוסיה ביתנו
הבחירה הדמוקרטית
המפלגה הקומוניסטית[1]
מספר שרים 27
הקבינט הקודם ממשלת צ'רנומירדין
הקבינט הבא ממשלת פרימקוב

ממשלת קיריינקו הייתה ממשלה קצרת יומין ברוסיה, הראשונה בגל של ממשלות קצרות שבאו בעקבותיה. הממשלה כיהנה במשך כארבעה חודשים (23 במרץ - 23 באוגוסט 1998) ופוזרה עקב פרוץ המשבר הכלכלי בשנת 1998.

סרגיי קיריינקו מונה לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה, לאחר פיטורי ויקטור צ'רנומירדין. הדומה הממלכתית שנשלטה אז על ידי הקומוניסטים סירבה לאשרר את מועמדותו לתפקיד (בהצבעות שנערכו ב-10 באפריל וב-17 באפריל), אך הנשיא בוריס ילצין התעקש להגיש את מועמדותו שוב והוא הושבע לראשות הממשלה לבסוף (ב-24 באפריל). בהצבעה השלישית שנערכה הוא זכה לרוב של 251 קולות בעד. בעת מינויו, סרגיי קיריינקו היה ראש הממשלה הצעיר ביותר בתולדות רוסיה, לאחר שמונה לתפקיד והוא בן 35.

השינוי העיקרי בממשלת קיריינקו היה קיצוץ מספרם של סגני ראש הממשלה וביטול תפקידי סגן ראשון לראש הממשלה. לתפקידי סגני ראש הממשלה מונו בוריס נמצוב, אולג סיסוייב ו-ויקטור כריסטנקו.

ב-22 ביולי 1998 מונה יורי מסליוקוב, מהמפלגה הקומוניסטית, לתפקיד שר המסחר והתעשייה, בצעד שנועד לערב בממשלה גם את נציגי הרוב בפרלמנט.

יחד עם סגניו, בוריס נמצוב ואנטולי צ'ובייס, קיריינקו נודע כאחד מן "הרפורמטורים הצעירים". יחד הם ניסו לפתח את הכלכלה הרוסית תוך שימוש בכספי קרן המטבע הבינלאומית, מה שהוביל להגדלת החוב הלאומי עד לכדי 22.6 מיליארד דולרים ולמעשה להידרדרות חריפה יותר במצבה הכלכלי של המדינה.

ממשלת קיריינקו הייתה "ממשלת חובה קצרת טווח" שהייתה מהאחראיות למשבר הכלכלי הרוסי של 1998, משבר שהוביל לפיטוריו של קיריינקו באוגוסט 1998.

ב-23 באוגוסט 1998 מונה ויקטור צ'רנומירדין לממלא מקום זמני עד למינויו של יבגני פרימקוב לממלא מקום ראש הממשלה לפני שמועמדותו אושררה בפרלמנט בספטמבר 1998 והוא מונה להוביל את הממשלה הבאה.

הערות שוליים