מנדריבה לינוקס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Mandriva Linux
לוגו
מדריבה לינוקס 2007
מדריבה לינוקס 2007
מפתח Mandriva
משפחה לינוקס
מודל קוד קוד פתוח
גרסה אחרונה 2011 ב־28 באוגוסט 2011 (לפני 12 שנים, 10 חודשים ו־26 ימים)
סוג ליבה מונוליתית, לינוקס
סוג רישיון מגוון
מצב עבודה עדכני
אתר אינטרנט mandriva.com

מנדריבה (Mandriva; לשעבר מנדרייק) היא אחת מהפצות הגנו/לינוקס הפופולריות ביותר עבור מחשבים על שולחן העבודה. מנדריבה הופצה על ידי גאל דובאל (Duval) לראשונה בשנת 1998. להפצה יתרונות רבים: היא נחשבת ידידותית, מכילה כלים גרפיים לניהול התצורה, יש לה קהילה פעילה ותומכת, תמיכה בשינוי גודל מחיצות NTFS בהתקנה ותמיכה מלאה בעברית לרבות תרגום ממשק המשתמש וכלי הניהול. חסרונותיה הם שירותים מסוימים שזמינים רק לחברי מועדון Mandriva Club, ומשתמשים מסוימים מרגישים שהיא "ידידותית מדי".

סקירה

דובאל לקח את Red Hat Linux, שינה את שולחן העבודה ל-KDE, הוסיף תוכנית התקנה ידידותית, נקודה משמעותית כיון שלינוקס נחשבה למערכת הפעלה שקשה להתקין. יכולת זיהוי החומרה האוטומטית של הפצה זו, ביחד עם הכלים לניהול מחיצות הדיסק, נחשבים לטובים מסוגם. לא מעט משתמשים בלינוקס הצליחו להתקין אותה לראשונה בסיועה של הפצה זו, לאחר ניסיונות כושלים עם הפצות אחרות.

מנדריבה זכתה מאז לפופולריות בקרב משתמשים חדשים בלינוקס ובמיוחד כאלו שנוטשים את חלונות במטרה לנסות מערכת הפעלה חלופית. תהליך הפיתוח של מנדריבה פתוח ושקוף לחלוטין. במהלך הפיתוח של גרסאות חדשות מופיעות חבילות חדשות של תוכנה בתת-ספרייה בשם Cooker בשרת המרכזי של הפרויקט. כאשר הפרויקט מתכוון להוציא גרסה חדשה, למעשה בשלב ההכרזה על גרסת בטא, נלקחות כל החבילות בספרייה זו להפצה החדשה.

שלב מבחני האיכות של הגרסה בפיתוח היה בדרך כלל קצר ואינטנסיבי. החל בגרסה 9.0 מחזורי העדכון התארכו והחל מגרסת 2006 - גרסה רשמית חדשה יצאה אחת לשנה. מגרסת 2007 חזרו במנדריבה להוציא גרסה עדכנית אחת לשישה חודשים (כל גרסה זוכה לתמיכה במשך שנה שלמה ורכיבי הבסיס נתמכים במשך שנה וחצי). משתמשים המעוניינים לבחון גרסאות בטא יכולים להיעזר ברשימות הדיוור של הפרויקט ולרוב הם צפויים לקבל מענה תוך פרק זמן קצר על שאלות רלוונטיות או על דיווח על באג.

זהו מאפיין מהותי של עולם הקוד הפתוח המאפשר למשתמשים כניסה לחצר האחורית של הפרויקטים השונים. המשתמשים בוחרים לעיתים להתפשר על יציבות לטובת גרסאות עדכניות של התוכנות שבהן הם מעוניינים.

באפריל 2005 שונה שם החברה ממנדרייק למנדריבה, בעקבות האיחוד עם Connectiva הברזילאית.

לקראת סוף העשור הראשון של המאה ה-21 נקלעה החברה לקשיים כלכליים. בשנת 2010 רכשה חברת NGI הרוסית את השליטה בחברה. בעקבות כך פוטרו רבים מעובדיה.

ב-18 בספטמבר 2010 החליטה קבוצה של מפתחים לשעבר - ואחרים מקהילת המשתמשים - על פיצול של מנדריבה תחת השם מגאיה[1][2].

מנדריבה היא הפצה הראשונה (והיחידה כמעט) שמשתמשת בגרסה 5 של מערכת ניהול החבילות rpm (החל מגרסה 2011)[3].

גרסאות

הגרסאות הראשונות (5.3 עד 6.2) התבססו על גרסאות מקבילות של רד-האט. החל מגרסה 7.0 הפכה ההתקנה להיות עצמאית. גרסה חדשה יצאה פעם בחצי שנה.

לאחר גרסה 10.1 החליטה החברה לקרוא לגרסאות על-שם שנת ההוצאה. גרסת 2005 יצאה באביב 2005. בסתיו 2005 יצאה הגרסה שנקראה 2006. החל מאותה שנה יצאה הגרסה החדשה של כל שנה בסתיו שלפני כן, ואילו באביב יצאה גרסת תחזוקה ("גרסת האביב")[דרוש מקור]. עם זאת, לשנת 2010 יצאה גם גרסת תחזוקה נוספת בשם 2010.2 בסוף השנה[4].

מגאיה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – Mageia

ב-18 בספטמבר 2010 החליטה קבוצה של מפתחים לשעבר - ואחרים מקהילת המשתמשים - על פיצול של מנדריבה תחת השם מגאיה (Mageia). ב-1 ביוני 2011 יצאה הגרסה הראשונה[5]. הפצה זו עדיין מבוססת על גרסה 4 של מנהל החבילות rpm בניגוד לגרסה 5 שבגרסת הפיתוח של מנדריבה.

התקנה

התקנת התוכנה נעשית דרך אתר המחזיק מאגר חבילות לגישה באמצעות תוכנית ניהול החבילות הסטנדרטית במנדריבה, URPMI או Smart.

למנדריבה כאמור תוכנית התקנה גרפית. ניתן לבצע את ההתקנה בעברית, על ידי בחירת שפת ההתקנה במסך.

במקביל לגרסת מנדריבה 2006, משתמשים ישראלים יכולים להתקין את ההפצה המקומית "אחד" של לינוקס שכללה תקליטור בודד עם סביבת עבודה שולחנית בעלת תמיכה מלאה בעברית - הן ברמת הממשק והן ברמת היישומים. התקליטור של "אחד" הכיל גם חלק נכבד מהעדכונים, שיצאו על ידי מנדריבה לגרסה הרשמית, וכן מבחר של חבילות תוכנה ישראליות (כגון תוכנת בדיקת האיות Hspell, מבחר מורחב של גופנים עבריים, ועוד).

אתר הפרויקט מציע מבחר מדריכים מצולמים, שמתאימים גם להתקנה ישירה של מנדריבה, וביניהם גם מדריך התקנה.

ישראל

מנדריבה הקדישה תשומת לב לתמיכה במגוון שפות, בין השאר גם עברית. בתחילת שנות ה-2000 הייתה זו הפצת הלינוקס הפופולרית ביותר בישראל[דרוש מקור], וקהילת משתמשים נאמנה נשארה גם בהמשך.

בשנת 2004 נוצרה גרסה ישראלית בשם "אחד" (1), הכוללת התקנה בסיסית של מנדריבה עם מספר שינויים קטנים לשיפור התמיכה בעברית ובדיסק בודד (שהחליף את השלושה שנדרשו). פיתוחה לא המשיך[דרוש מקור]. בלי קשר לכך, שנה לאחר מכן הוציאה החברה את הגרסה להתקנה על דיסק בודד, שנקראה One[דרוש מקור].

בסוף שנת 2007 נפתחה נציגות רשמית של ההפצה בישראל תחת השם "מנדריבה ישראל" וזו החלה את פעילותה בשנת 2008, אולם הפסיקה אותה בהמשך.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ההכרזה על הקמת מגאיה ברשימת התפוצה של מפתחי מנדריבה.
  2. ^ כתבה על הפיצול, באתר LWN.net
  3. ^ נכון לכתיבת שורות אלו: בשלבי בטא. ר' גם מי מתחזק את RPM {כ}(2011) - כתבה מתוך LWN.net
  4. ^ ההודעה על יציאת מנדריבה 2010.2, שנשלחה לרשימת התפוצה של מפתחי מנדריבה.
  5. ^ הכרזה על גרסה 1 של מגאיה