מנהיג המפלגה השמרנית (הממלכה המאוחדת)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
מנהיג/ת המפלגה השמרנית
Leader of the Conservative Party
איוש נוכחי רישי סונאק
תאריך כניסה לתפקיד 24 באוקטובר 2022
דרכי מינוי בחירה ישירה
ייסוד המשרה 1834

מנהיג המפלגה השמרניתאנגלית: Leader of the Conservative Party; רשמית "מנהיג המפלגה השמרנית והיוניוניסטית") היא המשרה הבכירה ביותר בשורות המפלגה השמרנית הבריטית. מחזיק התפקיד הנוכחי הוא ראש ממשלת הממלכה המאוחדת, רישי סונאק, המכהן בתפקיד מאז 24 באוקטובר 2022, בעקבות ניצחונו בבחירות המקדימות לראשות המפלגה (אנ'). קודמתו, ליז טראס התפטרה מראשות המפלגה ב-20 באוקטובר 2022, 45 יום לאחר בחירתה.

מאז הקמת המפלגה ב-1834 עד 1922, מנהיג המפלגה השמרנית לא היה תפקיד רשמי; במקום זאת, היה מנהיג מפלגה בפרלמנט ואם כיהן גם כראש ממשלה, מעמדו היה גבוה יותר. אם זאת מנהיג השמרנים לא היה תפקיד רשמי עד הפיכתו לכזה בשנת 1922. מאז 1922, מנהיג המפלגה השמרנית נבחר רשמית, גם כאשר המפלגה נמצאת באופוזיציה. מלכתחילה, מנהיג המפלגה מונה על ידי חברים בכירים אחרים במפלגה. תהליך זה עבר דמוקרטיזציה בהדרגה בסוף המאה ה-20; בשנת 1965, המינוי נקשר להצבעה של חברי פרלמנט של המפלגה, ובשנת 1998 נפתח התהליך בפני כל חברי המפלגה להכרעה בין שני המועמדים האחרונים שנבחרו על ידי חברי הפרלמנט, כאשר המועמדים נדרשו לאסוף מאה חתימות. תחת חוקי המפלגה, חבריה יכולים להצביע במנהיגות המפלגה גם אם אינם אזרחי הממלכה המאוחדת, אינם חיים בבריטניה ואין להם זכות הצבעה בבחירות הכלליות.

נכון לספטמבר 2022, שלוש ממנהיגות המפלגה היו נשים: מרגרט תאצ'ר, תרזה מיי וליז טראס, כולן כיהנו גם כראש ממשלה. רישי סונאק היה למנהיג המפלגה הראשון ממוצא דרום אסייתי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0