מערכת שיווי המשקל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
VestibularSystem-he.png

מערכת שיווי המשקל (בלועזית: המערכת הווסטיבולרית) היא המערכת שמספקת לגוף האדם מידע בנוגע למיקומו ולתנועת גופו. איברי המערכת פרושים כך שיוכלו למדוד תנועות בכיוונים שונים, והם מספקים למוח מידע רציף על תנועת הגוף והראש, ועל מיקומו של הגוף. המערכת אחראית על הפעלת רפלקסים שמטרתם לשמור על שיווי המשקל ומיקוד הראייה בזמן תנועה.

מבנה המערכת ומקומה

מערכת שיווי המשקל ממוקמת ליד האוזן הפנימית בעצם הטמפורלית. היא בנויה משלוש תעלות עגולות למחצה הקרויות "תעלות קשתיות", מנאדון ומשקיק. כל אחד ממבנים אלה מלא בנוזל ובו שערות. התעלות פרושות בשלושה כיוונים שונים, וכאשר הראש נע גם הנוזל בתעלות נע (בכיוון ההפוך) וגורם לשערות שבו להתכופף. מלבד התעלות הרגישות לתנועה סיבובית, ישנם באוזן הפנימית שני איברים הרגישים לתנועה קווית.

ממרכז מערכת זו באוזן הפנימית מועבר המידע דרך הקולטנים לגזע המוח ולמוח הקטן.

פעולת המערכת

מערכת שיווי המשקל מזהה תנועות (ליתר דיוק, תאוצות, הן קווית, והן זוויתית) של הראש, ושולחת אותות למערכת העצבים, ששולטת על תנועות הראש והעיניים, ולשרירים שאחראים על היציבה. כאשר הגוף או הראש נמצאים בתאוצה, המערכת מספקת למערכת העצבים המרכזית מידע, שמאפשר להתאים את היציבה, ולשמור על איזון. מערכת שיווי המשקל היא חלק ממערכת תחושת התנועה (המערכת הפרופריוצפטיבית) שאחראית על התחושה הפנימית של הגוף, ובאמצעותה מפענח המוח את התנוחות והתנועות של חלקי הגוף.

מערכת שיווי המשקל מפקחת על תנועת העיניים באמצעות הרפלקס הווסטיבולרי-אוקולרי כדי לספק לרשתית תמונה יציבה. הוכחות לקשר בין מערכת הראייה לשמירה על שיווי המשקל הופקו מניסויים בתפיסה ובאמצעות חקר התופעה הקרויה מחלת נסיעה או מחלת ים, בה אדם חש בבחילה כאשר המידע אודות תנועתו הבא מהאוזן הפנימית אינו תואם את זה הבא ממערכת הראייה. ניסויים בתפיסה נעשו בחדר שניתן להזיז את קירותיו בלי להזיז את רצפתו. הניסויים הראו ששיווי המשקל של האדם העומד בחדר מתערער כשהקירות זזים. מבוגר העומד בחדר כזה על קורה יפול כאשר הקירות יזוזו, ופעוט במצב כזה ייפול גם אם הוא ניצב על הרצפה עצמה.

תפקידי המערכת

  • קליטת מידע בנוגע למנח הגוף ולתנועה בחלל
  • שמירה על שיווי המשקל
  • שמירה על מתח שרירי הגוף
  • אחראית על ייצוב העיניים
  • עיבוד ואינטגרציה של הקלט המגיע מהאוזן הפנימית ומחושים נוספים

ליקויים במערכת

ליקוי במערכת שיווי המשקל יכול לגרום למגוון הפרעות, ישנן הפרעות שמתאפיינות ברגישות יתר לתנועה לעומת הפרעות שמתאפיינות בתת-רגישות לתנועה. תסמינים שכיחים אצל מי שסובלים מלקות במערכת זו יהיו: סחרחורת, ורטיגו וחוסר יציבות.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • David Freides, Developmental disorders: A neuropsychological approach, Blackwell 2001

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מערכת שיווי המשקל בוויקישיתוף


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0