מפיק (קולנוע וטלוויזיה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הפקה" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו מפיק.

בקולנוע ובטלוויזיה, מפיק הוא המנהל הראשי בהפקתו (ייצורו) של סרט קולנוע או סרט טלוויזיה. תפקיד המפיק ניהולי בעיקרו, כשבדרך-כלל יהיה המפיק איש עסקים בעל ניסיון רב בתעשיית הקולנוע, אך לא בהכרח בעל ידע טכני במלאכת עשיית הסרט. המפיק מלווה את הסרט בכל שלביו, מהרעיון הראשוני ועד להפצת הסרט המוגמר. המפיק הוא המנהל של כל בעלי התפקידים בסרט, ובסמכותו לגייס וכן ולפטר את הבמאי, השחקנים וכל איש צוות שהוא.

תפקידים עיקריים

  • לגייס ולארגן מימון לסרט
  • לגייס, לנהל ובשעת הצורך - לפטר - אנשי צוות ושחקנים
  • לתאם את עשיית הסרט בהיבט המנהלתי: תיאום רישיונות צילום במקומות ציבוריים, שינוע הצוות והציוד וכדומה
  • לתאם את הפצת הסרט מול בתי קולנוע, ספריות וידאו וכדומה

אנשי הפקה נוספים

  • מפיק בפועל (Executive Producer). תפקיד זה קשה מעט להגדרה, ובדיחות רבות קיימות בתעשיית הקולנוע באשר לתפקידו המעורפל של המפיק בפועל. בדרך-כלל מדובר בנציג ראשי, ואולי אף מנכ"ל (מנהל כללי), של אולפן הקולנוע שבמסגרתו נעשה הסרט. תפקידו הראשי של המפיק בפועל הוא גיוס כספים למימון הסרט. לעיתים ניתן קרדיט של מפיק בפועל לאנשים שתרמו כסף רב להפקה או שעזרו להפיץ את הסרט. בסדרות טלוויזיה מקובל שהמפיק בפועל הוא הוגה הסדרה והתסריטאי הראשי.
  • מפיק שותף (Associate Producer). אחראי לניהול השוטף, היומיומי, של עשיית הסרט. תואר זה ניתן במקרים רבים לאישים שונים אשר תרמו בצורה זו או אחרת להבאת הסרט לעולם. בסרט הקומדיה סטייט פינת מיין (2000), בו מתוארת הפקת סרט קולנוע, מתואר בבדיחות תפקיד המפיק השותף כ"תואר אותו נותנים למזכירה במקום לתת לה העלאה במשכורת".
  • מנהל הפקה (Production Manager). המנהל הראשי של הצוות הטכני של הסרט. אחראי לתלבושות, לאיפור, לתפאורה, לציוד הצילום, התאורה והקול ולעיצוב הסט.
  • עוזר מפיק (Co-Producer).

עד לשנות ה-50 נהוג היה שלמפיק הקולנוע שליטה מוחלטת על כל היבטי הסרט, כולל ההיבט היצירתי. בשנות ה-50 חלה רפורמה ארגונית באולפני הקולנוע הגדולים בהוליווד, ומאז מקובל שהבמאי אחראי לניהול היצירתי. חיכוכים בין במאים ומפיקים בנושא זה אינם נדירים, ולמפיק, מתוקף היותו מנהל הסרט, זכות המילה האחרונה. בעבר קרה שבמאי קולנוע לא הסכימו לחתום את שמם על סרטים מסוימים, עקב סכסוך יצירתי עם המפיק או עקב חוסר שביעות רצון כללי מהתוצאה הסופית. במקרה זה נהוג היה שבמקום שמו האמיתי של הבמאי, יינתן קרדיט זה לאלן סמית'י (ראו ערך זה לפירוט בנושא).

המפיק הוא האדם שמקבל את פרס "הסרט הטוב ביותר" בטקסים שונים, כגון טקס פרסי האוסקר.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפיק בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0