מצוג'ורנו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המצוג'ורנו -Mezzogiorno

המצוג'ורנו (באיטלקית: Il Mezzogiorno - "צהריים", ובהשאלה גם "דרום") הוא כינוי לחלקה הדרומי של איטליה הכולל את המחוזות: בזיליקטה, קמפניה, קלבריה, פוליה וסיציליה בדרום איטליה ומחוזות מוליזה ואברוצו בחלק המרכז-דרומי של איטליה. יש הכוללים בכינוי זה גם את האי סרדיניה וחלקו הדרומי של מחוז לאציו.

כינוי נוסף לדרום איטליה בפי האיטלקים הוא Il Meridione - הדרומית. המונח Meridione נושא פחות מטען רגשי ותרבותי. רשויות הסטטיסטיקה האיטלקיות משתמשות היום במונח Italia Meridionale - איטליה הדרומית ולא במונח Mezzogiorno. כמו כן, הם לא כוללים בה את האי סרדיניה ואת דרום לאציו אך כוללים במונח את המחוזות אברוציה ומוליסה.

השימוש במילה ספציפית לדרומה של איטליה הפך להיות פופולרי בתקופת ג'וזפה גריבלדי, שהתייחס לכל אזורי איטליה שמדרום לרומא, כולל מחוז אברוצו ומוליזה, במונח זה.

משמעות המונח

המונח המצוג'ורנו מבטא נקודת ראות היסטורית, מדינית, כלכלית וחברתית של חלקה הדרומי והדרום-מרכזי של איטליה.

לאחר איחוד איטליה, הבעיה של דרום איטליה קיבלה חשיבות מדינית פנימית. היה זה לנוכח הפיגור הכלכלי והעוני שהתגלה במחוזות הדרום - המצוג'ורנו, לעומת המצב הכלכלי בשאר חלקי איטליה המאוחדת - המחוזות המרכזיים ובאופן מיוחד מחוזות צפון המדינה.

החל מראשית המאה ה-20 ננקטו צעדים על מנת להקטין את חוסר השוויון בין חלקי הרפובליקה האיטלקית. הבעיות הכלכליות הייחודיות של הדרום - האבטלה והעוני - זכו לתשומת לב דעת הקהל. באופן מעשי, הציבור האיטלקי, במרכז המדינה ובצפונה, נחשף לגלי ההגירה הגדולים מהאזורים האלה אשר הגיעו לפתח ביתו. תושבי אזורי הדרום, צעירים וצעירות ואף מבוגרים נטשו את מקום מגורי משפחותיהם, במשך מאות בשנים, לנוכח קשיי הפרנסה, העדר מקומות עבודה לאוכלוסייה גדלה וסיכויים הולכים ופוחתים לשיפור רמת חייהם.

לאחר מלחמת העולם השנייה, עם הגברת תיעוש איטליה, גברה תנועת ההגירה מדרום איטליה לצפונה. המהגרים מהמצוג'ורנו נקלטו בבתי החרושת שהוקמו במחוזות הצפוניים של המדינה פיימונטה ולומברדיה. בעיר טורינו הגיע שיעור המהגרים מהדרום לשיעור ניכר מאוכלוסיית מטרופולין העיר.

ממשלות איטליה הקציבו אמצעים מיוחדים לשיפור התעשיות המקומיות בדרום. לשם כך הוקמה קרן הדרום (CASMEZ). בשנות ה-80 קטנו פעולות הקרן לאור החשש לאי-סדרים בה.

האיחוד האירופי מושיט עזרה רבה לפיתוח האזור, באמצעות סיוע לפרויקטים כלכליים נתונים, לאחר שנבחנת כדאיות ההשקעה, יכולתם של המשקיעים, המוניטין, רמת מוסריות השותפים לפרויקט ולמימונו ומספר המועסקים שהפרויקט מסוגל לקלוט. בעשור האחרון ניכרת תרומתן הרבה של רשויות השוק המשותף לפיתוח במצוג'ורנו.

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0