מרבב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרבב 2 ל־1
מרבב 2 ל־1
מפלג 1 ל־2

מרבבאנגלית: Multiplexer או בקיצור Mux) הוא כינוי להתקן אלקטרוני המממש פעולה בסיסית וחשובה הנקראת ריבוב בה מתבצעת בחירה של אחד מכמה ערוצי קלט לערוץ פלט, בהתאם לערך בכניסות הבקרה. התקן המבצע את הפעולה ההפוכה למרבב הוא מפלג, Demultiplexer.

פעולת מרבב ספרתי פשוט

המרבב בוחר את אחת הכניסות ומעביר אותה למוצא. הפעולה מתבצעת על ידי רכיבים אלקטרוניים המממשים שערים לוגיים כך שעבור כל צירוף של כניסות רק ערך של אחת הכניסות מועבר.

המרבב מקבל N כניסות בקרה אשר בכל אחת ייתכן ערך לוגי (0 או 1), שמייצגות ספרות של מספר בבסיס בינארי. בנוסף לכך המרבב מקבל log על בסיס 2 של N כניסות נוספות - כגודל המספר N בכתיב בינארי. המרבב בורר את אחת מהכניסות באמצעות ערך הבקרה, ומעביר את הערך של אותה כניסה למוצא ההתקן.

התקן כזה הוא שימושי לצורך מיתוג במרכזיות - אם נתרגם את המספר שחייגנו למספר בינארי, ונזין אותו למערכת של מספר מרבבים, נוכל לקבל חיבור בין ערוץ הפלט שלנו לערוץ הקלט של מי שחייגנו אליו.

סוג אחר של מרבבים משמש בתקשורת. המרבב מקבל מספר אותות, בדרך כלל ממקורות שונים, ומעלה את כולם על אותו ערוץ תקשורת. מרבבים אלו מאפשרים להשתמש ברוחב הפס העצום של סיבים אופטיים וכן להשתמש בטלפונים סלולריים.

שיטות ריבוב

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ריבוב
  • ריבוב במרחב הזמן - TDM - מרבב זה מקבל מספר קלטים ממספר כניסות ומסדר אותם בערוץ אחד לפי הזמן - כל פרק זמן אחד הצרכנים מקבל את הערוץ. שיטת ריבוב זו יעילה כאשר כל הצרכנים משדרים במרבית הזמן, אחרת רוחב הפס לא מנוצל.
  • ריבוב במרחב התדר (FDM) - מרבב מקבל מספר קלטים ממספר כניסות ומכניס אותם לערוץ רחב סרט, כל אחד על גל נושא אחר - כל אחד על תדר שונה. משמש בלוויני תקשורת לצורך הגברת כל ערוצי הכניסה.
  • ריבוב במרחב אורך הגל (CWDM וגם DWDM) - המרבב מקבל אותות אופטיים בעלי אורך גל שונה ומוציא אותם על גבי סיב אופטי יחיד. קיימות טכונולוגיות שונות לייצור מרבב אופטי ביניהן מערך מוליכי גל ו־Thin Film. מרבב זה הוא אחד מאבני היסוד בתקשורת אופטית.

אוניברסיאליות המרבב

מרבב נקרא אוניברסלי מכיוון שניתן באמצעותו להפיק כל פונקציה בוליאנית על פי כניסותיו. כלומר עבור מרבב אשר משתמש ב־n כניסות ניתן ליצור כל פונקציה בוליאנית מגודל של n-1. נעשה זאת על ידי חיבור של n-1 מהאותות אל n-1 כניסות הבחירה, ואת האחרון נחבר אל כניסות הקלט.

מאפנן ספרתי


שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרבב בוויקישיתוף