מרכז ענפי ספורט המים הלאומי בייג'ינג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרכז ענפי ספורט המים הלאומי בייג'ינג
מרכז ענפי ספורט המים הלאומי בייג'ינג
מרכז ענפי ספורט המים הלאומי בייג'ינג בלילה
כינוי קוביית המים, 3[H2O]
מיקום בייג'ינג, הרפובליקה העממית של סין
אבן יסוד דצמבר 2003
בעלים ממשלת סין
מפעיל המועצה האולימפית של סין
אדריכל PTW אדריכלים, CSCEC עיצוב בינלאומי וארופ.
מושבים 17,000
ממדי משטח 65,000 מטר מרובע

מרכז ענפי ספורט המים הלאומי בייג'ינגסינית מסורתית: 北京國家游泳中心; בסינית מפושטת: 北京国家游泳中心), הידוע גם כ"קוביית המים" (水立方) או בסימן הקיצור 3[H2O], הוא מרכז ספורט שנבנה בסמוך לאצטדיון הלאומי בייג'ינג ומטרתו להכיל את מתקני ספורט המים של אולימפיאדת בייג'ינג (2008).

המבנה

קירות וגג המבנה עוצבו כמעין חתך בגוש קצף דמיוני. מחזוריות בועות הקצף שנבחרה נקראת "מבנה וייר-פלן"[1], המהווה את הפתרון הטוב ביותר הידוע כיום ל"בעיית קלווין" (ראו מבנה האֶתֶר ומבנה הקצף). באופן כזה נוצר מבנה ייחודי, שבו השלד מיוצב ללא משולשים. את צורת הבועות יצרו קורות מתכת שעליהן הונחו כיסי פלסטיק מלאים באוויר. הקירות חצי שקופים, מה שמאפשר חדירת אור ומצמצם את צריכת האנרגיה של המבנה. המבנה עמיד בפני רעידות אדמה ומחליף צבעים בלילה.

אולימפיאדת בייג'ינג

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שחייה באולימפיאדת בייג'ינג (2008)

במהלך אולימפיאדת בייג'ינג המרכז אירח את תחרויות השחייה, קפיצה למים ושחייה צורנית. במקור המרכז היה אמור לארח גם את תחרויות הכדורמים, אך משחקי הענף הועברו לבסוף למתקן אחר. במתקן שלוש בריכות. בריכת השחייה האולימפית נחשבה לבריכה הטובה ביותר בעולם עד לאותה העת. עומקה שלושה מטרים וקירותיה בנויים כך שיספגו אדוות, כך שפני המים נותרים חלקים ומאפשרים שחייה מהירה.[2]

קישורים חיצוניים

קירות המבנה בזמן בנייתו

הערות שוליים