מתכות מעבר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מתכות מעבראנגלית: transition metals) היא סדרה של יסודות כימיים מתכתיים השייכים לקבוצות 3 עד 12 בטבלה המחזורית (בעלי מספרים אטומים 30-21, 48-39, 80-72).

המשותף ליסודות האלו הוא שיש להן לפחות מצב חמצון יציב אחד שבו יש להם קליפה d מאוכלסת חלקית (מספר האלקטרונים בקליפה 3d או 4d או 5d בין 1 ל-9) גם היסודות 104-111 המלאכותיים נחשבים למתכות מעבר (ראו גם מספר אטומי אפקטיבי). בהתאם להגדרה זו יסודות טור מתכות המטבע (נחושת כסף וזהב) הן מתכות מעבר: ליון Cu+2 יש 9 אלקטרונים בקליפה d (והוא פרהמגנטי) וליון Au+3 8 אלקטרונים בקליפה d. לעומת זאת יסודות הטור ה12 (אבץ, קדמיום וכספית) אינן מתכות מעבר משום שקליפה d שלהם מלאה (מכילה את כל 10 האלקטרונים שהיא יכולה להכיל) בכל מצבי החמצון שלהם. מתכות אלו נבדלות ממתכות המעבר גם בהיותן רכות יותר וניתכות בטמפ' נמוכה ביחס למתכות המעבר. עם זאת הן מצוירות ברוב הטבלאות בבלוק d עם מתכות המעבר[1]

קבוצת היסודות הלנתנידים (מספרים אטומיים 57-71) וקבוצת היסודות האקטינידים (מספרים אטומיים 89-103) נחשבים לעיתים גם הם כמתכות מעבר.

תכונות

מתכות מעבר הן בדרך כלל בעלות צפיפות גבוהה וטמפרטורות התכה ורתיחה גבוהות. למתכות אלה גם כושר מתיחה נמוך.

ישנן מספר תכונות נוספות המאפיינות את רוב מתכות המעבר:

  • יוצרות מסגים בינן לבין עצמן ועם מתכות אחרות.
  • הן יוצרות תרכובות צבעוניות, לפחות בחלק ממצבי החמצון. בליעת האור אפשרית בשל פיצול רמות הd בהשפעת שדה לא הומוגני שיוצרים ליגנדים סביב היון (בליעת הפוטון מעבירה אלקטרון מרמת d נמוכה לגבוהה) או בשל העברת מטען בין יון המתכת לליגנדים סביבו.
  • יש להן מספר מצבי חמצון שונים וכיוון שקליפה d אינה מלאה יווצרו גם תרכובות פאראמגנטיות.
  • הן משמשות כזרזים טובים.
  • צבען לרוב הוא אפור כחול בטמפרטורת החדר (פרט לנחושת ולזהב).
  • הן מוצקות בטמפרטורת החדר (פרט לכספית).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ "The place of zinc, cadmium, and mercury in the periodic table." Journal of chemical education 80, no. 8 (2003): 952.
Chem template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא כימיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.