קונגו (נהר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נהר קונגו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נהר קונגו
Congo maluku.jpg
נהר קונגו ליד מאלוקו
אורך 4,700 ק"מ
ספיקה ממוצעת 41,800 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 3,680,000 קמ"ר
מוצא רמת השבר הסורי אפריקני, אגם טנגניקה ואגם מוארו
שפך האוקיינוס האטלנטי
מדינות באגן הניקוז זמביה, אנגולה, טנזניה, בורונדי, הרפובליקה המרכז אפריקאית, קמרון, גבון, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו והרפובליקה של קונגו
אגן הניקוז של נהר קונגו

נהר קונגו או נהר זאיר הוא הנהר הארוך ביותר במרכז-מערב אפריקה. אורכו הכולל הוא 4,700 ק"מ, והוא השני באורכו באפריקה לאחר הנילוס.

נהר הקונגו ופלגיו זורמים דרך אזור יער הגשם השני בגודלו בעולם. לנהר הספיקה השנייה בעולם, אחרי נהר האמזונאס, והוא בעל אגן הניקוז השני בנהרות העולם, גם כן אחרי האמזונס. שטחו של אגן הניקוז כ-3.7 מיליון קמ"ר והוא כולל את המדינות זמביה, אנגולה, טנזניה, בורונדי, הרפובליקה המרכז אפריקאית, קמרון, גבון, ושתי מדינות קונגו.

משמו של הנהר נלקח שמן של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ושל הרפובליקה של קונגו, שתי מדינות אשר שוכנות על גדותיו של הנהר ושמה של ממלכת קונגו. בין השנים 1971 ל-1997 ממשלת זאיר קראה לנהר "נהר זאיר". ערי הבירה של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ושל הרפובליקה של קונגו, קינשאסה וברזוויל בהתאמה, נמצאות בגדות שונות של הנהר באותה נקודה.

מפלי בויומה, לשעבר מפלי סטנלי, הם הגדולים בעולם מבחינת ספיקתם, כ-17,000 מ"ק בשנייה.

חשיבות כלכלית

הנהר היה ועודנו עורק תחבורה מרכזי, עליו נעים כלי שיט מסוגים שונים המעבירים בני אדם וסחורות הן לאורך הנהר עצמו והן לשלוחותיו. פרט לתוצרת חקלאית מועברת בנהר נחושת הנכרת במעמקי היבשת ובעבר הובלו בו עבדים.

כחלק מהפיתוח הכלכלי הונחו מסילות ברזל העוקפות את המפלים ומאפשרות מעבר סחורות לעומק מרכז אפריקה.

על מפלי אינגה הוקמו שני סכרים, אינגה 1 ואינגה 2 ובהם תחנת כוח הידרואלקטרית.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קונגו בוויקישיתוף