נובל (חברה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:חברה מסחרית

שימוש בפרמטרים מיושנים [ אנשי מפתח ]

נובל
Novell
לוגו נובל
מוטו Making IT works as one
תקופת הפעילות 1983–הווה (כ־40 שנה)
משרד ראשי פרובו, יוטה, ארצות הברית
מוצרים עיקריים מערכות הפעלה
אנשי מפתח רון הובסיפיאן, מנכ"ל
עובדים 3,600 (דצמבר, 2009)
 
www.novell.com

נובלאנגלית: Novell, Inc) הייתה חברת תוכנה ושירותי IT אמריקאית, ומאז 2014 היא חטיבה בחברת מיקרו פוקוס הבריטית. משרדיה הראשיים שוכנים בפרובו שבמדינת יוטה בארצות הברית. נובל מתמחה במערכות הפעלה לארגונים.

היסטוריה

הטכנולוגיה של נובל תרמה לפיתוח רשתות אזוריות שהחליפו את המודל העיקרי של מחשוב מיינפריים ושינתה את פני המחשוב העולמי.

כיום המוקד העיקרי של החברה הוא פיתוח תוכנה ללקוחות עסקיים. החברה הינה חברת בת של The Attachmate Group ונמצאת בבעלותה המוחלטת.

נובל חבה את ייסודה למכון המחקר Eyring (ERI) בפרובו, יוטה. דניס פיירקלו (Dennis Fairclough), דרו מייג׳ור (Drew Major), דייל ניבור (Dale Neibaur), וקייל פאוול (Kyle Powell) עזבו את ERI ועל סמך הניסיון שלהם שם ייסדו את נובל. פיירקלו היה חבר בקבוצה המקורית שייסדה את נובל מערכות נתונים. שלושת האחרים פרשו והקימו את חברת סופרסט, ששתפה פעולה עם חברת נובל. בERI הארבעה עבדו על פרויקט ממשלתי וצברו ידע בטכנולוגית ARPANET וטכנולוגיות קשורות, ידע שהיה חיוני בהקמת נובל.

החברה החלה בשנת 1979 כנובל מערכות נתונים (Novell Data Systems Inc.) יצרנית חומרה שייצרה מערכות מבוססות מערכת ההפעלה CP/M. המיקרו-מחשבים שייצרה החברה היו חלשים יחסית לביצועי המתחרות. על מנת להתחרות במכירות, נובל כתבה תוכנה המשתמשת בכמה מיקרו-מחשבים במקביל. החברה לא הצליחה בתחילת דרכה והמשקיעים דרשו לסגור אותה. החברה החליטה להתמקד בתוכנה שפיתחה ולהפוך לחברת תוכנה וכך הצליחה להציל את המשך המימון. ב-1983 שם החברה קוצר לנובל וריימונד נורדה נעשה ראש החברה. באותה שנה החברה הציגה את המוצר המשמעותי ביותר שלה, מערכת הפעלה רשתית חוצה-פלטפורמות- Novell NetWare.

NetWare

המוצר הראשון של נובל היה שרת חומרה קנייני המבוסס על מעבד מוטורולה 6800. כרטיס ממשק רשת (NIC) פותח עבור הארכיטקטורה הסטנדרטית לתעשייה (ISA) של IBM PC. השרת השתמש במערכת הפעלה רשתית הראשונה של החברה, שנקראה ShareNet. לאחר מכן התאימו את ShareNet עבור פלטפורמת אינטל ושינו את שמה לNetWare.

NetWare משתמשת בNovell DOS כמנהל אתחול. Novell DOS דומה לMS-DOS ולIBM PC DOS, אך אין צורך ברישיון נפרד עבור DOS, עקב הרכישה של Digital Research ב-1991.

נובל נחלה הצלחה רבה במהלך שנות השמונים. היא הרחיבה את נתח השוק שלה על ידי מכירה של כרטיסי Ethernet יקרים. ב-1990 הייתה לנובל עמדה של כמעט מונופול בשוק מערכות ההפעלה לרשתות. כמובילה בשוק זה החלה נובל לפתח שירותים המבוססים על מערכת ההפעלה NetWare.

מעבר לNetWare

נובל רצתה להתרחב ולפנות לקהלים חדשים, בפרט לחברות גדולות. היא הפחיתה את השקעתה במחקר והאטה פיתוח של כלי ניהול מוצר, אם כי יש לציין שהיא הסתייעה בעובדה שמוצריה לא דרשו תחזוקה רבה.

ב-1993 החברה רכשה את מעבדות מערכת יוניקס מחברת AT&T, יחד עם הזכויות על מערכת ההפעלה.

ב-1994 נובל רכשה את WordPerfect ואת Quattro Pro. הרכישות הללו לא החזיקו מעמד. ב-1995 העבירה נובל את החלקים שלה שעסקו ביוניקס לחברת Santa Cruz Operation.

WordPerfect ו-Quattro Pro נמכרו לCorel ב-1996. גם Novell DOS נמכרה בשנה זו.

יוניקס

בשנת 1991 נכנסה נובל לשותפות עם חברת AT&T בחברת Unix System Labs, אשר בהן פותחה מערכת ההפעלה יוניקס[דרוש מקור: קישור לא זמין. לבדוק בהמשך: [http://www.cbronline.com/news/unix_labs_and_novell_plan_joint_venture_reveal_bones_of_mass_distribution_alliance]]. בהמשך (בשנת 1993) מכרה AT&T את חלקה לנובל[1] נובל פיתחה גירסת יוניקס משלה בשם UnixWare. אולם בסופו של דבר זנחה בסופו של דבר את מערכת ההפעלה הזו והודיעה על מכירתה לחברת Santa Cruz Operation[דרוש מקור]. בדיעבד הסתבר שלא נמכרו מלא הזכויות לתוכנת יוניקס, מה שנטל בדיעבד את העוקץ ממשפט SCO[2]

תוכנות החברה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ההיסטוריה של יוניקס באתר unix.org
  2. ^ לפרטים ר' בקישור האמור. לדוגמה, הדיווח הבא באתר GrokLaw סוקר את תוצאות המשפט בין נובל ל־SCO על הפרשנות של חוזה המכירה שנוסח בשפה לא לגמרי ברורה.