ניהול צי רכב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ניהול צי רכב נערך בארגון שבמסגרתו פועל צי גדול של רכב הובלה, לשם תפעול ובקרה יעילים של צי הרכב. פעילות זו היא פעילות מרכזית בחברות שינוע, ופעילות חשובה בארגונים שבהם השינוע הוא מרכיב חשוב בפעילות, כגון תעשיית מזון, צבא ועוד. בפועל כיום כמעט כל גוף גדול המחזיק במספר כלי רכב בכל הגדלים אמור לפעול על פי הגדרות תקנות התעבורה הנוגעות לכך ובראשן מינוי קצין בטיחות בתעבורה. אחד הפתרונות שנוקטות חברות גדולות, שלהן ציי רכב, היא השארת הבעלות על צי הרכב בידי חברות הליסינג, כך שמינוי והעסקת קצין הבטיחות בתעבורה וניהול צי הרכב מושאר ביד חברת הליסינג.

בעולם ניהול הצי הכבד קיימים פתרונות ואמצעים רבים לניהול, אך על מנת להגיע לתפקוד אופטימלי, משתמש מנהל הצי במספר תוכנות במקביל כגון: תוכנת ניהול צי, תוכנת לבניית משימות, תוכנת איתור ודוחות (כגון GPS), מעקב אחר הדוחות מהדלקנים ועוד.

ממשק לניהול תכנון משאבי צי רכב כבד

מרכיבים של מערכת לניהול צי רכב

ניהול צי רכב כולל:

בטיחות

כל צי רכב מעל 20 כלי רכב כבדים (אוטובוס, מונית, רכב מסחרי, או רכב עבודה שמשקלם הכולל המותר עולה על 3500ק"ג) או 40 קלים (רכב נוסעים פרטי, רכב עבודה, או רכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר עד 3500ק"ג) או מעל 20 כלי רכב, כאשר חלקם כבדים וחלקם קלים, מחויב על פי תקנות התעבורה בישראל במינוי "קצין בטיחות בתעבורה" מוסמך.

תפעול
  • בקרה ואיתור צי - מבוסס GPS המאפשר בקלות איתור כלי הרכב ומעקב אחר נסיעתם.
  • דוחות - מאפשרת למנהל הצי לראות את ביצועי הצי מרוכזים בדוחות יומים או שבועיים.
  • התראות - מנגנון הודעות דחופות הנשלחות למייל או למכשיר הסלולר של מנהל הצי, כגון על חריגות מהירות, תחילת נסיעה, חריגה על חום מנוע וכו.
  • היסטוריה (מסלול יומי) - פונקציה המאפשרת לראות את היסטוריית הנסיעות של כלי הרכב באותו יום.
תחזוקה

ניהול צי הרכב כולל בקרת תחזוקה כוללת של כל הרכבים הכלולים בצי הרכב בעזרת מעקב והפנייה למוסכים מורשים בלבד

  • כרטיס רכב - מערכת לניהול טיפולים, מבחני רישוי וביטוחים תוך מתן דגש להיסטוריית טיפולים, תיקונים ותאונות שעבר הרכב.
סדרן
  • כרטיס לקוח - כרטסת הנבנית ע"פ רשימת הלקוחות על מנת לטפל בו בצורה אישית ולאפשר תקשורת בינו לבין הנהג המבצע את המשימה.
  • בניית משימות - פונקציה שמאפשרת למנהל הצי לתכנן את רשימת המשימות היומיות בפרטנות, ולשלוח אותם לנהגי הצי דרך המסוף המותקן בתא הנהג.
  • תרשים (גאנט) לו"ז משימות - תרשים המראה את פריסת וקצב התקדמות המשימות היומיומית למנהל הצי.
  • תוכנה לניהול צי רכב (נ.צ.ר) - מערכת לאיסוף מידע מפורט על עלויות התפעול של צי הרכב והתנהגות הנהגים. המערכת נועדה לבקרת עלויות, ניהול חריגים, מעקב אירועים ותאונות וצבירת סטטיטיקה השוואתית לסיוע בקבלת החלטות הנוגעות בטיפול ברכב.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0