ניו יורק דיילי ניוז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו העיתון

ניו יורק דיילי ניוזאנגלית: New York Daily News) הוא עיתון אמריקאי המבוסס בעיר ניו יורק. העיתון הוא היומון החמישי בתפוצתו בארצות הברית נכון לשנת 2013.[1] מאז הקמת העיתון ב-1919 זיכו אותו כתביו בעשרה פרסי פוליצר. בעל העיתון כיום הוא מורטימר צוקרמן.

היסטוריה

העיתון נוסד ב-26 ביוני 1919 על ידי ג'וזף מדיל פאטרסון, נכדו של מייסד שיקגו טריביון ג'וזף מדיל. פטרסון היה המוציא לאור של הטריביון יחד עם בן דודו - רוברט ר. מקורמיק, אך השניים ידעו מחלוקות רבות אודות התוכן הפובליציסטי של העיתון. לבסוף הוחלט כי פטרסון יקים עיתון חדש בניו יורק שיהיה בבעלות הטריביון.

לאחר פגישה עם המוציא לאור של הדיילי מירור הבריטי, החליט פטרסון להקים את עיתונו החדש בפורמט טבלואיד, עליו שמר העיתון מאז. על אף שהעיתון לא היה להצלחה מסחררת מיד עם הקמתו, הרי שלאחר שנה הופץ בלמעלה מ-100,000 עותקים וחמש שנים לאחר מכן - ביותר ממיליון. העיתון שגשג תקופה ארוכה ואף היה לבעליהם של תחנת רדיו וערוץ טלוויזיה מקומיים.

מגמת השגשוג רבת השנים של העיתון התהפכה וזה נקלע לקשיים במהלך שנות ה-80 ושנות ה-90. ההפסדים והקשיים הכלכליים הביאו את חברת האם - הטריביון - להציע את העיתון למכירה. ב-1991 העיתון נקנה על ידי המיליונר רוברט מקסוול, אך משזה נפטר זמן קצר לאחר מכן שוב היה עתידו לוט בערפל. ב-1993 נקנה העיתון על ידי מורטימר צוקרמן.

זהות העיתון

כשנה לאחר הקמתו החל העיתון להשתמש בסלוגן "עיתון החדשות המצולמות של ניו יורק" (New York's Picture Newspaper), על השימוש בו הקפיד במשך שבעים שנים. הסלוגן, לצד סמל העיתון אשר כלל מצלמה, הדגיש את ייחודו של העיתון בתקופת הקמתו - הדגש הרב על צילום האירועים החדשותיים. ברבות השנים ניסה העיתון לקבע עצמו כעיתון עממי לתושבי ניו יורק - המייצג אותם.

עוד נודע העיתון בכותרותיו הראשיות הדרמטיות, אשר לרוב שילבו מילים בודדות בניסיון לתאר את הדרמה באירוע החדשותי המסוקר. כך, לדוגמה, לאחר פיגועי 11 בספטמבר יצא העיתון בכותרת "IT'S WAR" ("זוהי מלחמה" או "אנו מכריזים מלחמה") ורקע תצלום המטוס השני מתרסק לתוך מגדלי התאומים. במקרה אחר, בהביעם ביקורת כלפי נשיא ארצות הברית ג'רלד פורד בהחלטתו שלא לסייע כלכלית לעיריית ניו יורק התנוססה הכותרת הראשית הבוטה "FORD TO CITY: DROP DEAD" ("פורד לעיר: תתפגרו").

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניו יורק דיילי ניוז בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0