נסיכות שוורצבורג-זונדרסהאוזן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מדינה

פרמטרים ריקים [ תמונת מפה, שמות מנהיגים, מנהיגים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ מפה מתבנית, תמונת סמל, תמונת דגל, מפה נוספת מתבנית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

נסיכות שוורצבורג-זונדרסהאוזן
Fürstentum Schwarzburg-Sondershausen
משטר נסיכות
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה זונדרסהאוזן
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה פיצול רוזנות שוורצבורג
תאריך 1552
פירוק תבוסת האימפריה הגרמנית במלחמת העולם הראשונה והמהפכה הגרמנית
תאריך 1918
ישות קודמת Flagge Fürstentümer Schwarzburg.svg רוזנות שוורצבורג
ישות יורשת Flagge Fürstentümer Schwarzburg.svg המדינה החופשית שוורצבורג-זונדרסהאוזן
שטח בעבר 862 קמ"ר (נכון ל-1905)
אוכלוסייה בעבר 85,000 (נכון ל-1905)

נסיכות שוורצבורג-זונדרסהאוזן (גרמנית: Fürstentum Schwarzburg-Sondershausen), הייתה רוזנות שהוקמה בשנת 1552 בתחומי האימפריה הרומית ה"קדושה", ובשנת 1697 שודרגה למעמד של נסיכות, והתקיימה עד לאחר מלחמת העולם הראשונה.

היסטוריה

בשנת 1552 מת גינטר האחד עשר, רוזן שורצבורג, ובעקבות מותו חולקה רוזנות שוורצבורג בין ארבעת בניו: גינטר קיבל את רוזנות שוורצבורג-ארנסטדט, יוהאן גינטר קיבל את רונות שוורצבורג-זונדרסהאוזן, וילהלם קיבל את רוזנות שוורצבורג-פרנקנהאוזן, ואלברכט קיבל את רוזנות שוורצבורג-רודולשטדט.

בשנת 1599 נחתמה אמנת סטאדטילמר בין הענפים השונים של בית שוורצבורג, אולם אף לאחר מכן נמשכו הסכסוכים במשפחה, עד לחלוקת הרוזנות בשנת 1681 בין כריסטיאן וילהלם הראשון, רוזן שוורצבורג-זונדרסהאוזן לאנטון גינטר השני, רוזן שוורצבורג-זונדרסהאוזן-ארנסטדט. בשנת 1697 העניק לאופולד הראשון, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" לענפים השונים של בית שוורצבורג את התואר נסיך, אולם כריסטיאן וילהלם קיבל את התואר באופן רשמי רק בשנת 1719 לאחר ששילם 7,000 טאלרים לקופת הקיסרות.

בשנת 1807 הצטרפה הנסיכות לקונפדרציה של הריין, ולאחר מפלת נפוליאון הצטרפה בשנת 1815 לקונפדרציה הגרמנית. בשנת 1816 נתן גינטר פרידריך קרל הראשון, נסיך שוורצבורג-זונדרסהאוזן חוקה לתושבי הנסיכות, אשר הוחלפה בשנת 1841 על ידי בנו גינטר פרידריך קרל השני, נסיך שוורצבורג-זונדרסהאוזן בחוקה יותר ליברלית, ובשנת 1843 נערכו הבחירות הראשונות לפרלמנט במדינה. בשנת 1835 הצטרפה הנסיכות לצולפריין.

על אף הרפורמות שנערכו במדינה פרצו בשנת 1848 מרידות בנסיכות כחלק ממהפכות אביב העמים, וכתוצאה מכך נאלץ גינטר פרידריך קרל השני, נסיך שוורצבורג-זונדרסהאוזן לתת חוקה חדשה לנסיכות, אולם בשנת 1857 היא שונתה מחדש לחוקה יותר שמרנית. בשנת 1866 הצטרפה הנסיכות בראשות גאורג ויקטור לפרוסיה במלחמת אוסטריה-פרוסיה, ובשנת 1867 הצטרפה לקונפדרציה הצפון-גרמנית. בשנת 1868 החלה פרוסיה לנהל את הנסיכות, אולם היא שמרה על מעמדה הריבוני. בשנת 1870 לחמו כוחות הנסיכות לצד פרוסיה במלחמת פרוסיה-צרפת, ובשנת 1871 הצטרפה הנסיכות לאימפריה הגרמנית.

בשנת 1909 מת קרל גינטר, נסיך שוורצבורג-זונדרסהאוזן ללא ילדים, ובעקבות כך ירש את הנסיכות קרובו גינטר ויקטור, נסיך שוורצבורג-רודולשטדט. ב-25 בנובמבר 1918 התפטר מתפקידו גינטר ויקטור, נסיך שוורצבורג, בעקבות המהפכה הגרמנית והתבוסה במלחמת העולם הראשונה.

לאחר מכן

כאשר הנסיכות בוטלה, הפכה המדינה למדינה חופשית, שהתקיימה עד לשנת 1920, אז מוזגה לתוך תורינגיה.

שליטי שוורצבורג-זונדרסהאוזן

רוזני שוורצבורג-זונדרסהאוזן

נסיכי שוורצבורג-זונדרסהאוזן

ראשי בית שוורצבורג-זונדרסהאוזן

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0