נקודת מצ'ניקוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נקודת מצ'ניקוב

נקודת מצ'ניקוב או נקודת מצ'ניקוףאנגלית: Metchnikoff Point) היא לשון יבשה בקצה המערבי של חצי האי פסטר בצפון האי בראבנט, בארכיפלג פאלמר, שבאנטארקטיקה[1].

היסטוריה

גילוי הנקודה

הנקודה התגלתה ותוארה לראשונה על ידי המשלחת הצרפתית האנטארקטית השלישית (שחקרה את אנטארקטיקה בין השנים 19031905 בראשותו של ז'אן-באטיסט שארקו)[1].

הנקודה צולמה מן האוויר על ידי משלחת הסקר האווירי של שטחי חסות איי פוקלנד בין השנים 19551956[2].

מקור השם

שמה של הנקודה ניתן לה על ידי שארקו[1].

שאקו קרא לנקודה על שמו של הזואולוג והבקטריולוג הרוסי-צרפתי אליה מצ'ניקוב, שהחליף את לואי פסטר כמנהל מכון פסטר שבפריז[1], ולימים זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה[2].

אתר מורשת היסטורי

על פסגת המורנה, בגובה של 70 מטרים מעל פני הים מצויה כתובת הנצחה, שהוצבה במקום ב-21 ביולי 1984[2], לזכר הנחיתה הראשונה על חוף האי בראבנט על ידי חברי המשלחת הבלגית לאנטארקטיקה. בכתובת ההנצחה כתוב:

This monument was built by François de Gerlache and other members of the Joint Services Expedition 1983-85 to commemorate the first landing on Brabant Island by the Belgian Antarctic Expedition, 1897-99: Adrien de Gerlache (Belgium) leader, Roald Amundsen (Norway), Henryk Arctowski (Poland), Frederick Cook (USA) and Emile Danco (Belgium) camped nearby from 30 January to 6 February 1898.

תרגום:

אנדרטה זו הוקמה על ידי פרנסואה דה ז'ארלש, ויתר חברי המשלחת המאוחדת לאנטארקטיקה 1983 - 1985, לזכר הנחיתה הראשונה על חוף האי בראבנט, על ידי המשלחת הבלגית לאנטארקטיקה 1897 - 1899: אדריאן דה ז'ארלש (בלגיה) - מנהיג, רואלד אמונדסן (נורווגיה), הנריק ארקטווסקי (פולין), פרדריק קוק (ארצות הברית), ואמיל דאנקו (בלגיה), אשר חנו בסמוך מ-30 בינואר ועד 6 בפברואר 1898

האתר הוכרז כאתר מורשת היסטורי אנטארקטי (שמספרו: HSM 45), בעקבות הצעה של בלגיה, על פי אמנת אנטארקטיקה.

האי בראבנט, מבט מכיוון צפון מזרח לעבר האי. מימין ניתן לראות את האי אונוור, וברקע את חצי האי האנטארקטי; את הרי סולוואי, ניתן לראות משמאל, בצד הרחוק של האי.

קישורים חיצוניים

הערות שולייםסמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0