נשיא קזחסטן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נשיא רפובליקת קזחסטן
Symbol of the President of Kazakhstan.png
Standard of the President of Kazakhstan.svg
Nursultan Nazarbayev 27092007.jpg
איוש נוכחי נורסולטן נזרבייב
תאריך כניסה לתפקיד 24 באפריל 1990
דרכי מינוי בחירות ישירות
תחום שיפוט קזחסטןקזחסטן קזחסטן
מעון אק אורדה
מושב המשרה אסטנה
משך כהונה קצוב 7 שנים
ייסוד המשרה 24 באפריל 1990
איוש ראשון נורסולטן נזרבייב
http://www.akorda.kz/kz

נשיא רפובליקת קזחסטןקזחית: Қазақстан Республикасының Президенті) הוא ראש המדינה הקזחית והמפקד העליון של הכוחות המזוינים הקזחיים. זהו המשרה הגבוהה ביותר בקזחסטן שסמכויות מחזיק משרה זו מוגדרים בחוקת הרפובליקה של קזחסטן. התפקיד נוצר ב-29 באפריל 1990, כאשר נשיא המדינה מאז הוא נורסולטן נזרבייב. מעון הנשיא שוכן ב"אק אורדה", אסטנה.

נשיא קזחסטן הראשון

נשיא קזחסטן הראשון מחזיק במעמד מיוחד על פי החוקה הקזחית ועפ"י תת-סעיף 5 בסעיף 42 של החוקה נקבע שאדם אחד אינו יכול להיבחר לקדנציה שלישית רצופה. בסתירה מוחלטת לכך, תת-סעיף 4 בסעיף 46 של החוקה קובע מעמד מיוחד לנשיא הקזחי הראשון וקובע לו מערכת חוקים נפרדת.

היסטוריה

ב-20 באפריל 1990 המועצה העליונה של קזחסטן חוקקה חוק על הקמת תפקיד נשיא הרפובליקה הקזחית, לתפקיד הנשיא נבחר נורסולטאן נזרבייב, שכבר כיהן כמזכיר ראשון של המפלגה הקומוניסטית בקזחסטן והנהיג את המדינה מה-22 ביוני 1989. ב-14 בדצמבר 1991 הוא מונה לנשיא לאחר שנבחר שבועיים קודם ברוב של 98.7% כשהוא המועמד היחיד בבחירות הנשיאותיות הראשונות בתולדות קזחסטן.

ב-28 בינואר 1993 אישר הפרלמנט הקזחי חוקה חדשה למדינה, כשעל פיה נקבע כי הנשיא נבחר בהצבעה של כלל האזרחים לכהונה בת 5 שנים. לא ניתן למלא את התפקיד למעלה משתי קדנציות רצופות. ב-25 באפריל 1995 נערך משאל עם להארכת כהונתו של נזרבאייב עד ה-1 בדצמבר 2000, בעד ההחלטה הצביעו 95.46%. ב-30 באוגוסט 1995 משאל עם אישר חוקה חדשה למדינה, במקום זו הקודמת. בחוקה החדשה נקבע שהנשיא הנבחר לכהונה בת 5 שנים, צריך להיות אזרח המדינה מגיל 35 ולא יותר מגיל 65, הוא חייב לשלוט בשפה הקזחית ולהיות תושב המדינה לא פחות מ-15 שנה. הבחירות נחשבות לחוקיות אם הצביעו לפחות 50% מבעלי זכות ההצבעה. ב-7 באוקטובר 1998 הוכנסו שינויים לחוקה שקבעו שהנשיא ייבחר ל-7 שנים במקום 5 וגיל הנשיא המינימלי עלה ל-40. החיוב ל-50% מבעלי זכות ההצבעה בוטל כתנאי לחוקיות קיומן של בחירות נשיאותיות.

ב-10 בינואר 1999 נערכו בפעם השנייה בתולדות המדינה בחירות נשיאותיות. הפעם בנוסף לנשיא המכהן, על התפקיד הנשיאותי התמודד גם מנהיג האופוזיציה, סריקבולסין עבדילדין, יו"ר מפלגת הקומוניסטים הקזחית שהשיג רק 11.7% מקולות הבוחרים כשהנשיא המכהן ניצח בניצחון מוחץ וזכה להמשיך בכהונתו עוד 7 שנים. הבחירות ב-1999 גרמו לשערוריה רבתי כאשר לא הוסכם לאקֵג'ן קאג'גלדין, ראש ממשלת קזחסטן לשעבר להשתתף בבחירות. הוא הואשם בסעיפי שחיתות שנים וגלה לבסוף מהמדינה. הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה סירב לשלוח משקיפים מטעמו לבחירות, וטענה לזיופים בבחירות. כאשר נבחר נזרבייב לבחירות. המועמד האופוזיציוני מטעם הקומוניסטים, סריקבולסין עבדילדין, טען שוועדת הבחירות המרכזית היטתה את תוצאות הבחירות לטובת הנשיא נזרבייב.

ב-20 ביוני 2000, המועצה החוקתית של קזחסטן הוסיפה שינויים לחוקה והבהירה כי הנשיא לא יוכל להיבחר לכהונה שלישית רצופה. ב-5 בדצמבר 2005 נערכו בפעם השלישית בחירות נשיאותיות. הנשיא מכהן ניצח שוב ברוב של 91.15%. מועמד האופוזיציה לתפקיד, התובע הכללי הקזחי לשעבר ויו"ר הפרלמנט הראשון, ג'רמחאן טויאקביי השיג 6.61% בלבד מקולות הבוחרים. לראשונה בתולדות המדינה נערכו אז עימותים טלוויזיוניים, אך הנשיא המכהן לא נטל בהן חלק. ב-21 במאי 2007, הוכנסו שוב שינויים בחוקה, שהפעם קיצרו את תקופת כהונתו של הנשיא מ-7 לחמש שנות כהונה.

נשיאי קזחסטן

מס' נשיא קדנציה
1 נורסולטאן נזרבייב מ-24 באפריל 1990 עד היום


האדמיניסטרציה הנשיאותית של נשיא הרפובליקה הקזחית

לשכת הנשיא (Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі) היא הגוף הניהולי שבאמצעותו מנהל הנשיא את המדינה והוא המקבילה הקזחית לסגל הבית הלבן האמריקני. הלשכה אחראית על המועצה לביטחון לאומי של קזחסטן ומטפלת בכל הצדדים הביורוקרטיים שקשורים להנהגת המדינה.

קישורים חיצוניים