סולם קרדשב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סולם קרדשב (Kardashev scale) היא שיטה כללית לסיווג מידת ההתפתחות הטכנולוגית של ציוויליזציה שהוצעה לראשונה ב-1964 על ידי האסטרונום הרוסי ניקולאי קרדשב. כיום כל הציבילזציות מסוגים אלו היפותטיות לגמרי, עם זאת הסולם שם את צריכת האנרגיה של הציוויליזציה כולה בפרספקטיבה קוסמית. הסולם מציג שלוש קטגוריות שונות, הנפרדות על פי כמות האנרגיה הנצרכת על ידי הציווילזציה וכן על פי הקולוניאליזציה בחלל.

עם זאת סולם קרדשב הוא בעל שימוש עבור חוקרי פרויקט סט"י (SETI), סופרי מדע בדיוני ועבור עתידנים כמסגרת תאורטית.

בסולם המקורי שלוש קטגוריות, הוא מבוסס על כמות האנרגיה השימושית המנוצלת על ידי ציוויליזציה, וגדל באופן לוגריתמי:

  • טיפוס I - ציוויליזציה המסוגלת לנצל את כל האנרגיה הזמינה בכוכב לכת יחיד, 1016W בקירוב. למעשה הנתון משתנה; בכדור הארץ יש אנרגיה זמינה של ‎1.74×1017 W‎. הגדרתו המקורית של קרדשב הייתה ‎4×1012 W‎ (במקור הגדיר קרדשב את טיפוס I כ"רמה טכנולוגית הקרובה לרמה הקיימת כעת בכדור הארץ", כש"כעת" פירושו בשנת 1964)
  • טיפוס II - ציוויליזציה המסוגלת להשתמש בכל האנרגיה הזמינה מכוכב בודד, 1026W בקירוב. גם במקרה זה, הנתון עשוי להשתנות; השמש פולטת ‎3.86×1026 W‎ בקירוב. הגדרתו המקורית של קרדשב הייתה ‎4×1026 W‎
  • טיפוס III - ציוויליזציה המסוגלת להשתמש בכל האנרגיה הזמינה בגלקסיה יחידה, 1036W בקירוב. נתון זה עשוי להשתנות באופן קיצוני, מאחר שקיימות גלקסיות שונות מאד בגודלן. הגדרתו המקורית של קרדשב הייתה ‎4×1037 W‎.

נכון לראשית המאה ה-21, הציווליזציה האנושית טרם הגיעה לרמה I, ומנצלת כ-70% מהאנרגיה הזמינה, ולכן האנושות כיום היא מטיפוס 0.7. עתידנים מעריכים כי הציוויליזציה האנושית תגיע לרמה I לקראת סוף מאה זו.

Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0