סטיבן ברייר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטיבן ברייר
Stephen Breyer
Stephen Breyer, SCOTUS photo portrait.jpg
מדינה ארצות הברית
לידה 15 באוגוסט 1938
סן פרנסיסקו, קליפורניה, ארצות הברית
שופט בית המשפט העליון של ארצות הברית
תקופת כהונה 3 באוגוסט 1994 - מכהן (25 שנים)

סטיבן ברייראנגלית: Stephen Breyer; נולד ב-15 באוגוסט 1938) הוא משפטן יהודי אמריקאי, המכהן כשופט בבית המשפט העליון של ארצות הברית.

ברייר כיהן כפרופסור למשפט ציבורי בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד החל משנת 1967. הוא עסק בעיקר בתחום המשפט המינהלי ובתחום הרגולציה השלטונית.

ברייר, אשר התמחה אצל השופט ארתור גולדברג, הוא מומחה במשפט ציבורי. הוא כיהן כשופט בבית המשפט הפדרלי לערעורים למחוז הראשון בין 1980 ל-1994, אז מונה על ידי הנשיא קלינטון לשופט בבית המשפט העליון. ברייר נחשב לבעל דעות ליברליות.

ב-2005 ברייר פרסם את ספרו חרות אקטיבית (Active Liberty), שבו טען שמטרת שופטים היא לפרש את החוקה בצורה שתגביר את המעורבות הפוליטית של האזרחים בדמוקרטיה. ספרו של ברייר נחשב לתגובה ליברלית לאידאולוגיות חוקתיות קונסרווטיביות כגון אלו של השופט אנטונין סקאליה.

עמדות על רגולציה

בשנת 1993 פרסם ברייר ספר בו התריע נגד עודף רגולציה, במיוחד כאשר הועלו דרישות למניעת סיכונים זניחים בעלויות עצומות. ברייר הצביע על שלוש סיבות בגללן רגולטורים מפעילים רגולציה שגויה[1]:

  1. התמקדות הרגולטור בתפקידו באופן שהוא מתעלם מהתמונה הכוללת של עלות תועלת
  2. השפעות של פוליטיקה ופרסום הגורמות לכך שהפעילות הרגולטורית בוחרת את הסיכונים איתם היא מתמודדת באופן אקראי ולא בהתאם למידת הסכנה
  3. פעילות לא מתואמת ובלתי עקבית שלעיתים גורמת יותר נזק מתועלת.

ברייר טען שהציבור לא יצליח להעריך נכונה את הסיכונים ועל כן יפעיל לחץ על נבחריו לפעול באופן שגוי. הפעילות השגויה של הקונגרס בעקבות לחץ ציבורי לא תפתור את הבעיות, ובמקום זאת תביא את הציבור לציניות כלפי נבחריו ולהגברת ההיסטריה הציבורית לגבי סיכונים, שיגבירו את הלחץ על הקונגרס לפעול. בכך נוצר לדברי ברייר מעגל היזון לעודף רגולציה מזיקה. הבעיה חריפה יותר בגלל שהידע המדעי בהערכות סיכונים מוגבל.

עמדותיו אלו הביאו עליו ביקורת רבה, במיוחד בעת מינויו לבית המשפט העליון והיו שהאשימו אותו כסכנה לבריאות אזרחי ארצות הברית[2]. בעת השימוע בסנאט אמר ג'ו ביידן שהוא שמח שברייר לא יוכל מבית המשפט להפעיל את ההצעות המדיניות שלו[1].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.