סיימאס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "סיים" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו סיים (פירושונים).


שגיאות פרמטריות בתבנית:פרלמנט

פרמטרים [ דף הבית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

הסיימאס של הרפובליקה הליטאית
Lietuvos Respublikos Seimas
מדינה ליטאליטא  ליטא
סוג בית מחוקקים חד-ביתי
בחירות
בחירות קודמות 2016
בחירות הבאות 2020
משכן
Vilnius Seimas.jpg
ארמון הסיימאס, שדרות גדימינאס, וילנה

הפרלמנט הליטאי, הנקרא בליטאית סיימאס ובשמו המלא, הסיימאס של הרפובליקה הליטאית (בליטאית: Lietuvos Respublikos Seimas), הוא הרשות המחוקקת בליטא. הוא מורכב מבית אחד ובו 141 נציגים הנבחרים מדי 4 שנים. 71 נציגים נבחרים לפי מחוזות בחירה (נציג מכל מחוז) ועוד כ-70 נציגים נבחרים באופן יחסי בכל הארץ, כשאחוז החסימה עומד על כ-5%.

תפקידי הפרלמנט הם חקיקת חוקים, תיקונים לחוקה, העברת התקציב, פיקוח על המסים, אשרור אמנות בינלאומיות, מינוי ראש הממשלה המועמד על ידי הנשיא ואת ממשלתו ושליטה ופיקוח על פעילותם. בנוסף על כך, הסיימאס רשאי להכריז על מצב חירום ועל גיוס צבאי. לרוב, ההצבעות בסיימאס הן פתוחות, מלבד הצבעות אי-אמון. בפרלמנט ישנן כ-15 ועדות אשר מונות בין 7 ל-17 חברים, מלבד הוועדה לענייני אירופה, הכוללת לפחות 15 חברים.

היסטוריה

הסיימאס הליטאי התקיים במספר צורות במספר תקופות בהיסטוריה של ליטא.

בתקופת הדוכסות הגדולה של ליטא התקיים הסיימאס בין השנים 1445 ו-1569, בתחילה כמועצה מייעצת ובהמשך כבית התחתון של הפרלמנט. כבית העליון שימשה מועצת הלורדים של ליטא.

ב-1569 אוחדו הסיימים של ליטא ושל פולין במסגרת האיחוד הפולני-ליטאי.

בתקופת עצמאות ליטא בין שתי מלחמות העולם התקיים שוב סיימאס ליטאי. ב14 - 15 באפריל 1920 התקיימו בחירות לאספה המחוקקת של ליטא שניסחה חוקה למדינה. בין השנים 1922 ו-1926 נבחרו שלושה סיימים. בין החברים נבחרו חברי פרלמנט יהודים מטעם מפלגות יהודיות. הסיימאס השלישי פוזר ב-1927 בעקבות עליית משטרו האוטוריטארי של אנטנאס סמטונה. ב-1936 נבחר הסיימאס הרביעי שבו לא הותר שיתופן של מפלגות אופוזיציה. ב-1940, בעקבות האולטימטום של ברית המועצות, פוזר הסיימאס הרביעי ונבחר במקומו סיימאס בובות קומוניסטי. לאחר סיפוח ליטא לברית המועצות שינה הסיימאס הקומוניסטי את שמו לסובייט העליון של הרפובליקה הסוציאליסטית הליטאית.

הסיימאס הראשון לאחר עצמאות ליטא מברית המועצות התכנס לראשונה בשנת 1992 ומאז נערכו שבע מערכות בחירות.

הבחירות האחרונות נערכו בשנת 2016. המפלגה הגדולה ביותר היא איחוד האיכרים והירוקים שלה 54 נציגים מתוך 141 חברי הפרלמנט.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.