סימן קוסמאול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סימן קוסמאולאנגלית: Kussmaul sign) הוא מצב בו לחץ הדם הוורידי מוגבר ועולה עוד יותר בזמן שאיפת אוויר (לקיחת אוויר לריאות, inspirium). ורידי הצוואר (jugular veins) ייראו גדושים ונפוחים במצב זה, בגלל קושי במילוי הלב בדם.

ניתן למדוד עליה בלחץ על ידי מדידת ה- JVP- jugular venous pulse: במצב נורמלי, יש ירידה בלחץ הדם הוורידי בזמן לקיחת אוויר, ואולם כאן תימדד עליה.

רקע כללי

באופן נורמלי, ה-JVP יורד בזמן לקיחת אויר כתוצאה מכך שיש ירידה בלחץ בית החזה אשר מתרחב במהלך לקיחת האויר. הסימן ע"ש קוסמאול יכול להעיד על בעיה במילוי החדר הימני של הלב - או כתוצאה למשל מהצטברות של נוזלים בפריקארד (השק העוטף את הלב), או כתוצאה מהיענות נמוכה של שריר הלב (מיוקרד) או הפריקארד.

סיבות

הסיבות לנוכחותו של הסימן ע"ש קוסמאול:

  • פריקרדיטיס קונסטריקטיבי (ראה- מחלות פריקרדיאליות)- מצב בו הקרום העוטף את הלב (הפריקארד) מצטלק כתוצאה מפתולוגיות שונות, וחוסם את יכולתו של הלב להתמלא כראוי.
  • קרדיומיופתיה רסטריקטיבית.
  • אוטם החדר הימני של הלב.
  • אי ספיקה של החדר הימני.
  • גידולי לב.
  • סטנוזיס (היצרות) של המסתם הטריקוספידלי (המסתם התלת-פסיגי)

היסטוריה

סימן קוסמאול נקרא על שם רופא גרמני אשר תיאר זאת לראשונה ד"ר אדולף קוסמאול, (1822-1902), גם "נשימת קוסמאול" (kussmaul breathing) נקראת על שמו, מצב בו החולה נושם נשימות עמוקות מאד כתוצאה מבעיה במאזן חומצה ובסיס בגוף- חמצת מטבולית ובעיקר חמצת קטוטית סוכרתית.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0