ספריית הקונגרס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ספריית הקונגרס
US-LibraryOfCongress-BookLogo.svg

Thomas Jefferson Building Aerial by Carol M. Highsmith.jpg

בניין ג'פרסון בו נמצא מבנה הספרייה המרכזי
מיקום וושינגטון די.סי., ארצות הברית
סוג ספרייה לאומית ואקדמית
ספריית הפקדה פרסומים היוצאים לאור בארצות הברית
תאריך ייסוד 1800
גודל האוסף למעלה מ-135 מיליון פריטים
קואורדינטות 38°53′19″N 77°00′17″W / 38.88861°N 77.00472°W / 38.88861; -77.00472
סוג ספרייה לאומית ואקדמית
אתר ספריית הקונגרס
בניית הספרייה 1888-1894.

ספריית הקונגרס (אנגלית: Library of Congress, ראשי תיבות: LOC) היא ספריית המחקר של הקונגרס של ארצות הברית, אשר משמשת בפועל כספריה הלאומית[1] של ארצות הברית, ואחת מהספריות החשובות והגדולות ביותר בעולם. הספרייה הבריטית בלבד גדולה ממנה.

היסטוריה

ספריית הקונגרס נוסדה כספריית מחקר לשירותו של הקונגרס של ארצות הברית, בחוק עליו חתם הנשיא ג'ון אדמס ב-24 באפריל 1800. החוק הקצה 5,000 דולר אמריקני ל"רכישת ספרים העשויים להיות דרושים לקונגרס". הספרים הראשונים הגיעו מבריטניה ב-1801, ושוכנו בבניין הקונגרס עצמו. בתחילה היו באוסף 740 כרכים ושלוש מפות.

כחודש לאחר שאוסף הספרים המקורי, בן כ-3,000 כרכים באותה עת, נשרף יחד עם בניין הקונגרס ב-1814 בידי הצבא הבריטי במסגרת מלחמת 1812, הציע תומאס ג'פרסון את אוסף הספרים שלו לספריית הקונגרס. אוסף הספרייה הפרטית שלו הכילה ספרים רבים במגוון תחומים רחב, כולל פילוסופיה, מדעים, ספרות, ספרים בשפות שונות, ספרים הקשורים להיסטוריה של אמריקה ועוד. לאחר משא ומתן, ואל מול טענות שאין לקונגרס צורך בספרים שאינם משפטיים, נמכרו ב-1815 6,487 הספרים שבספרייתו תמורת 23,940 דולר, סכום גדול באותם ימים, והם מהווים את הבסיס לספרייה הנוכחית.

בשנת 1851 כילתה השרפה הגדולה בתולדות המבנה כ-35,000 ספרים, שהיו כשני שלישים מתכולתה, ובהם גם את מרבית האוסף המקורי של ג'פרסון.[2]

מאוחר יותר ניתן לספרייה תפקיד במסגרת ההגנה על זכויות יוצרים: כל מחבר שביקש לזכות בהגנה של חוק זכויות יוצרים של ארצות הברית נדרש לשלוח שני עותקים מיצירתו לספריית הקונגרס. לא כל הספרים המגיעים למשרד זכויות היוצרים שבבניין הספרייה נשארים בספריית הקונגרס. חלקם מועברים לספריות הלאומיות האחרות של ארצות הברית (בהתאם לתוכנו של הספר) או נתרמים לספריות ציבוריות שונות.

סמלי הספרייה

מבנה ואוספים

הספרייה, שמבחינת גודל פיזי היא הגדולה בעולם, שוכנת בארבעה בניינים, שאורך המדפים הכולל בהם הוא כ-850 קילומטר (אורך המדפים הגדול בעולם):

כל הבניינים למעט קמפוס פקארד (הממוקם בווירג'יניה) מצויים בשכנות זה לזה בקומפלקס הקפיטול של ארצות הברית בוושינגטון די. סי.

בספרייה אוספים חשובים וספרים נדירים, ובהם עותק של תנ"ך גוטנברג. נכון לתחילת פברואר 2008 מקוטלגים בספרייה כ-135 מיליון פריטים, ובכך היא שנייה בגודלה רק לספרייה הבריטית, שבה יש מעל 150 מיליון פריטים, אך היא ספריית המחקר והספרייה הפרלמנטרית הגדולה בעולם, ויש בה אוספים שהם הגדולים בעולם מסוגם. בספרייה כלולים מעל 29 מיליון פריטים מודפסים ובהם מעל 20 מיליון ספרים ב-460 שפות וכ-5 מיליון מפות; מעל 58 מיליון כתבי יד; מעל 14 מיליון פריטים חזותיים ומהם 12 מיליון תצלומים וכן מקוטלגים כ-3 מיליון הקלטות קוליות (כמו בספרייה הבריטית). כל האוספים המוזכרים (למעט האחרון) הם הגדולים מסוגם בעולם, אף יותר מאשר בספרייה הבריטית.

מיון וקטלוג

בספרייה פותחה על ידי צ'ארלס קטר שיטה למיון וקטלוג של ספרים הקרויה Library of Congress classification (בקיצור LC), שמקובלת בספריות אוניברסיטאיות רבות, אם כי ספריות ציבוריות מעדיפות את שיטת דיואי.

שיטת הקטלוג הנוהגת בספרייה היא של תקן RDA.

שירות לציבור

הספרייה פתוחה לציבור הרחב למטרות עיון, וכן מתקיימים בה סיורים לתיירים, והיא מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בוושינגטון הבירה. הכניסה לאולם הקריאה מצריכה אישור, שאותו ניתן לקבל בבניין מדיסון כנגד הצגת תעודה מזהה ובה תמונה.

גלריה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים