עומד הידראולי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוזל זורם מהמכל העליון למכל שבבסיס תחת לחץ של העומד ההידראולי

עומד הידראולי הוא כמות האנרגיה ליחידת משקל של נוזל כלשהו ביחס למשטח גאודזי ונמדד ביחידות של מטרים (לדוגמה: עבור מים היחידות הן מטר מים [m H2O]). העומד ההידראולי הוא שילוב של מספר מדדים: גובה המים, הלחץ האטמוספירי המופעל על גוף המים, ריכוז המומסים במים ביחס למים מזוקקים ומהירותם היחסית של המים. סכומם הפיזיקלי של כל המדדים הללו מאפשרים לקבוע מדד לעומד ההידראולי של המים ומאפשרים לנבא בעזרת חישוב את כיוון זרימתם של המים, שכן מים יזרמו תמיד מעומד הידראולי גבוה לעומד הידראולי נמוך. עומד הידראולי יכול להיות מחושב לפי הנוסחה הנובעת ממשוואת ברנולי: כאשר:

H - העומד ההידראולי הכולל ביחידות של גובה [מטר מים].

Z - גובה המים ביחס למשטח כלשהו [מטר מים].

- לחץ המים [מטר מים]. . כלומר, שווה ללחץ האטמוספירי חלקי צפיפות הנוזל כפול קבוע הכבידה ולכן יכול להימדד ביחידות של מטר מים.

לדוגמה: נדמיין מכל מים בגובה 10 מטרים. כאשר מתרחש מצב סטטי ללא זרימה במכל, גובה המים בנקודה הגבוהה ביותר במכל יהיה 10 מטרים (), אך הלחץ בה יהיה שווה ללחץ האטמוספירי, ולכן ולכן גם , ומכאן נקבל: . בנקודה הנמוכה ביותר במכל הגובה יהיה , אך לחץ המים בה יהיה שווה לעשרה מטרים של מים הלוחצים על הנקודה () ומכאן נקבל: . ולכן העומד ההידראולי במעלה המכל יהיה שווה לעומד ההידראולי בתחתית המכל () ולא תתרחש זרימת מים בין שתי הנקודות!

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0